בעקבות חשיפת TheMarker |

הפרטת הטסטים: ועדת הכלכלה תפנה למבקר המדינה לבדיקת המכרז

זאת בעקבות החשיפה על מעורבות מנהלי אגף הרישוי לשעבר בזכייתן של טלדור ופמי פרימיום במכרז ■ משרד התחבורה: "המכרזים בוצעו בהתאם לכללי המנהל התקין ואושרו כדין בוועדת המכרזים"

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ איתן כבל
אורן דורי
אורן דורי

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל (העבודה), הודיע היום (ג') שיפנה למבקר המדינה בדרישה לבדוק את תקינות מכרז משרד התחבורה להפרטת מערך מבחני הנהיגה ("טסטים") שבו זכו טלדור ופמי פרימיום. זאת בעקבות חשיפת TheMarker על מעורבות מנהלי אגף הרישוי לשעבר בזכייה. כבל גם דרש ממשרד התחבורה היערכות חירום עד להעברת ניהול הטסטים לרשות הזכיינים, שמתוכננת להתבצע עד יוני 2018 – והטיל ספק בנחיצות מהלך ההפרטה כולו.

"בכתבה מובאים דברים לא פשוטים. אף פעם עוד לא הקפאתי כספים, ואני מקווה שלא אהיה חייב לעשות זאת גם במקרה הזה", אמר כבל, בדיון שעסק במהלך ההפרטה. הוא הוסיף כי הוועדה תדרוש משר התחבורה, ישראל כ"ץ, להגיע ולהציג בפני הוועדה את עמדתו. "השר צריך לבוא לתת הסברים", אמר כבל.

ח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו) אמר שכבר לפני שנה וחצי הוא ניחש בפני הנוכחים את זהות הזוכות במכרז. סמנכ"ל תנועה במשרד התחבורה, אבנר פלור, השיב לטענות והציע לעאמר לפנות למשטרה אם הוא חושב שיש בעיה עם המכרז, ואמר: "גם לפני שנה לא התלוננת וזה לא מקובל להאשים עובדי מדינה, יש גופים שאפשר לפנות אליהם שיחקרו – הכל נעשה לפי דין".

סגן מנהל אגף הרישוי במשרד התחבורה, חנן אהרון, המשמש גם כיו"ר ועד עובדי משרד התחבורה, אמר כי "ההפרטה היא הפקרות מוחלטת ברמה המקצועית". הוא הוסיף כי כיום הבוחנים מבצעים כ-400 אלף טסטים בשנה, וגם אחרי ההפרטה יבצעו 400 אלף מבחנים. לדבריו, "כלום לא השתנה חוץ מזה שהחברות הזוכות יקבלו 400 מיליון שקל". יו"ר ועד הבוחנים, ברנרד גרוסמן, אמר כי ההפרטה מיותרת לחלוטין ויצאה לדרך רק כי הבוחנים רצו הסכם קיבוצי. יו"ר מועצת התלמידים הארצית, יובל חלביה, אמר כי עד שההפרטה תצא לדרך צריך למצוא פתרון לתלמידים.

ח"כ אילן גילאון (מרצ) אמר כי "זה מקרה קלאסי של ייבוש מערכת בשביל להפריט אותה". ח"כ איימן עודה (הרשימה המשותפת) ציין כי "זמני ההמתנה כיום עומדים על 3 עד 4 חודשים בין טסט לטסט".

"התנהגות בלתי הולמת"

כפי שפורסם שלשום ב-TheMarker, שתי החברות שזכו במכרז, בהיקף של כ-400 מיליון שקל ל-7 שנים, נעזרו לצורך ההתמודדות במכרז בשניים ממנהלי אגף הרישוי במשרד התחבורה לשעבר. טלדור הסתייעה בשירותיו של מנהל האגף ב–2007–2013, חמאדה גנאם. לפני שנה פנה TheMarker אל גאנם בשאלה אם ייקח חלק פעיל במכרז הטסטים כנציג אחת המתמודדות. אז השיב גאנם: "פנו אלי, אבל באופן לא רשמי, ו–99% שאני לא אתעסק בזה".

פמי פרימיום העסיקה כיועץ חיצוני את קודמו של גאנם בתפקיד, יהושע (שוקי) שדה, מנהל אגף הרישוי בין 2001 ל–2007. שדה מכיר את התחום בעשור האחרון גם מפעילותו בענף בתי הספר לנהיגה.

שני הבכירים לשעבר במשרד התחבורה סיימו את תפקידיהם בשירות הציבורי בנסיבות משמעתיות. גאנם פרש מתפקידו הציבורי בהוראת בית הדין למשמעת של נציבות שירות המדינה, שפסק כי התנהג "בצורה בלתי־הולמת". בית הדין גזר על גאנם פסילה למשך חמש שנים ממשרד התחבורה.

חוזהו של שדה לא הוארך בהנחיית בג"ץ, לאחר שהתברר כי התמנה לתפקיד בניגוד לנהלים, ואף הנפיק תעודות מורה נהיגה למקורביו ללא היתרים מתאימים. ב–2003, בעת שעמד בראש האגף, הונפקה לשדה תעודת בוחן נהיגה, על אף שלא הוכשר לכך לפי הנוהלים. התעודה בוטלה שנתיים אחר כך במסגרת הסדר טיעון.

משרד התחבורה מסר בתגובה להודעתו של כבל כי יפנה למבקר המדינה בנושא ההפרטה: "המכרזים להפעלת מערך מבחני הנהיגה המעשיים (טסטים) שפירסם משרד התחבורה בוצעו בהתאם לכללי המנהל התקין ואושרו כדין בוועדת המכרזים המרכזית של משרד התחבורה ועל ידי הגורמים הרלוונטיים. תמוהה ומצערת העובדה כי יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת פירסם הודעה התוקפת את המהלך שיזם שר התחבורה, ישראל כ"ץ, לקיצור דרסטי של זמני ההמתנה לטסטים ולשדרוג משמעותי של מערך הבחינות, שנועד לשפר את השירות למאות אלפי תלמידי נהיגה.

"הודעת הוועדה יוצאת חוצץ כנגד המהפכה שמקדם השר כ"ץ במערך מבחני הנהיגה, שתספק לתלמידים רמת שירות גבוהה, ותאפשר להם לבצע מבחן נהיגה מעשי ראשון בתוך 5-2 ימים, ומבחן חוזר בתוך 14-7 ימים לכל היותר. זאת, לעומת המתנה של מספר חודשים כיום. משרד התחבורה יוסיף לקדם את הרפורמה במערך מבחני הנהיגה המעשיים, עד ליישומה המלא ביוני 2018, לטובת כלל צעירי ישראל, כפי שעשה עד כה. זאת, למרות התנגדות יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת וחבריו.

"תופעת המחסור במבחני הנהיגה המעשיים רק ממחישה את הצורך הדחוף בהוצאתם למיקור חוץ של הטסטים. במטרה לצמצם את זמני ההמתנה עד ליישום הרפורמה, גייס אגף הרישוי במשרד התחבורה 30 בוחנים זמניים, בנוסף ל-120 הבוחנים הקיימים, ואיפשר לבוחנים להוסיף מבחנים בכל יום ולעבוד גם בימי שישי". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker