בהיי-טק הישראלי חסרים עובדים? זה הפתרון של האוצר

במסגרת חוק ההסדרים, משרד האוצר מתכנן להציע רפורמות שנועדו לפתור את בעיית כוח האדם החסר בהיי־טק בישראל - כקביעת מנגנון להבאת עובדים זרים במכרזי תשתיות של הממשלה, והקלת החסמים להבאת עובדים זרים

אלירן רובין
אלירן רובין
משרדי SOSA בתל אביב
משרדי SOSA בתל אביבצילום: עמית גרון

אגף התקציבים במשרד האוצר מתכנן להציע רפורמות שנועדו לפתור את בעיית כוח האדם החסר בהיי־טק בישראל, במסגרת חוק ההסדרים ל–2019.

הנושאים שיידונו, בין היתר, הם קביעת מנגנון להבאת עובדים זרים במכרזי תשתיות של הממשלה, והקלת החסמים להבאת עובדים זרים, שאינם מיועדים להחליף עובדים ישראלים.

ההיי־טק הישראלי אמנם מספק סיפורים נוצצים, אך הוא לא גדל בקצב מספק. בנוסף, על אף שהענף אחראי לכ–40% מהיצוא — חלקו מהתמ"ג לא צומח ושיעור העובדים בו באוכלוסייה קטן. נתון שמדאיג בכירים בענף, ומהווה חסם מרכזי להגדלת העוגה, הוא המחסור בכוח אדם בתחום. ברשות החדשנות טוענים כי חסרים כ–10,000 עובדים בתעשייה — מחסור שמקשה על צמיחה מהירה של חברות מקומיות, ומקטין את הסיכויים של סקטורים נוספים לקחת חלק בתעשייה מוטת יצוא, שבה הפריון והשכר גבוהים יותר. בנוסף, המחסור בידיים עובדות הביא בשנים האחרונות להעלאת השכר של העובדים המקומיים — עד לרמה של שחיקת היתרון היחסי של התעשייה המקומית.

אחד הרעיונות שהוצעו באחרונה לפתרון הבעיה הוא יבוא של עובדים זרים להיי־טק — יוזמה שעוררה הדים רבים. חלק טענו כי יש למצות את הפוטנציאל של האוכלוסייה המקומית, ואחרים טענו שעד שתהיה כמות מספקת של עובדים — יש לפתור את הבעיה בעזרת היתרים למאות מומחים שייכנסו לישראל. "למה בבנייה ובחקלאות אפשר לייבא עובדים ומהנדסים, והיי־טקיסטים לא ניתן לייבא?", שאל בכיר בחברת היי־טק ישראלית.

בעיית כניסתם של עובדים זרים להיי־טק הישראלי סומנה גם על ידי OECD כחסם לצמיחת התעשייה, בדו"ח על כלכלה דיגיטלית שפורסם לפני כמה שבועות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker