המדריך המלא למיתוג סטארט-אפ

מסע של 7 צעדים שבסופו תבנו לכם מותג

נדב אבידן
נדב אבידן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הקוסם מארץ עוץ
נדב אבידן
נדב אבידן

האפשרות לבנות את יסודות המותג והסיפור שלכם בעצמכם היא ריאלית לגמרי – רק שכמו כל תחום, צריך לדעת מה אתם עושים, ולוודא שאתם מדברים באותה השפה לאורך התהליך. אנסה לכסות כאן את רוב האלמנטים שכדאי לכם לכלול במסע כזה, מתוך הנחה שהם יהוו תשתית ראויה עבורכם להתחלת המסע.

>>איך להקים סטארט-אפ - המדריך המלא

התחברו לקבוצת הפייסבוק שלנו, האקוסיסטם - ותמצאו עוד יזמים, משקיעים ועצות שימושיות לניהול הסטארט-אפ שלכם

לפני שנצלול פנימה, כדאי ליישר קו על כמה מושגי יסוד מעולם המיתוג, שיעזרו לכם לוודא שאתם מדברים באותה השפה, וימקדו אתכם בכל שלב בתהליך ואף במעבר ביניהם:

1. משימת העל (mission): הסיבה שאתם קמים בבוקר, או בעצם הסיבה שבגללה הקמתם את החברה שלכם (זו כנראה גם הסיבה למה אתם לא מוכנים לוותר בקלות). לא מעט פעמים, היא תיפתח ב"אנחנו מאמינים ש....", אבל תעשו לכולנו טובה - שמרו עליה באורך משפט, לא יותר. משימת העל של אפל, למשל, היא "אנחנו מאמינים שאנשים עם תשוקה יכולים לשנות את העולם". אני משתמש בדוגמא הזו לא מעט, כי היא מכילה בתוכה עוד אמת חשובה - משימת העל שלכם לא צריכה להיות משהו שאף פעם לא נאמר קודם. היא רק צריכה לתאום באופן המדויק ביותר האפשרי את הסיבה שבגללה עזבתם את הביטחון היחסי של עולם השכירים והלכתם להקים חברה משלכם.

2. מיצוב (positioning): אם משימת על יכולה להיות משותפת ליותר מחברה אחת, במיצוב זה כבר משתנה. מיצוב הוא האופן הספציפי שבו החברה המסוימת שלכם מתכוונת להגשים את משימת העל שלה. כלומר, יכול להיות שמשימת העל שלי היא "להפוך את העולם למקום טוב יותר" (בבקשה אל תלכו על זה, ואם אתם מתלבטים, תראו את העונה הראשונה של "סיליקון וואלי"). זה לחלוטין לא משהו שיהיה ייחודי עבורכם, וסביר שעוד חברות יבואו עם אותה משימת על. אבל המיצוב שלי, לעומת זאת, כבר יהיה ספציפי אליי - האם אני עוזר לדולפינים לחצות את הכביש? האם אני שומר על האוקיינוסים נקיים עבור הקשישים? אולי בכלל פיתחתי פתרון סייבר, או קלאוד, או אפליקציית פנס עם מחשבון?

כל אלו (למען האמת, אף אחד מאלו, אבל הבנתם את הראש) יכולים לסייע לעולם כך או אחרת - אבל אין ספק שמדובר בחברות שונות לחלוטין. ניסוח אפשרי: "אנחנו יוצרים....", בלי ליפול לתיאור מוצרי מדכדך. למשל, "אנחנו יוצרים סביבה בטוחה לבני נוער הגולשים ברשת", ולא "אנחנו יוצרים וכו'... ע"י שימוש בפרוטוקול כזה או אחר, שמצליב מידע עם אלגוריתם פנימי שאכסנו בענן".

3. ערכי חברה: ערכי החברה שלכם הם סכום התכונות, התפישות והמאפיינים - שכאשר ישולבו, יובילו להגשמת המיצוב שלכם, לא יותר ולא פחות. כלומר, אם המשימה שלכם היא ליצור רשת חברתית, כדאי שאחד מערכי החברה יעסוק בכך שעובדי החברה יהיו אנשים שתקשורת עם הזולת לא זרה להם. אבל אם אתם מתעסקים בפתרון סייברי סופר סודי, עשו לעולם טובה ותורידו מהפוסטר את "שקיפות". אם זה נעשה תרגיל מסובך מדי, חשבו על החברה שלכם כאדם - אילו תכונות חייבות להתקיים בו כדי שיוכל להגשים את המטרה שלשמה נוצר?

ערכי החברה צריכים להשפיע ולהשתלב בתהליכים פנים ארגוניים, תהליכי גיוס ושימור עובדים ועוד. לכן, כדאי שתשימו לב שאתם לא מגדירים איזשהו חלום ורוד, שיתנפץ לעל מועמד או מועמדת בפנים ברגע שיגיעו ליומם הראשון (מוריד שלוש קופסאות סיגריות ביום, אדוני המנכ"ל? כנראה ש"בריאות" לא אמורה להיות על הפוסטר...).

בתהליך אידיאלי, אגב, כל שלושת אלו צריכים להיות מוגדרים לפני שהתחלתם במאמצי מרקטינג כאלו ואחרים. זו גם דרך טובה להעריך את איש המרקטינג הראשון שתגייסו - אם הוא לא שואל על אלו ולא מחפש אותם, כדאי שתמשיכו אתם לחפש.

סיימנו להגדיר את הבסיס - הנה 7 נקודות למחשבה

מזל טוב! אחרי שסיימתם, מומלץ לעבור על הנקודות הבאות. תנו לדיון להיות פתוח וחופשי, ותכניסו לחדר את מייסדי החברה ואיש המרקטינג הבכיר בה - אם הוא לא נופל תחת הגדרת "מייסד" - לפחות. מה שחשוב הוא שמי שמשתתף כאן צריך להיות מחויב לכל הסשן, ולא לבוא רק לחלקים ממנו. דיון סביר על הנקודות הבאות ייקח בין חמש לשמונה שעות, ויכול להיות מפוצל לשני ימים עוקבים (כדאי לפצל, אם תשאלו אותי):

1. מי אנחנו? תתפלאו כמה תשובות שונות יכולות להתקיים לשאלה הזו. בעצם, מדובר במענה לשלושת סעיפי הבסיס שהוגדרו למעלה - עשו לעולם כולו טובה, ואל תמשיכו הלאה לפני שאתם מיישרים כאן קו.

2. מטבע חברתי? מה יש בכם/בסיפור שלכם שיגרום לאנשים לרצות לחזור עליו? הכוונה היא לא לפיץ' מכירות או משקיעים. עשו את מבחן ארוחת הערב - מה יש בכם שיגרום למישהו/י לרצות לחזור עליו בארוחת ערב משפחתית, עם רמות הבנה וידע משתנות? כמה קל יהיה לו לעשות את זה? בד"כ אנשים אוהבים לשתף מידע שגורם להם להרגיש טוב או חכמים, או שיכול לתרום ידע לסביבה. האם יש אצלכם אלמנטים כאלו? אם כן, מהם? אם לא, האם יש דרך להוסיף אותם?

3. מטרת ליבה? לכבוד מה התכנסנו פה, בעצם? מה רצינו להשיג? מה שחשוב כאן הוא להיות כנים עם עצמכם, ולא לחפש ניסוחים מרגשים. אם זיהיתם הזדמנות קלה לרווח, זה בסדר, אבל אל תייפו אותה. לספר שקרים לעצמנו זה אף פעם לא רעיון מוצלח. שימו לב, אנחנו לא מחפשים כאן משפט שיורד לפרטים הכי קטנים, אלא מעין "כוונת המפקד" - מהי המטרה שאתם מכוונים להשיג? חשוב לשמור על איזון טוב בין פרקטיות וקונקרטיות עם מקום לאלתור עבור הצוות שלכם. יותר מדי סגור, וייצרתם חברה של רובוטים שחוששים לפתור בעיות לבד, יותר מדי פתוח ואתם מסתכנים בחברה שיש לה אלף משימות וכולן חשובות באותה מידה. עוד טיפ קטן לדרך - נסו לא להגדיר את המטרה שלכם כ"לעשות משהו יותר טוב מחברה איקס שכבר עושה אותו היום". זה ירדוף אתכם.

4. מה האקס פקטור שלכם? לא מתכוון לשאול איזה שיר הכנתם. השאלה הזו יכולה להיות מנוסחת גם כ"למה שלמישהו יהיה אכפת", ואני לא יכול להדגיש מספיק כמה היא חשובה עבורכם. היא חשובה, היות ואתם, כמייסדים, סובלים ממצב רפואי בלתי הפיך שנקרא "קללת הידע" - אתם לא זוכרים מה זה אומר לא לדעת את כל מה שאתם יודעים כרגע. זו שאלה טריקית, והיא לוקחת לא מעט זמן דיון, אבל אל תמהרו איתה. אני יכול להבטיח לכם שכל חברה שענתה על השאלה הזו ברצינות והצליחה לפצח אותה, חוותה את התשובה כ"גיים צ'יינג'ר" של ממש.

5. איך הסיפור שלכם גורם לאנשים להרגיש? ולא פחות חשוב, איך אתם רוצים שהם ירגישו? תהיו כנים עם עצמכם. זה לא המקום לספר לעצמכם מה בא לכם שאנשים ירגישו - מה הם באמת מרגישים? ומה הפער בין זה לבין מה שהייתם רוצים? דרך אחת לגשת לזה היא לנסות לזהות את המקומות שבהם הסיפור שלכם יוצא ממסגרת אינטלקטואלית, ומכוון קצת יותר למקומות שקשורים ברגש. זה לא חייב להיות רגש חיובי, אגב, אבל אם אתם רוצים סיפור שישפיע, כדאי שתכוונו גם ללב ולא רק לראש. (למשל, וובי, שמציעה השוואות מחירים בין ביטוחים, לא מציעה רגש חיובי בהכרח - "יכול להיות שדופקים אתכם!", אבל היא בהחלט מציעה פנייה לרגש, וזה כבר הרבה יותר מהרבה אחרים).

6. ערכים פונקציונליים וערכים מוספים? עזבו אתכם מתחושת בטן. מה יוצא לאנשים משימוש במוצר שלכם? מחשיפה למוצר שלכם? מה הם מקבלים שלא היה שם קודם? ועד כמה חשוב להם לקבל את זה? אם לחזור לדוגמא של אפל, ערך מוסף שלהם הוא שהם מציעים לתרגם עבורנו טכנולוגיה מסובכת למוצר פשוט לשימוש. זה משהו שהם יודעים לעשות טוב, לפחות לדעת האוהדים שלהם. "אנחנו בונים את מוצרי הטק הטובים בעולם" לא נוגע בערך המוסף הזה, כך שזה לא מספיק. תחשבו איזו חברה אפל היתה היום אם לא היו מכוונים כל הזמן לספק גם את הערך המוסף הזה, ולא רק את הערך הפונקציונלי הבסיסי שלהם.

7. האם יש דרך לספר את הסיפור שלכם בלי לאזכר את המותג/חברה שלכם? הגביע הקדוש. זוכרים את הפרסומת שרצה לא מזמן בפייסבוק, עם בחור שמתלבש כמו ספיידרמן והולך לנקות חלונות בבית חולים לילדים? אם כן, נסו להיזכר מה המותג שמוזכר בסוף הסרטון. קצת יותר קשה, נכון? חשוב לזכור תמיד: אם יש דרך לספר את הסיפור שלכם מבלי להזכיר את המותג שלכם, זו הדרך שאנשים יבחרו בה. אף אחד לא אוהב להרגיש כמו פרסומת, כך שתפקידכם הוא ליצור סיפור שיובא מזווית שתקטין כמה שאפשר את היכולת לספר אותו מבלי להתייחס לחברה שלכם בדרך.

אם עברתם על כל אלו ברצינות הראויה, אתם מרגישים את השינוי בעצמות עכשיו. כל האלמנטים האלו יוצרים את הסיפור שלכם, ומשאירים מקום לאלתור לפי הנסיבות, שזה לא פחות חשוב. נסו לספר את הסיפור שלכם עכשיו, וספרו לי איך הלך. רק תזכרו, סיפור טוב אמור להיות רלוונטי לקהל היעד שלו, ולא לעולם ככלל, אז תישארו ממוקדים בשני מעגלים. זה שהוא קהל היעד המדויק שלכם היום, וזה שסביבו. אלו שרחוקים יותר הם אלו שכרגע יהיה קשה מאוד לייצר אצלם אכפתיות, וחבל על המאמץ נכון להיום. 

נדב אבידן עוסק במיתוג וסטוריטלינג למעלה מעשר שנים, ומשמש כיועץ לסטארט אפים ויזמים באקסלרטורים שונים בארץ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker