קופסת הכזבים

הידעתם? מחשבים משקרים כל הזמן - ולפניכם השקרים הנפוצים ביותר. מתוך גיליון פברואר של מגזין TheMarker

רויטל סלומון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"ישנם שלושה סוגים של שקרים בעולם", אמר פעם בנימין ד'יזראלי, "שקרים, שקרים ארורים וסטטיסטיקה". הנטייה הטבעית שלנו היא להתייחס בחשדנות למה שאומרים לנו הפוליטיקאים, למה שכתוב בעיתונים ואפילו למה שאומרים המדענים. אבל האם ידעתם שגם המחשב והתוכנות שלכם משקרים לכם באופן קבוע?

קל לנחש שאחד הגורמים העיקריים לשקרים ממוחשבים ואינטרנטיים, הוא כסף. יד ביד עם הגורם הפיננסי, צועד גם גורם ההפחדה היעיל, שלמעשה משרת אף הוא את הצורך של יצרניות התוכנה והחומרה ביצירת רווחים גדולים נוספים.

אין מדובר בתיאוריית קונספירציה. העובדות פשוטות - יש הרבה מאוד מיתוסים הרווחים בציבור משתמשי המחשבים שטופחו במשך שנים והפכו לאמונות נפוצות ומושרשות. ואין דבר שקל יותר לנצל מאשר דיסאינפורמציה. יש הרבה איומים והפחדות שניפקו לכם, שהם לא פחות מאשר שקרים.

שקרים ארורים.

"המחשב שלך נמצא בסיכון" - כמעט כל מי שאצלו במחשב מותקנת מערכת ההפעלה חלונות XP זכה לראות לפחות פעם אחת את הבועה המאיימת, המבשרת לו את הבשורה הנוראית - אתה בסכנה! האם מתקפת וירוסים עומדת לחסל את כל המסמכים שלכם? האם מאגר הפורנו בסכנת מחיקה? האם המחשב עומד להתמוטט? התשובה לכל השאלות האלה היא לאו מוחלט.

מערכת ההפעלה שלכם מנסה להפחיד אתכם בגלל דברים קטנים מאוד - תוכנת אנטי-וירוס שלא עודכנה, חומת אש לא פעילה או סתם כי ביטלתם את שירות העדכונים של חלונות. אז נכון שצריך לעדכן את תוכנת האנטי-וירוס, אבל למה להיכנס להיסטריה?

ועוד בזירת הסכנות, ארגונים רציניים כמו גוגל וסימנטק מטילים עלינו את חיתתם. ייתכן שכבר קרה לכם המקרה הבא: חיפשתם משהו בגוגל, הקלדתם את אחת התוצאות, אך לא הצלחתם להגיע אל אתר היעד. על המסך הופיעה הודעה מאיימת כי האתר שלפניכם מסוכן וכדאי לכם לשוב על עקבותיכם.

גם אם תתעקשו להיכנס לאתר, זה לא יהיה פשוט - אין לינק להקליק עליו, אלא כתובת טקסטואלית שתיאלצו להעתיק לשורת הכתובת בדפדפן ורק אז לנווט לאתר. תוכנת האבטחה של סימנטק, נורטון כבדת המשקל, עושה דברים דומים וחוסמת אתרים על ימין ועל שמאל.

למה? הטענה היא שאלה אתרים המכילים תוכנות ריגול או סכנות אבטחה אחרות. האמת היא שבחלק מהמקרים אלה אתרים שגוגל חושבת שהם מסוכנים, אולם בפועל אין בהם שום איום על המחשב או המידע שברשותכם.

אז למה לאיים? למה לא? כך תחשבו שגוגל נורא חכמה ומצילה אתכם מצרה, שנורטון זו תוכנת אבטחה משובחת ושהעולם מלא בוירוסים ודברים מפחידים אחרים. אין כמו פחד כדי למכור עוד קצת מוצרי אבטחה.

הטור המלא מתפרסם בגיליון פברואר של מגזין TheMarker להזמנות חייגו 1-700-700-250

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker