אריאל אטיאס מציג: האתגרים של משה כחלון

שר התקשורת היוצא, אריאל אטיאס, השאיר ליורשו לא מעט עבודה ■ בקדנציה הקרובה ייאלץ השר החדש לקבל הכרעות קשות בלא מעט תחומים בוערים, שיעצבו את פני השוק בשנים הבאות

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

>> אריאל אטיאס היה שר תקשורת נמרץ, שיזם - או לפחות אישר - רפורמות רבות ביחס לקודמיו בתפקיד. עם זאת, את ההחלטות החשובות הוא דחה לסוף הקדנציה או לא קיבל בכלל, כך שהוא משאיר לשר הנכנס משה כחלון רשימת משימות לא קצרה ולא פשוטה.

אטיאס נכשל במבחן העיקרי של כל שר תקשורת - קידום השקעה בתשתיות. את דו"ח ועדת גרונאו, שהמליצה על שינויים מבניים בשוק התקשורת, אפשר כנראה לגרוס. הוא גם נכשל בראיית ההתפתחויות הטכנולוגיות ולא הסדיר בזמן שירותים חדשים שהגיעו לשוק. ענף הסלולר: חייבים תחרות

אטיאס מאוד רצה להגביר את התחרות בענף הסלולר, שחולש על יותר מ-50% מההכנסות בשוק התקשורת. הוא הביא להפעלתה של תוכנית הניידות, אך זו לא הפיחה רוח חיים בתחרות. לכן צריך כחלון לפעול במהירות להכנסת מפעילים סלולריים חדשים.

זה יכול להיות באמצעות קידום של רפורמת ה-MVNO (מפעילים סלולריים נוספים, שיפעלו על גבי התשתית של המפעילים הקיימים) - אבל לא רק. אפשר, למשל, לתת למירס הקלות כדי שתקים רשת GSM רביעית. אפשר גם לעודד מפעיל חדש להקים תשתית באמצעות חיוב המפעילים הקיימים לספק לו שירותי תקשורת באזורים שבהם הוא עוד לא פרש אנטנות.

ואפרופו אנטנות: חוק הקרינה הבלתי מייננת נחקק כבר ב-2005, והשר להגנת הסביבה חתם על תקנות החוק. כדי שהן ייהפכו לתקפות נדרשת רק חתימת שר התקשורת - אך אטיאס לא עשה זאת. מדוע? כדי לשמור על האינטרסים של חברות הסלולר, שיכולות להמשיך לפרוש אנטנות באין מפריע וללא ידיעת הציבור. כחלון, תקרא בבקשה את החוק ותחתום. זו הבריאות שלנו.

השר החדש יצטרך גם לתת את דעתו על הסדרת תחום האינטרנט הסלולרי. כיום קשה לקנות מכשיר בלי חבילת גלישה. עם זאת, באמצעות תמחור מגמתי ותרגילים שונים מאפשרות חברות הסלולר ללקוחותיהן לגלוש בעיקר באתר שלהן. סלקום הגדילה לעשות והחליטה שלא לאפשר שימוש בשירותי VOIP (טלפוניה באינטרנט).השר החדש חייב לטפל בסוגייה הזאת.

תשתיות: הרדיו הדיגיטלי וה-WiMax מחכים

אטיאס נכשל בקידום שני מהלכים חשובים בתחום התשתיות: מכרז הרדיו הדיגיטלי, שיכול לפתור את בעיות קליטת הרדיו בישראל; ומכרז רשת ה-WiMax.

מכרז הרדיו הדיגיטלי הציב תנאים בלתי אפשריים, שבעקבותיהם אף חברה לא ניגשה אליו. כחלון צריך למצוא דרך לנסח אותו מחדש - ובמהירות.

מכרז ה-WiMax הציב גם הוא תנאים בלתי אפשריים - ופורסם באיחור ניכר, כאשר כבר היה ברור שאף חברה לא תעשה שימוש בטכנולוגיה. השר החדש צריך למצוא דרך לנצל את הטכנולוגיה, אולי על ידי העברתה לידי הרשויות המקומיות שיוכלו להקים רשתות אלחוטיות אזוריות.

בתחום התשתיות גם ויתר אטיאס ל-HOT ולא אילץ אותה לחבר את כל הבתים בישראל לתשתית שלה - אף שהתחייבה לעשות זאת. עקב כך, ביישובים קטנים וגם בערים ושכונות מסוימות - בעיקר במגזר החרדי והערבי - אין תשתית של HOT. בשל כך אין שם תחרות בתחומי הטלפוניה, הטלוויזיה והאינטרנט. על כחלון להכריח את HOT לעמוד בתנאי הרישיון שלה, ולהשלים את פרישת התשתית.

הדואר: כמעט טוב מאוד

על הרפורמה בדואר מגיע לאטיאס ציון כמעט טוב מאד. בתקופת כהונתו נפתח לתחרות שוק הדואר הכמותי (דואר שנשלח על ידי חברות), כשבמקביל סיימה חברת דואר ישראל את 2008 עם רווח נקי. עם זאת, כדי לסיים את המהלך צריך לפתוח לתחרות גם את מרכזי חלוקת הדואר - ריכוזי תיבות הדואר המוצבים ביישובים.

הפרדה מבנית: מגבלות על כולם - או על אף אחד

משרד התקשורת נכשל בגיבוש עמדתו לגבי ההפרדה המבנית בשוק התקשורת. מצד אחד, בזק מחויבת להפריד בין כל החברות הבנות שלה; ומצד שני, חברות הסלולר אינן מחויבות בהפרדה - ולכן משווקות גם אינטרנט וטלפוניה עם יתרון תחרותי על שאר השוק. השר החדש צריך להחליט אם להסיר את כל המגבלות של ההפרדה המבנית או לחלופין להחיל את הכללים גם על חברות הסלולר.

הסדרת השידורים: על האינטרנט שמעתם?

רק לאחר הבחירות פירסם משרד התקשורת מסמך, שדן בסוגיות כמו מעבר לרישיונות במקום זיכיונות בשידור הציבורי, והתרת שידור פרסומות בכבלים ובלוויין.

לאחר כמה ימים גם יזם המשרד שימוע ראשוני שבו יידונו שידורים באמצעות האינטרנט - כאילו לא קיימים כבר מיזמי אינטרנט של ערוץ 10, קשת ופרטנר. כחלון יצטרך להחליט לגבי סוגיות אלה.

ואולם ההחלטה הכי חשובה שנחוצה לשוק התקשורת היא על הקמה של רשות תקשורת לאומית. רשות שכזו, הקיימת בכל מדינות המערב, תפתור את הבעיה של ריבוי רגולטורים ותחסוך בכח אדם, שנשען על כספי משלמי המסים. שר מכהן צריך לא מעט אומץ לעשות מהלך שכזה.

כחלון: "אני בעל ברית של הקידמה"

>> "את הכותרות לוקח השר, אבל את העבודה עושים העובדים - מהעובד הראשון ועד המנכ"ל", כך אמר אתמול אריאל אטיאס, שר התקשורת היוצא, בטקס חילופי השרים לקראת כניסתו לתפקיד של משה כחלון. "דבר אחד הוכח", הוסיף אטיאס. "עם ישראל לא סבל מזה שהיה שר תקשורת במשרה מלאה ונעשו רפורמת מקיפות".

כחלון אמר בתגובה: "המשרד נהפך למעוז של הצרכן ותמשיך להיות לו אוריינטציה צרכנית, לצד החשיבות של פיתוח תשתיות. צריך לשמור ולעודד גם את המשקיעים. זהו משרד ההיי-טק של הממשלה, ואני בעל ברית של הקידמה".

בטקס הורגשה היטב האי וודאות לגבי הסמכויות שיהיו בידי כחלון. לפי כמה הערכות, ייתכן כי השר יולי אדלשטיין יקבל תחת חסותו את הרשות השנייה ואת רשות השידור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker