אחרי הגיוס הענק של קומפאס, כמה שווה אורי אלון?

אלון, שמכר בעבר חברות לגוגל ולטוויטר, מאמין כי ביכולתה של קומפאס להפוך לחברה בשווי מיליארדים רבים של דולרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנהלת קומפאס. מימין: המנכ"ל רוברט רפקין, היו"ר אורי אלון וסמנכ"לית התפעול מאל גבט
הנהלת קומפאס. מימין: המנכ"ל רוברט רפקין, היו"ר אורי אלון וסמנכ"לית התפעול מאל גבטצילום: Matthew Williams

חברת קומפאס (Compass) האמריקאית, בבעלותו של אורי אלון, שפיתחה מערכת להתאמת קונים ומוכרים בתחום הנדל"ן, ביצעה ביום חמישי גיוס הון ענקי של 450 מיליון דולר מהתאגיד היפני סופטבנק. ההערכה היא כי לאלון ולשותפו כ–30% מסך מניות החברה. הונו האישי של אלון מוערך ב–400–450 מיליון דולר.

ההספק של אלון מרשים: הישראלי בן ה–37 כבר הספיק למכור שתי חברות, לטוויטר ולגוגל. במקביל, הוא הבעלים של קבוצת הכדורסל הפועל ירושלים — שאותה הוביל בשנה שעברה לאליפות המדינה בפעם השנייה בשלוש שנים.

הגיוס מסופטבנק נעשה לפי שווי של 2.2 מיליארד דולר אחרי הכסף. רק לפני חודש וחצי, השלימה החברה גיוס של 100 מיליון דולר, לפי שווי של 1.8 מיליארד דולר, שהוכיח כי גופים גדולים מעוניינים באחוזים בודדים בחברה שמקים אלון. את הגיוס הקודם הובילה פידליטי (Fidelity Investment) והשתתפו בו גם Wellington Management ו–IVP. על רקע הגיוס האחרון אלון אמר כי אף שהחברה אינה זקוקה לכל ההון שגויס, היא בוחרת לעשות זאת מתוך שיקולי צמיחה וביצוע הערכה מחודשת של המתרחש בשוק.

אלון הקים את קומפאס ב–2013 עם שותפו העסקי רוברט רפקין, לשעבר יועץ בבית הלבן וראש לשכת המנכ"ל והנשיא בבנק ההשקעות גולדמן סאקס. החברה מפעילה פלטפורמה טכנולוגית שמאפשרת למשתמשים ולסוכנים לקבל החלטות מושכלות בתחום הנדל"ן באמצעות הצגת מידע מעמיק על מגמות תמחור ותנודות השוק בזמן אמת. בנוסף, הפלטפורמה מציגה, בין היתר, מידע מפורט על אזורים, שכונות, עסקות אחרונות שבוצעו, מקומות בילוי ומוסדות חינוך.

יזם סדרתי תחנות בולטות בקריירה של אורי אלון מוכר לגוגל את אלגוריתם החיפוש אוריון שפיתח במסגרת עבודת הדוקטורט שלו מוכר לטוויטר את הסטארט־אפ ג'ולפן תמורת 40 מיליון דולרמקים את קומפאס, שגייסה עד היום 775
מיליון דולר לפי שווי נוכחי של 2.2 מיליארד דולר20132011

אלון לא יתחייב לכך כעת, אך הוא מאמין כי ביכולתה של קומפאס, שמעסיקה כיום כ–3,000 איש, להפוך לחברה בשווי מיליארדים רבים של דולרים. מובן שצמיחה שכזו תלויה במרכיבים רבים, ובהם התחרות שבה תיתקל החברה. לצד ניסיונות לחזק את הפן הטכנולוגי, בין היתר באמצעות רכישת חברות, נמצאת כיום קומפאס במרוץ של חדירה לערים נוספות נוספות בארהב. אלון מעוניין להרחיב את פעילות החברה ולהגיע לאירופה, לאוסטרליה, למזרח הרחוק ואולי גם לישראל.

מכר אלגוריתם לגוגל

אחרי שירותו הצבאי, אלון למד בחוג למדעי המחשב באוניברסיטת מונאש שבמלבורן ובאוניברסיטת ניו סאות וויילס שבקנזינגטון, פרבר של סידני. לאחר מכן סיים דוקטורט במדעי המחשב באוסטרליה. כחלק מעבודת הדוקטורט שלו, פיתח אלגוריתם שנועד לשפר את ההבנה של הקשר השאילתות במנוע החיפוש של גוגל. האלגוריתם, שאותו כינה אלון בשם אוריון, שיפר את החיפוש בעיקר בשאילתות כלליות שלא התמקדו באתר מסוים. כעבור שנה גוגל רכשה אותו עבור סכום שלא פורסם, ושאותו חלק אלון עם האוניברסיטה.

לאחר מכן התחיל אלון לעבוד בגוגל, תחילה באוסטרליה ואז בארה"ב. בתום שלוש שנים וחצי החליט לפנות לדרך עצמאית ופיתח אלגוריתם שיאפשר לבצע חיפושים של טרנדים ואירועים בעת התרחשותם. לרעיון זה הגיע אלון לאחר שחיפש בגוגל שידורים חיים של משחקי NBA, אך לא הצליח למצוא אתרי צפייה ישירה אלא רק תוצאות חיפוש היסטוריות.

בולמוס של השקעות ורכישות

אף שבאותו זמן עבד בגוגל, הוא החליט לפתח את מנוע החיפוש מחוץ לחברה. כעבור כשנה, ב–2011, רכשה טוויטר את הסטארט־אפ שהקים לשם כך, ג'ולפן (Julpan), תמורת 40 מיליון דולר. זו היתה הרכישה הגדולה ביותר שביצעה הרשת החברתית עד אז.

לפי הערכות, טוויטר שילמה חלק מהותי מהסכום במניות החברה, שהיתה עדיין פרטית באותה עת. כשנתיים לאחר מכן הונפקה טוויטר בנאסד"ק, ושווי מניותיו של אלון נסק. לא ברור באיזה שלב מימש את מניותיו, אך לפי הערכות, הרווח שלו ממכירת החברה הגיע ליותר מ–100 מיליון דולר. אלון נהפך למנהל מרכז הפיתוח של טוויטר בניו יורק, אך התחייב לעבוד בחברה שנה בלבד, ועזב אותה ב–2012.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker