המעצמות החדשות

היועמ"ש נגד פייסבוק: "פוגעת בצרכנים ישראלים"

היועץ מנדלבליט באירוע בבית הפרקליט: "יותר ויותר חברות בינלאומיות מגבילות את היכולת של צרכנים ישראלים לשמור על זכויותיהם. פערי הכוחות הצדיקו את התייצבותי בתביעה הייצוגית נגד פייסבוק""

רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בחודש שעבר
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בחודש שעברצילום: גיל כהן מגן
רותי לוי

"סברתי כי עליי להתייצב להליך בתובענה הייצוגית שהוגשה נגד פייסבוק. חשבתי שמדובר בתובענה בעלת חשיבות ציבורית ושפערי הכוחות המדוברים הצדיקו את התייצבותי", כך אמר הערב אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה.

מנדלבליט מתייחס לעמדה שהגיש לאחרונה במסגרת הליך ערעור של פייסבוק על החלטה שניתנה נגדה ביוני 2016 על ידי שופטת בית המשפט המחוזי מרכז, אסתר שטמר, אשר פתחה את הדלת לתביעות נגד פייסבוק בישראל. זאת אחרי שדחתה בקשה שהגישה פייסבוק לסלק על הסף או לעכב הליכים נגדה בבקשה לאישור תביעה ייצוגית שהוגשה נגד החברה. 

הבקשה לתביעה ייצוגית שהגיש אוהד בן חמו באמצעות עורך הדין עמית מנור מתמקדת בעיקר בטענה לפגיעה בפרטיות משתמשי פייסבוק, בכך שהחברה הפעילה מנגנון לקריאת הודעות המשתמשים, ועשתה בתוכן ההודעות שימוש פסול ללא קבלת הסכמה מדעת של המשתמשים. פייסבוק מעדיפה לנהל את סכסוכיה בחו"ל וטענה כי אין לאשר את ניהול ההליך בישראל, מאחר שתנאי השימוש של החברה מבהירים כי כל מחלוקת עם החברה יש להביא לבית המשפט המחוזי של קליפורניה. לטענתה, הדין החל על תביעות בין פייסבוק למשתמשים הוא של מדינת קליפורניה ולכן לא ניתן להגיש בקשה לאישור תביעה ייצוגית המבוססת על הדין הישראלי.

לדברי מנדלבליט: "אין זה ראוי שדווקא כאשר הפגיעה בצרכנים הישראליים נעשית על ידי גופים בינלאומיים, כמו פייסבוק, ייסוג החוק ולא יגן עליהם. בצד היתרונות של תופעת הגלובליזציה, קיימים גם חסרונות משמעותיים ללקוחות וביניהם פערי כוחות משמעותיים העשויים להרתיע לקוחות מלתבוע את החברה. בנוסף, קיים קושי ללקוחות לממש את זכויותיהם בשל העלויות הגבוהות הכרוכות בניהול הליך משפטי במדינה זרה, המרחק הגיאוגרפי המשמעותי בין המדינה שבה על התביעה להתברר לעומת מדינתו של הצרכן והקושי המובנה בהגשת תביעה לפי דין זר".

מימין לשמאל: שופט העליון, יורם דנציגר; עו"ד יוסי לוי; היועמ”ש, אביחי מנדלבליט; וראש לשכת עורכי הדין, אפי נוה
מימין לשמאל: שופט העליון, יורם דנציגר; עו"ד יוסי לוי; היועמ”ש, אביחי מנדלבליט; וראש לשכת עורכי הדין, אפי נוה צילום: עופר עמרם, דוברות לשכת עורכי הדין

הדברים נאמרו באירוע שנערך בבית הפרקליט בתל-אביב לרגל הספר החדש "תובענות ייצוגיות" של עו"ד אביאל פלינט, שותף במשרד יוסי לוי ושות'; וד"ר חגי ויניציקי. באירוע השתתפו שופט בית המשפט העליון, ד"ר יורם דנציגר; שופטי בית המשפט המחוזי, פרופ' עופר גרוסקופף ותמר בזק רפפורט.  

מנדלביט הסביר כי עם השנים יותר ויותר חברות בינלאומיות, אשר פונות לקהל ישראלי מוסיפות לחוזים תניות שיפוט המגבילות את יכולת הצרכנים הישראליים לשמור על זכויותיהם. לעמדתו מדיניות ראויה בתחום השיווק הצרכני, במקום בו הספק בוחר להגיע למקום מושבו של הלקוח, ומשקיע מאמצים בשיווק ובכריתת עסקות על מנת להרחיב את היקף עסקיו ורווחיו, עליו לאפשר ללקוח לממש את זכויותיו בלא קושי ומאמצים מיוחדים במקום מושבו. "על ספק המביא את מרכולתו ללקוחות במדינה אחרת להיות ערוך גם להתמודד עם העובדה שבין מספר רב של עסקות שעלו יפה ותרמו להרחבת היקף עסקיו, יהיה גם מיעוט של מקרים בהם עלול להתעורר סכסוך שיצריך התדיינות משפטית בארצו של הצרכן, נכתב בחוות הדעת "כמו כן, לחברה הפועלת בארץ יש נגישות גדולה יותר לערכאות משפטיות המקומיות, מאשר נגישותו של הלקוח לערכאות משפטיות בארץ זרה אשר אין לו שום זיקה וקשר אליה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker