אין לכם קשרים בתעשייה? כך תפנו למשקיעים שאתם לא מכירים

עולם ההון סיכון הוא מועדון סגור ולרוב יזמים שמצליחים לגייס כסף מוצאים דרך לחדור למעגל הזה ולהתחבר למשקיעים. אבל מה עושים אם אין לכם קשרים ומתי כן אפשר לשלוח מייל קר?

אילוסטרציה - פגישה עסקית. צלליות של שני אנשים יושבים ליד שולחן

את עובדת על המיזם שלך שישנה את העולם כבר כמה חודשים. את מרגישה שזהו, הכל מוכן. עוד רגע והעולם בכף ידיך. הגיע הזמן לגייס כסף.

אז את מחפשת בגוגל ״המשקיעים הכי טובים בסטאראפ״, ״משקיעים ממש נחמדים״, ו״איך לרכוש חברים ולקבל השקעה״. את מקבלת רשימה של אתרים של קרנות הון סיכון. את בוחרת את ה-200 הראשונים, עוברת על האתרים שלהם, ממלאת ערימה של טפסים ממוחשבים או שולחת מייל לכתובת המייל שהם ציינו באתר.

>>איך להקים סטארט-אפ - המדריך המלא

התחברו לקבוצת הפייסבוק שלנו, האקוסיסטם - ותמצאו עוד יזמים, משקיעים ועצות שימושיות לניהול הסטארט-אפ שלכם

ואז את נשענת אחורה, ומחכה שהיומן שלך יתמלא בזימונים לפגישות. בינתיים את מתרגלת את נאום הפתיחה שלך, שישאיר אותם פעורי פה.

אז זהו, שלא. לא ככה עושים את זה.

כלומר, בטח. אפשר לעשות את זה ככה. קרנות הון סיכון רבות מציינות באתר שלהן איך אפשר לשלוח אליהם פנייה ואולי לקבל את ההזמנה לפגישה. אל תבזבזי את הזמן שלך על זה. במקום, תאתרי אדם שיכול לחבר אותך אל אחד השותפים בקרן הון הסיכון שאת רוצה להפגש איתה.

זה לא נשמע טוב, אני יודע. זה מעצבן, זה מיושן, וזה מרגיש כמו מועדון סגור לחברים בלבד. ברור גם שזה תורם לכל מיני הטיות, נסתרות ופחות נסתרות.

ובכל זאת, כמה נקודות שכדאי לחשוב עליהן:

* היי, זה עובד.

* באופן כללי, פנייה דרך חיבור חם של גורם שלישי ידועה ככלי מכירות אפקטיבי.

* אולי לא חשבת על זה ככה, אבל כן - מכירות זה בדיוק מה שאת עושה. את אכן מוכרת למשקיע - את היכולות שלך, של הצוות, את החזון, ואת הפוטנציאל של החברה.

* ייתכן וזאת הפעם הראשונה שלך בסיטואציה של ״מכירה״, אבל אם תקבלי את המימון הנדרש, זאת לא תהיה הפעם האחרונה. זה מה שמנכ"ליות של סטארט-אפים עושות. את מוכרת את הזדמנות ההשקעה למשקיע פוטנציאלי. את מוכרת את החזון שלך למייסדים הנוספים, ולעובדים בפוטנציה. את מוכרת ללקוחות העתידיים שלך. ואם כל הכוכבים יסתדרו בדיוק בסדר הנכון, את תמכרי את החברה שהקמת לקונה או תנפיקי לציבור בזמן כלשהו בעתיד.

* אז אחרי שהסכמנו שהיכולת למכור היא יכולת קריטית ליזמת, חשוב להבין גם שלמשקיעים בשלבים המוקדמים יש מעט מאד מידע לביסוס ההחלטה שלהם לגבי השקעה בחברה.

* אז אם המכירה למשקיעים מתבצעת בצורה לא אפקטיבית, זה יהיה הגיוני מצידם להניח שאת לא טובה במיוחד במכירות.

* מ.ש.ל.

למרבה המזל, גם אם זה נשמע לרגע כמו מועדון סגור לחברים - זה אינו המצב, במיוחד ליזמת או יזם ישראלים שמנסים להשיג היכרות עם משקיעה או משקיע מישראל.

אז איך עושים את זה?

ראשית, יש מספר גדול מאד של אירועים שתוכלי להגיע אליהם ולפגוש את האנשים הרלוונטיים. עזרה הדדית היא ערך משותף ומוסכם באקוסיסטם של הסטאראפים בישראל. גם אנחנו מנסים לתרום את חלקנו למאמץ על ידי יצירת הזדמנויות כמו מפגשים מסביב לנושאים מסויימים או הקאתונים ואירועים שאנחנו יוזמים או מארחים אצלנו בקרן. חיפוש מהיר בגוגל, פייסבוק, eventbrite או meetup יעלה מספר גדול של אירועים כאלה שתוכלו להשתתף בהם.

שנית, כידוע, ייתכן שיש מקומות בעולם שבהם באמת יש 6 דרגות של הפרדה בין אנשים, אבל כאן בישראל, 2-3 דרגות כנראה קרוב יותר לאמת. תשאלי את סביבתך הקרובה והמורחבת. תבדקי בלינקדאין. אני מוכן להתערב שיש מישהו שאת מכירה, שהיה עם המשקיע שאת רוצה לפגוש בצבא. או בגן. למעשה, אני מוכן להתערב שלכל אחד מהקוראים יש לפחות קשר אחד מדרגה 2 איתי בלינקדאין.

ולסיום, אם בכל זאת לא תצליחי למצוא אדם שיקשר אותך, אז כן, תשלחי מייל קר (כלומר, מייל שנשלח לאדם שאנחנו לא מכירים ולא הכירו ביננו). לכל קרן הון סיכון יש תהליכים פנימיים קצת שונים, אבל לפחות אצלנו - אני יכול להעיד ולומר שאנחנו אכן קוראים ומגיבים לכל מייל שנשלח.

יניב גולן הוא שותף כללי ב lool ventures, קרן הון סיכון המשקיעה בשלבים מוקדמים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker