בפריפריה עדיין מחכים לתשתית של HOT: "נמאס להיות שבויים של בזק"

ב-2014 הטילה הממשלה על HOT חובה לפרוש תשתית טלפוניה ביישובים אליהם עדיין לא הגיעה ■ הדבר עדיין לא קרה, והמצב פוגע בתחרותיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רהט

ב–13 בנובמבר, 60 יישובים בישראל היו אמורים להתחבר סוף סוף לרשת אינטרנט מהירה חדשה. על פי החלטה מ–2014 של שר התקשורת דאז, גלעד ארדן, חברת הכבלים HOT היתה אמורה להגיע עם תשתית טלפוניה למקומות שבהם היא נמנעה לפרוש תשתית עד כה.

ארדן היה נחוש לסיים את הרפורמה, וההחלטה התקבלה אחרי דיונים, הנמקות משפטיות ועבודה כלכלית תומכת (שהוכיחה ש–HOT יכולה לעמוד בעלות הפרישה). חובת פרישה מלאה אף נמצאת בין חובות הרישיון המוגדרות של חברת הכבלים, ובמובן הזה ההוראה לחבר רק 60 ישובים היתה "הנחה" מצד ארדן, מכיוון שהתשתית של HOT לא מגיעה ל–240 יישובים.

אלא שבממשלה הנוכחית, HOT קיבלה שני גלגלי הצלה: לא רק שהחברה חיברה יישוב אחד לתשתית — משרד התקשורת נחלץ פעמיים להציל אותה מהפרה רשמית של תנאי הרישיון — שבעקבותיה היה מוטל עליה עיצום כספי כבד.

גלגל הצלה קודם נזרק ל–HOT כבר באוגוסט 2016. אז עוד ניצבה מול דד־ליין להשלמת הפרישה בתוך כמה יישובים, אך מנכ"ל משרד התקשורת דאז, שלמה פילבר, והשר צחי הנגבי החליטו לתת לה ארכה של שנה. גם השנה הזאת עברה, ובתחילת החודש נחלץ גם מנכ"ל משרד התקשורת החדש, מימון שמילה, להוציא את HOT מהבוץ. במכתב בנושא הסביר שמילה כי בכלל לא ברור אם אותם יישובים רוצים שתשתית HOT תיפרש בהם.

"תשתיות מיושנות"

טל־אל הוא יישוב קהילתי בגליל המערבי בו מתגוררים כ–1,300 תושבים — ובלי תשתית של HOT. מזכירות הישוב החליטה להשיב לטענת שמילה, וכתבה למשרד התקשורת על מצב התשתיות אצלם: "בינואר 2017 התבשרנו על ידי משרדכם ועל ידי נציג HOT שנמצא פתרון — התחברות על תשתית בזק ללא פרישת תשתית HOT. אבל בבדיקה שנערכה מול HOT, התנאים הנדרשים להתחברות (לשירות החליפי, א"ז) היו מינימום 15 מגה להתחברות ועוד 10 מגה לכל ממיר נוסף. בעקבות תלונות תושבים נמצא כי יותר ממחצית התושבים לא יכולים להתחבר לשירות בשל תשתיות מיושנות של בזק ומרחק מהמרכזייה של היישוב".

אין הפתעה בכך שבזק לא משקיעה או משדרגת תשתיות ביישוב בו אין תשתית מתחרה. ואכן, ועד היישוב הדגיש כי הבעיה העיקרית היא חוסר התחרות לבזק.

גם עמותת "קפא לשינוי חברתי בנגב" שלחה למשרד התקשורת מכתב התנגדות לכוונת משרד התקשורת לדחות את הפרישה של HOT לעיר רהט שבנגב — שהיא היישוב הגדול ביותר ש–HOT אינה מגיעה אליו, עם יותר מ–60 אלף תושבים שתלויים ברשת של בזק. תושב רהט בשם בראא אבו ריאש כתב: "שירות בסיסי של אינטרנט וטלפוניה נמנע מהיישוב שלי מזה עשור, בהחלטה מפלה של חברת HOT ובאישור משרד התקשורת. אני לא מבין מדוע אנחנו תקועים עם זכיין אחד, בלי תחרות, בלי יכולת לבחור, ובלי יכולת לנהל משא ומתן על מחירים".

ארגון הצרכנות "אמון הציבור" שלח למשרד התקשורת התנגדות למהלך: "הופתענו מדחיית יישום המלצות הוועדה עד מאי 2018. זו עצימת עניים למציאות היומיומית עמה מתמודדים אלפי תושבים במאות יישובים, של העדר מוחלט של תחרות בתחום התשתיות הנייחות. משיחות שערכנו עם תושבים רבים עולה כי הם כבר נואשו משינוי ותיקון המציאות בתחום וככל הנראה הימנעותם ממשלוח תגובה לפניות המשרד נובעת גם היא מייאוש זה".

עו"ד אסף פינק, שמנהל במקביל גם תביעה ייצוגית בנושא, הגיש למשרד התקשורת התנגדות רשמית בשם תושב רהט ובשם תושב ערערה. הוא תוקף בעיקר את הפתרון החליפי כביכול שתפרה HOT לתושבי הפריפריה, ומראה כיצד הוא למעשה לא רק נחות טכנולוגית (הגבלה למספר הממירים בבית למשל) אלא גם יקר יותר ב–600 עד 900 שקל בשנה, לטענתו. "אין זה מתקבל על הדעת כי בתחום הארכות ודחיות חוזרות ונשנות, ובחלוף 11 שנה במהלכן היה על HOT לספק את כל השירותים המוצעים על ידה לכל דורש בכל רחבי המדינה, נדרשים לוועדה המייעצת שישה חודשה נוספים", מסכם פינק.

מימון שמילהצילום: עופר וקנין

הוועדה שאמורה להכריע בנושאים אלה היא ועדת החריגים, שהוקמה ב–2011 ואמורה היתה לבחון אם יש מקרים חריגים בהם ניתן לפתור את בזק ו–HOT מפרישה, כמו למשל חוות בודדים בנגב או יישובים שמעמד חוקי בעייתי. בראש הוועדה יושב כיום שמילה וחברים בה: אורן לביאן ממשרד התקשורת, מיטל בשרי מהמועצה הישראלית לצרכנות, ונציג הציבור יוסף אגיב.

עו"ד אלעד מן מעמותת הצלחה, שמלווה את הפרשה מראשית דרכה מפנה אצבע מאשימה לקודקוד של הפירמידה: "שר התקשורת מקפיד להצהיר בכל הזדמנות על מחויבותו ודאגתו לצרכני התקשורת בישראל. ואולם בפועל גם במשמרת שלו פועל המשרד שהוא עומד בראשו להעמקת הפגיעה המתמשכת באותם צרכנים, ובעיקר באוכלוסיות מוחלשות ופריפריליות. מתן יד מצד השר ומשרדו להפרות מתמשכות של הנחיות והוראות מחייבות שגובשו לאחר בחינה ארוכה של גורמי מקצוע וללא כל הצדקה — היא פסולה וראוי שתיפסק באופן מיידי".

מעניין לציין כי השר קרא עצמו מתגורר בדאלית אל כרמל, יישוב עירוני שגם הוא לא מחובר לתשתיות HOT.

משרדי חברת HOTצילום: עופר וקנין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker