כלכלה חדשה? קולו מגייסת 50 מיליון דולר - ותחלק מטבעות

בגיוס משתתפות קרן אלף וקרן ספארק קפיטל, ולא יקבלו תמורתו מניות ■ קולו היא בין החברות הוותיקות בעולם הבלוקצ'יין ובין הבודדות שמבצעות הנפקת אסימונים לפעילות קיימת

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדי חברת קולו
עובדי חברת קולוצילום: ניקי טרוק

האם אנחנו עומדים בפתחה של כלכלה מסוג חדש? רבות דובר באחרונה בעולם על מטבעות דיגיטליים ומיזמים צעירים מבוססי בלוקצ'׳ין - כלומר שמנגנון ניהול החשבונאות או המוצר שלהם הוא דיגיטלי ומבוזר - שמגייסים כסף מהציבור ובתמורה מנפיקים אסימונים (Tokens) חדשים.

הרעיון הוא שבעזרת האסימונים הללו שהונפקו, ניתן יהיה לצרוך שירותים מאותה חברה שהנפיקה - למשל נסיעה ברשת מוניות כלשהי. אך אסימונים אלה ניתנים גם למסחר ולהמרה למטבעות כמו ביטקוין ומשם לשקל או דולר, ותקוות היזמים היא שככל שיעלה השימוש באסימונים, גם ערכם יעלה.

מאות הנפקות כאלה המכונות (ICO (Initial Coin Offering בוצעו בחודשים האחרונים וממשיכות להתרחש בכל יום, ומיליארדי דולרים כבר גויסו למיזמים שטרם הוקמו. ההתלהבות בשיאה, ויחד איתה הביקורת והחששות מפני מסחר ספקולטיבי והיעדר הגנה למשקיעים.

באופן דומה מודיעים היום בסטארט-אפ הישראלי קולו (Colu) גם כן על הנפקת אסימונים חדשים (CLN), ויציאה לקמפיין מימון המונים בסכום כולל של 50 מיליון דולר. חצי מהסכום מיועד למכירה מוקדמת בה משתתפות קרנות הון סיכון ומשקיעים כשירים במינימום השקעה של 100 אלף דולר, כמעין שלב מוסדי בהנפקה. במסגרת המהלך מצטרף לחברה פרופ׳ דן אריאלי כמנהל ניתוח התנהגות צרכנית. ״אריאלי יעזור לנו לבנות מודלים נכונים של תמריצים על מנת להצליח לגרום לאנשים לשנות הרגלים בכל הקשור לתשלומים ושימוש בארנק דיגיטלי״, ציין עמוס מאירי, מנכ״ל קולו.

מימון ה-25 מיליון הנותרים ייפתח מאוחר יותר לציבור ויותנה בהליך קפדני לזיהוי המשקיעים, כך לדברי החברה.

אסימונים במקום מניות

אולם הסיפור של קולו בכל זאת שונה ממה שנראה עד כה בעולם, וזאת מכמה סיבות. ראשית - בשונה ממרבית הגיוסים שחלקם הגיעו לעשרות ומאות מיליוני דולרים עבור רעיון בלבד או מיזם ראשוני, קולו פועלת כבר מספר שנים כחברה עם מוצר צרכני שמבוסס בלוקצ׳יין - ובעבור אותו מיזם מבצעת כעת הנפקת אסימונים.

החברה, שהוקמה ב-2014 על ידי עמוס מאירי, דויד רינג ומרק סמרגון, ומעסיקה 50 עובדים, מייצרת מטבעות מקומיים בערים תל אביב ולונדון הצמוד לשקל או לפאונד. במסגרת המיזם, יכול כל צרכן וכל בית עסק מאז תחילת 2017, להמיר כסף משקלים למטבע מקומי - ולסחור בו באמצעות חשבון המשתמש שלו באפליקציה שאותה הוא מוריד, ומשמשת כארנק דיגיטלי. לדברי החברה נעשות כיום כ-50 אלף עסקות מדי חודש דרך האפליקציה.

קולו היא גלגול של פרויקט שהחל עוד קודם לכן ב-2012 בשם ColoredCoin שעבורו בין היתר הגיע לישראל ויטליק בוטרין, מי שלימים המציא את רשת אתריום הפופולרית.

יתרה מזאת, קולו היא חברה שגייסה עד כה 12 מיליון דולר (אקוויטי) על ידי גופים פיננסיים וקרנות ההון סיכון אלף וספארק קפיטל שכעת ממשיכות להזרים מיליוני דולרים לחברה - אם כי בעבור אסימונים ולא בתמורה למניות. זוהי מגמה שמעניין יהיה לעקוב אחריה בעתיד הקרוב.

משקיעים אלה לוקחים חלק בשלב המוסדי וזוכים להנחה שמותנית בנעילה (Lock up) של חצי שנה עד שלוש שנים - כך שהמשקיעים לא יוכלו למכור מיידית את האסימונים במחיר גבוה יותר וליהנות למעשה מההנחה שקיבלו. מהלך זה מזכיר במידה מסויימת את ההנפקה של חברת קיק (Kik) שבוצעה לפני כחודשיים - אולם אז מדובר היה בחברה שביצעה שינוי של המוצר הקיים שפעילותו דעכה, ויצירת שוק חדש. במקרה של קולו כבר ישנו שוק פעיל של מאות בתי עסק ואלפי צרכנים.

בקרוב תקבלו מטבע קריפטו גם אם לא ביקשתם

המהלך הנוכחי מגלם בתוכו גם פיתוח טכנולוגי מורכב. בקולו כתבו קוד חדש ליצירת מטבע אב (ה-CLN) על גבי רשת אתריום, וזה יהווה חיבור טכנולוגי עבור מטבעות המקומיים שיונפקו בנפרד תחתיו, למשל עבור קהילת סטודנטים בלונדון. ״אנחנו כותבים את ההגדות לכך ממש עכשיו״, ציין סמרגון.

מעבר לכך השימוש באפליקציה ממשיך כפי שהיה עם טעינת הארנק בשקלים ושימוש מול בתי עסק, אלא שבעבור כל קנייה יקבל הצרכן תגמול בדמות מטבעות קריפטוגרפיים מקומיים, למשל שקל תל אביבי אשר יוצג בנפרד באפליקציה. דומה לנקודות המתקבלות בזמן קנייה ברשתות אופנה למשל, אלא שהשימוש כאן עשוי להיות רחב יותר, ו"נקודות" אלה אף עשויות להיסחר בעתיד. יש לציין כי מודל זה עשוי להחליף בהדרגה את ההנחה שמתקבלת כיום בזמן תשלום בקולו.

יש לנו במערכת מטבעות שהם מאוד פשוטים למשתמשים. במשך הזמן תמיד רצינו לייצר מטבע עם ערך משלו ללא הצמדה לשקל. מעכשיו ברגע שאדם יקנה עם השקלים הוא יקבל את מטבעות הקריפטו״, אומר מאירי. ״אנחנו מפתחים רשת תשלומים אלטרנטיבית לכרטיסי האשראי, שבמקום לקחת את העמלה לעצמה היא מפזרת אותו בצורה של מטבעות קריפטוגרפיים".

אדן שוחט, שותף בקרן אלף הישראלית, הוסיף כי "קולו מתחזקת מערכת פיננסית מודרנית שמחזירה את הכוח לכלכלות המקומיות. באמצעות קולו כולנו נוכל לנהל את הנכסים הפיננסים ללא התערבות של גורם ביניים. כחברת הון סיכון שרואה את הפוטנציאל העתידי של קולו, אנו נרגשים להמשיך ולהשקיע בתהליך האבולוציוני שיהפוך את שיטת התשלום המידי על פיה".

למה בכלל צריך את כל זה?

מאירי: "אנחנו נמצאים היום בעולם חדש. החוקים משתנים. טכנולוגיה שקיימת היום ולא היתה קיימת כשחברות אשראי אחרת התחילה את דרכה מאפשרת לנו לפתח מודלים עסקיים חדשים. אנחנו לא מנסים לעשות באופן טוב יותר את מה שעושות חברות האשראי, אנחנו מסתכלים על הבעיה בצורה אחרת כי יש לנו כלים חדשים ולכן אנחנו גם מציעים פתרון מכיוון אחר לגמרי.

"אסימונים (Tokens) הם האמצעי, לא המטרה. הם הדרך שלנו להשתמש בטכנולוגית בלוק׳ציין כדי לייצר ערך שלא היה קיים או אפשרי קודם. זה מאפשר לנו ליצור מודלים עסקיים חדשים ולהציע פתרונות חדשים״.

מה יקרה בעתיד - מנפיקים עוד כשרוצים?

סמרגון: "שמרנו 29% מסך כל הטוקנים לפיתוח עתידי שהוא נעול בחוזה החכם לשלוש שנים. זה כבר ידוע מהיום ומופיע ב-White Paper. החוזה נעול להנפקה של עוד טוקנים. בנוסף, החברה לא שוללת גיוסי הון מסורתיים בעתיד שגם יעזרו להמשיך לפתח את הרשת כמו שאחוז מסויים מהכספים שגוייסו עד עכשיו הופנו לפיתוח קוד פתוח".


הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker