מכיל עד חברת החשמל: מיזמי המחשוב שנכשלו או שהסתבכו

ארגונים במגזר הציבורי והפרטי בישראל ידעו בשנים האחרונות ניסיונות רבים להחלפת מערכות מחשוב ומידע - אך אלה הסתיימו לרוב בכישלון שעלה הון עתק

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שירותי ענן
"אינטגרציה של פתרונות ענן"

בזק, כיל, פרטנר ואפילו מדינת ישראל — במגזר הפרטי ובציבורי ניסו בשנים האחרונות להרים מגה־פרויקטים של החלפת מערכות מחשוב ומידע, אבל לרוב הם הסתיימו בכישלון או בחריגות תקציביות.

פרויקט תבל — שנועד להחליף את מערכות המחשוב הישנות של המוסד לביטוח לאומי — אינו הראשון להיכשל, ואם חברות גדולות לא יבינו כי פרויקטים כאלה מחייבים ניהול צמוד וקשוח, הוא לא יהיה האחרון.

למשל, ב–2012 הודיעה בזק כי לאחר ארבע שנות פיתוח, והשקעה של עשרות מיליוני דולרים — היא עוצרת פרויקט להטמעת מערכת ניהול קשרי לקוחות (CRM). אבי גבאי, אז המנכ"ל, כתב לעובדים כי הוחלט למצוא פתרונות אחרים.

כשנה לפני כן, גם חברת פרטנר עצרה פרויקט רכישה והטמעה של מערכת CRM ובילינג של אמדוקס, בתקציב של 60 מיליון דולר. במקום זאת, בחר המנכ"ל דאז, חיים רומנו, לשפר את המערכת הקיימת, לאחר שלמד את הסיכונים שבהטמעת מערכת חדשה. החברה לא פירסמה כמה כסף בוזבז על הפרויקט עד שהופסק.

כיל הודיעה לפני שנה כי היא עוצרת באופן מיידי את פרויקט ERP הגלובלי שלה. לפי דיווחים, הושקעו בו 225 מיליון דולר והוא היה בשלבי פיתוח מתקדמים, אך בעקבות המשבר שאליו נכנסה החברה וצניחת המניה באותה שנה — החליט המנכ"ל החדש לבטלו.

גם פרויקט המחשוב הלאומי מרכב"ה, שאותו התחילה לבצע ממשלת ישראל בתחילת שנת 2000, ומבוסס על מערכת ניהול ארגונית של SAP, זכה לביקורות קשות על ניהול לקוי. דו"ח מבקר המדינה מ–2007 קבע כי הפרויקט, שעלה למשלם המסים יותר מ–600 מיליון שקל, חרג מתקציבו המקורי, שהיה 375 מיליון שקל, לא נוהל כראוי ונמשך זמן רב מעבר לתכנון המקורי.

חברת החשמל החלה בפרויקט של הטמעת מערכת ERP ב–2002, אך לא עמדה ביעד של ארבע שנים לביצוע, וביעד תקציב של 192 מיליון שקל. הפרויקט עדיין לא הושלם, ונכון ל–2014, עלותו התנפחה ל–442 מיליון שקל מכספי הציבור. הדו"ח הצביע על כשלים רבים, ובהם ביצוע לקוי, התעלמות מהוראות מנכ"ל, סיכול מכוון של הוועד ועוד. הערכה של מבצעי הפרויקט היא שהוא יסתיים רק ב–2020 ובעלות של 320 מיליון שקל נוספים.

בנמל חיפה תיכננו להקים עד 2005 מערכת לניהול מכולות (TOS) בתקציב של 30 מיליון שקל. ואולם המערכת החלה לפעול רק ב–2011, והושקעו בפרויקט יותר מ–46 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker