ירידה בהכנסות בזק; עשרות אלפי מנויים חדשים לפלאפון, אלפי נוטשים ב-yes

הרווח הנקי לבעלי מניות ירד ב-18.3% ל-322 מיליון שקל ■ מנכ"לית בזק, סטלה הנדלר: "ברבעון החולף המשכנו להתמודד מול תחרות מתעצמת, אך הצלחנו באמצעות מנועי צמיחה חדשים להניב הכנסות משמעותיות, שמיתנו את הפגיעה בתוצאות החברה"

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"לית בזק, סטלה הנדלר
מנכ"לית בזק, סטלה הנדלרצילום: ינאי יחיאל

הכנסות קבוצת בזק ירדו ברבעון השלישי ב-4% ל-2.42 מיליארד שקל, כך מעלים מדו"חות החברה. הרווח הנקי לבעלי מניות הסתכם בכ-322 מיליון שקל - ירידה של 18.3%. ה-EBITDA הסתכם בכ-980 מיליון שקל - ירידה של 5.9%. התזרים מפעילות שוטפת הסתכם בכ-982 מיליון שקל - עלייה של 8.9%. ההשקעות הסתכמו בכ-353 מיליון שקל - עלייה של 1.1%. התזרים החופשי הסתכם בכ-677 מיליון שקל - עלייה של 17.3%.

החברה מדווחת על המשך הצטרפות לקוחות לחיבור האינטרנט, שמשמעותו הכנסות פחותות לבזק מכל קו אינטרנט במודל זה. עוד מציינת בזק כי חצי מיליון לקוחות כבר רוכשים אינטרנט בחיבור המוזל, כאשר 40 אלף מהם הצטרפו ברבעון השלישי. גם התחרות בתחום הסלולר נמשכת ומתחזקת בגזרת הטלוויזיה (yes).

דוד גרנות, מ"מ יו"ר בזק: "בסיס לקוחות השוק הסיטוני שבזק משרתת חצה לאחרונה את רף חצי המיליון, לאחר שבמהלך הרבעון נרשם גידול של למעלה מ-40 אלף לקוחות, זהו הנתון הרבעוני הגבוה ביותר מאז תחילת 2016. לנתון זה מצטרפים פרסומים בדבר גיוס של כמעט 200 אלף לקוחות טלוויזיה על ידי החברות החדשות שהחלו לפעול בתחום. נתונים אלו משקפים את התחרות ברת הקיימא המתקיימת בענף התקשורת, ומחייבים המשך חתירה לקראת ביטול ההפרדות המושתות על בזק, המונעות כיום מיצוי היעילות התפעולית, ובכך להביא להפחתה משמעותית בהוצאות התקשורת בישראל".

רו"ח יהלי רוטנברג, מנהל כספים ראשי קבוצת בזק, "התוצאות העסקיות שאנו מפרסמים היום עומדות בקנה אחד עם מתווה התחזית שפירסמה החברה ביחס לתוצאותיה הצפויות לשנת 2017. חברות הקבוצה ממשיכות להציג נתונים פיננסיים חזקים ביחס לשוק".

בזק צופה עדיין כי תסיים את השנה עם EBITDA של 4 מיליארד שקל ורווח נקי (ממנו נגזר הדיווידנד) של 1.4 מיליארד שקל.

בפעילות האינטרנט והטלפוניה של בזק קווי, כאמור ישנן השפעות משמעותיות של רפורמת השוק הסיטוני. כאמור לקוחות רבים בוחרים בחיבור הסיטוני אך במקביל בזק מגדילה את נתח השוק שלה מול HOT כך שמצבת המנויים שלה רק גדלה.

בזק מדווחת על 1.61 מיליון לקוחות אינטרנט, גידול של 15 אלף קווי אינטרנט ברבעון. בנוסף, בזק מוכרת חבילות אינטרנט יותר מהירות ושירותי ערך מוסף (כמו בית חכם ושירות סייבר) כך שההכנסה מלקוח אינטרנט בודד לא ירדה והיא עומדת על 91 שקל לחודש, לפני מע"מ. יוצא מכל אלו הכנסות בזק משירותי אינטרנט עלו ב-3.5% בהשוואה לרבעון המקביל ל-413 מיליון שקל. מול זאת, ההכנסות משירותי טלפוניה ממשיכים להישחק ועמדו על 345 מיליון שקל, ירידה של 8%. גם מספר קווי הטלפון ממשיך לקטון, עקב המעבר לחיבור סלולרי. בזק איבדה 17 אלף קווי טלפון ברבעון וירדה ל- 2.06 מיליון קווים.

סך הכל ירדו הכנסות בזק קווי ב-2.6% ל-1.06 מיליארד שקל. ה- EBITDA של החברה נשחק ב-4.1% ל-678 מיליון שקל, אך עדיין מדובר בשיעור EBITDA מהכנסות חריג לכל ענף של 63.9%. הרווח הנקי נשחק ב-19.5% ל-276 מיליון שקל.

מנכ"לית בזק, סטלה הנדלר, ציינה כי: "בזק ממשיכה להוביל את שוק התקשורת הישראלי באיכות הרשת ובשירותים חדשניים. גם ברבעון החולף המשכנו להתמודד מול תחרות מתעצמת, אך הצלחנו באמצעות מנועי צמיחה חדשים להניב הכנסות משמעותיות, אשר מיתנו את הפגיעה בתוצאות החברה".

פלאפון: שיעור נטישת המנויים הנמוך בשוק

בפלאפון מגמה מעורבת. החברה גייסה כמות משמעותית של מנויים, 65 אלף ברבעון והיא מציגה את שיעור נטישת המנויים הנמוך בתעשייה: 6.8%. אולם נראה כי לצורך כך נאלצה לפגוע בהכנסות וברווח. פלאפון מדווחת על ירידה בהכנסות של 2.2% ל-635 מיליון שקל, אך יש לציין כי ההכנסות משירותי סלולר נשחקו באופן מתון: ירידה של 1.5% ל-461 מיליון שקל. ה-EBITDA של החברה עלה ב-2.5% ל-122 מיליון שקל וגם שיעור ה-EBITDA מהמחזור עלה מ-18.3% ל-19.2%.

הרווח הנקי של החברה נשחק ב-25% ל-24 מיליון שקל. כל התוצאות בהשוואה לרבעון המקביל. סך הכל לחברה כעת 2.47 מיליון לקוחות ולקוח בחברה מייצר חשבונית ממוצעת של 63 שקל לחודש (מול 68 שקל ברבעון המקביל).

רן גוראון, מנכ"ל פלאפון: "פלאפון ממשיכה ליישם בהצלחה את התכנית האסטרטגית שבאה לידי ביטוי בצמיחה מתמשכת במצבת המנויים והוסיפה 65 אלף מנויים ברבעון ו- 156 אלף מנויים מתחילת השנה תוספת המנויים הביאה לעצירת שחיקת ההכנסות משירותים שאפיינה את השנים האחרונות ואף לשיפור הכנסותיה של פלאפון. צמיחתה של פלאפון מתאפשרת בעקבות פריסה רחבה של ערוצי הפצה והגדלת מערך שיתופי פעולה עם רשתות קמעונאות מובילות בישראל".

yes איבדה 6,000 לקוחות

גם חברת השידורים של הקבוצה, yes, ממשיכה להישחק. החברה איבדה ברבעון 6,000 צופים. באופן חריג גם ההכנסה הממוצעת מכל מנוי ירדה ל-226 שקל בחודש, מול 229 שקל ברבעון הקודם ו-233 שקל לחודש ברבעון המקביל. החברה מדווחת על 597 אלף לקוחות בסך הכל. הכנסות חברת הלווין ירדו ב-6.5% ל-406 מיליון שקל וה-EBITDA ירד ב-22% ל-107 מיליון שקל.

ברבעון החולף yes השיקה את שירות סטינג TV שנועד לתת מענה כלשהו לתחרות. מנכ"ל החברה רון אילון התייחס למיזם החדש: "בקטגוריית מיזמי הטלוויזיה האינטרנטיים, חוברו כבר אלפי הלקוחות הראשונים לשירות הטלוויזיה האינטרנטי המוביל STING TV, אשר פונה לקהל יעד בעל סגנון חיים דיגיטלי ומאפשר לו חופש בחירה מלא מבין שפע של עולמות תוכן ישראלי ובינלאומי כפי שלא היה קיים בקטגוריה זו".

גם אצל סספקית האינטרנט והשיחות לחו"ל של הקבוצה, בזק בינלאומי, נרשמה ירידה בתוצאות: הכנסות החברה ירדו ברבעון ב-4.4% ל-367 מיליון שקל.

החברה מסבירה כי: "הקיטון בהכנסות נובע בעיקרו מן השחיקה החדה בפעילות השיחות הבינלאומיות מהירידה בהכנסות מהעברת שיחות בין מפעילים בעולם ("Hubbing"), אשר השפיעה גם על כל מדדי הרווחיות". הנתון השפיע גם על הרווח: ה-EBITDA של החברה ירדה ב-9% ל-73 מיליון שקל, והרווח הנקי ירדה ב-18% ל-27 מיליון שקל. בזק בינלאומי מדווחת על גידול בשירותי ה-ICT, תקשורת ומחשוב לעסקים עם צמיחה של 18% בהכנסות מהם, וכן על מצטרפים לשירותי הסייבר שמשווקת החברה.

מוטי אלמליח, מנכ"ל בזק בינלאומי: "המיקוד והצמיחה המשמעותית שלנו בקידום פתרונות תקשורת לעסקים מקזזים את השחיקה הנמשכת בפעילות השיחות הבינלאומיות, במיוחד על רקע התחרות החריפה שאנו חווים בשווקי הפעילות השונים. אנו ממשיכים לפעול בגזרת החדשנות ולהעשיר את היצע השירותים והפתרונות שלנו בתחום הגנת הסייבר ללקוחות פרטיים ועסקיים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker