גלעד רבינוביץ': "מנכ"לים בישראל עדיין לא הפנימו את הפוטנציאל שטמון בטכנולוגיה"

גלעד רבינוביץ', מנהל ותיק ומוערך בתחום ה-IT, מסביר כי אף שהטכנולוגיה תופסת תאוצה במגזר הפיננסי והעסקי, הענף עוד רחוק ממיצוי, ומבטיח: "אם תהיה האטה כלכלית, ענף ה-IT ייפגע פחות"

גיא גרימלנד
גיא גרימלנד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא גרימלנד
גיא גרימלנד

>> "עברתי את הגיל ואני כבר לא בשלב הנפשי שהדברים האלה מעסיקים אותי", משיב גלעד רבינוביץ', מנכ"ל EDS ישראל החדש, על השאלה אם צורם לו שבתקשורת לא מפרגנים ל-EDS ישראל וממעטים להזכיר אותה, אף שהיא נחשבת לאחת השחקניות הגדולות בשוק ה-IT המקומי.

"אותי מעניינת השורה התחתונה", הוא אומר. "יש יתרון בכך שאני עובד בחברה פרטית (רבינוביץ' עבד לפני כן במלם הבורסאית - ג.ג), ולא צריך לדווח על התוצאות הכספיות שלי ולהיות חשוף לעין הציבור. אני יכול לנהל את העסקים של EDS בלי להיות חשוף לאותה התגוששות שמאפיינת את נס טכנולוגיות, מטריקס ומלם-תים. התגוששות שלעתים מצחיקה אותי - למי יש יותר גדול".

ב-2000 הוא ניהל את חברת נטוויז'ן, אך כעבור פחות משנתיים חזר למלם לאחר פנייה מהבעלים דאז, גד זאבי. ב-2006 פרש ממלם בעקבות ויכוח עם בעל השליטה בחברה, שלמה אייזנברג.

רבים הופתעו כשבחר, לאחר פרק הזמן הארוך במלם, לשמש מנכ"ל החברה לאוטומציה. החברה החליפה חמישה מנכ"לים בפרק זמן קצר מאוד של כמה שנים. "קיבלתי את הניהול במלם כשהיא גוססת. היא היתה על סף יציאה מפרויקטים שונים בממשלה: היא איבדה את פרויקט מרשם אוכלוסין; היא עמדה לאבד את פרויקט מחשוב שכר עובדי המדינה; וכמעט שאיבדה את פרויקט המכס שיצא למכרז. מלם היתה חברה ש-90% מהכנסותיה התבססו על הממשלה. בניתי אותה בשתי ידי והפכתי אותה למה שהיא כיום: חברה עם חוזים ארוכי טווח. חברה שמציגה תוצאות שיא".

עזבת כי נתגלע סכסוך בינך לבין שלמה אייזנברג. זה כל הסיפור, לא?

"לא רבתי עם אייזנברג. הרגשתי שמיציתי את התפקיד שלי, וכיום יש לי פריווילגיה לעבוד עם מי שאני רוצה. לא רציתי לעבוד איתו כי ראיתי את הדברים בצורה אחרת".

כשעזבת את מלם החלטת לעבור לחברה לאוטומציה. זה כמו להכניס את ראש בריא למיטה חולה, לא?

"היתה לי מערכת יחסים טובה מאוד עם יו"ר החברה לאוטומציה, משה אלקסלסי, ועם שאר חברי הדירקטוריון. זו חברה עם פוטנציאל ולא חברה חולה. יש לה עתיד, היא פועלת בשוק שהפוטנציאל שלו גדול. השוק המוניציפאלי רחוק מאוד מהמיצוי שלו בכל הקשור לתחום ה-IT. הוא נמצא בחיתוליו, ולחברה לאוטומציה יש יתרון גדול בו. היא מעסיקה מאות אנשים שמכירים את עולם התוכן הזה. יש לה מערכות גבייה יחודיות למגזר המוניצפאלי".

בכל זאת, היית שם רק שנה וחצי.

"מראש היה סיכום שאגיע לתקופה מוגבלת בזמן. מבחינתי, המטרה היתה לעשות ישור קו וללכת".

איך קיבלת את ההצעה מ-EDS?

"EDS היא חברה בינלאומית. מי שהחליט על המינוי שלי הוא מנהל האזור של EDS. קיבלתי טלפון וביקשו שאפגש עם נציגים שמגיעים מאיטליה. בהמשך החליטו שאני מתאים לתפקיד".

בעל מוניטין

אף שבשוק המקומי זוכות לעלות לכותרות חברות IT כמו נס טכנולוגיות, מטריקס ומלם-תים, EDS נחשבת לאחת השחקניות המרכזיות בישראל. מדובר בחברה של אינטגרציית IT גלובלית המעסיקה 136 אלף עובדים בעולם. ההכנסות שלה ב-2006 הסתכמו ב-22.1 מיליארד דולר ורווח של 716 מיליון דולר. שווי השוק שלה הוא 8.87 מיליארד דולר. היא נסחרת כיום בבורסת ניו יורק ונחשבת למתחרה של יבמ, טקדאטה, אקסנצ'ר, קומפיוטר סיינס, אינגרם מיקרו, hp, קאפ ג'מיני, NTT ו-Systems-T.

EDS הוקמה על רוס פרו ב-64'. כיום יש לה סניפים מקומיים בעשרות מדינות מלבד ישראל. בתחילת דרכה החברה עסקה אך ורק בפעילויות מחשוב בתחום של מיקור חוץ, אבל בהמשך נכנסה לתחומים נוספים, בעיקר לתחום פיתוח אפליקציות ומערכות מידע. כיום היא מתעסקת אך ורק בשירותי IT.

לחברה אין מוצרי תוכנה או חומרה שהיא מפתחת. היא אינטגרטורית, מיישמת ומטמיעה מערכות מחשוב. עם זאת, החברה פיתחה לאורך השנים מתודולוגיות שונות לביצוע פרויקטים. החברה מטמיעה מערכות מידע עבור טכנולוגיות SAP, אורקל אפליקיישנס, דוט.נט, ג'אווה וכו'.

EDS נמנעת מלמסור מספרים על פעילותה בישראל, אך ל-TheMarker נודע כי ההכנסות שלה בשנה החולפת מוערכות בחצי מיליארד שקלים. כל ההכנסות מגיעות מאספקת שירותי IT ולא ממכירה של מוצרים עם רישיונות חומרה או תוכנה, דבר שמעמיד אותה בשורה הראשונה של חברות IT הישראליות. בין הפרויקטים המרכזיים שהובילה בישראל ניתן לציין את הטמעת מערכת SAP בשירותי בריאות כללית, פרויקט מיקור חוץ בבנק בינלאומי, פרויקט מיקור חוץ ב-ECI, פרויקט מיקור חוץ בכנסת ישראל ופרויקט מחשוב שירותי בתי סוהר.

מה דעתך על כישלון הפרויקט של נס טכנולוגיות בחברת הביטוח הראל? יש סיכוי שזה היה קורה גם ל-EDS ישראל?

"אני מאוד זהיר בהבטחות שלי ללקוחות. יש לי מוניטין. אני לא חושב שהמקרה שציינת מאפיין את שוק ה-IT או את EDS, אבל מעבר לכך איני בקיא בפרטים של המקרה".

איך אתה רואה את שוק ה-IT במצב הנוכחי?

"שוק ה-IT ימשיך לגדול. הוא רחוק מהמיצוי שלו. ה-IT תופס יותר ויותר מקום מרכזי בפעילות עסקית של הגופים במשק. זה בא בראש ובראשונה לידי ביטוי במגזר הפיננסי, כמו גם בשאר המגזרים. ה-IT נהפך לכלי לעשיית עסקים. לדעתי, מנכ"לים בשוק הישראלי עדיין לא הפנימו את הפוטנציאל שטמון בטכנולוגיה לצורך קידום עסקיהם. להערכתי, גם אם תהיה האטה כלכלית ענף ה-IT ייפגע פחות לעומת ענפים אחרים. לתחום מיקור חוץ יש סיכוי לגדול על חשבון תחומים אחרים".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker