הוועידה הכלכלית של החברה הערבית כלכלה בחברה הערבית

דוד ברודט: "כדאי להתעורר, החברה הערבית היא מנוע צמיחה אדיר"

יו"ר דירקטוריון בנק לאומי בוועידה: "החברה הערבית עולה על מסלול ההשתלבות בתעשיית ההיי-טק"

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
דוד ברודט בוועידה הכלכלית של החברה הערבית
דוד ברודט בוועידה הכלכלית של החברה הערביתצילום: רמי שלוש

מי שלא רואה עד כמה הפוטנציאל שטמון בחברה הערבית בישראל הוא גדול, כדאי שיתעורר, כך פתח הבוקר (ד') דוד ברודט, יו"ר דירקטוריון בנק לאומי, בוועידה הכלכלית של החברה הערבית. "מדובר על מנוע צמיחה אדיר. החברה הערבית מהווה חמישית מאוכלוסיית ישראל עם שיעור צעירים גבוה ביחס למגזר היהודי. שיעור הנשים המועסקות בחברה הערבית הוא רק 31% - הפוטנציאל ענק".

ברודט ציין כי "החברה הערבית סוגרת פערים מול כלל החברה, כולל בתחום המשמעותי של עיסוק בהיי-טק. ההכנסה עולה בשנים האחרונות, יותר ויותר צעירים ערבים בוחרים במסלול של השכלה פורמאלית. חל גידול במספר הסטודנטים הערביים במקצועות הטכנולוגיים".

לדבריו, "חשיבות הנושא הוטמעה אצל מקבלי ההחלטות בשנים האחרונות. גובשה מדיניות ממשלתית שתביא לידי פיתוחה הכלכלי של החברה הערבית ושילובה במשק, כמפתח לצמיחתו של המשק. 

"התוכנית אינה כוללת רק פעולות ממשלתיות מסורתיות שדוגלות באפליה מתקנת ובמדיניות שיוויונית, אלא גם סל פעולות שמטרתו לייצר ולפתח מנגנונים מעודדי צמיחה בחברה הערבית במטרה להכשיר את הקרקע להעמקת הזיקות הכלכליות והעסקיות הבין-מגזריות. 

"ניצנים אלו, של שילוב בהיי-טק, מעוררים תקווה כי החברה הערבית עולה על מסלול ההשתלבות באחד מענפי המשק הדינמיים והמתגמלים ביותר. כיום כ-4,000 ממפתחי התוכנה בישראל (3.5%) הם ערבים. לפני שמונה שנים, המספר הסתכם בפחות מ-350 - כ-0.5%. בנצרת לבדה, מועסקים קרוב ל-1,000 מהנדסים לעומת 30 בשנת 2007. מעל 40 חברות הייטק פועלות בנצרת - ביניהן ברודקום, אמדוקס, מיקרוסופט, גליל סופטוור ואלפא אומגה - לעומת שתי חברות שפעלו בה בשנת 2007".

לדברי ברודט, "נדרשת צמיחה מקיפה (Inclusive Growth) שהמיקוד העיקרי שלה אינו באבטלה, אלא בתת-תעסוקה. שאדם יועסק בעבודה שתביא לידי ביטוי את מלוא הפוטנציאל האישי שלו, דבר שיביא לצמצום אי-השוויון ולירידה במפלס העוני.

"ממצא מרכזי מתוכנית שהנענו ב-2008 - היה שיש לבטל את הכלכלה הדואלית; כלומר, לצמצם את הפערים בין חלקי החברה השונים, וזאת באמצעות הגברת היעילות והפריון במגזרים המסורתיים ובענפי השירותים, לרבות בחברה הערבית. אני שמח, שעשור מאוחר יותר, החזון הזה קורם עור וגידים. השקעה בחינוך בכלל, ובחינוך טכנולוגי בפרט, גדלה. בעשור האחרון חלה התקדמות משמעותית בתחום החינוך העל-יסודי: שיעורי הסטודנטים הערבים עלו באופן משמעותי בכל התארים ראשון, שני ושלישי.

"לפני כשנתיים, מיזגנו את בנק ערבי ישראלי לתוך בנק לאומי, ואנחנו קוצרים את פירות המיזוג הללו בהדרגה. 23% ממנהלי הסניפים בבנק באים מהחברה הערבית", סיכם ברודט.

הוועידה הכלכלית של החברה הערבית - בעריכת TheMarker ובשיתוף בנק לאומי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker