ככה זה עובד: ועד העובדים של המונופול מפעיל את שר התקשורת

השר איוב קרא ביקש מפרטנר לעבוד עם טכנאי בזק, רק משום שהם חברים בהסתדרות, שסייעה להם לעשות קצת שרירים

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר התקשורת, איוב קרא
אמיתי זיו

דמיינו ששר התקשורת היה מתקשר לפרטנר ומבקש מהחברה שתקנה ציוד של נוקיה במקום של אריקסון. הזוי, לא?

זה פחות או יותר מה שקרה ביום חמישי האחרון, כשהשר איוב קרא ביקש מפרטנר (וכפי הנראה גם מסלקום) להחליף את ספקית העבודות שבה בחרה בחרה לשם הנחת סיבים אופטיים. השר ביקש מפרטנר לעבוד עם טכנאי בזק, רק משום שהם חברים בהסתדרות, שסייעה להם לעשות קצת שרירים.

גרועה עוד יותר התשובה שנתן בכיר במשרד התקשורת, שניסה דווקא להגן על קרא: "לאור פניית יו"ר ההסתדרות, ביקש השר מפרטנר וסלקום לתת הזדמנות נוספת לבזק — ובעיקר לעובדיה — להוכיח שהם יכולים לעשות את העבודה ברמת שירות גבוהה". כך, בלי להשתמש במלים מכובסות, תיאר הגורם כיצד זה עובד: ועד העובדים של המונופול מפעיל את ההסתדרות, יו"ר ההסתדרות לוחץ על השר, והשר לוחץ על החברה העסקית.

כך או כך, פרטנר וסלקום אינן מתכוונות לסגת מעמדתן. באחת החברות מעריכים כי הסכום הכולל שגובה בזק עבור עבודות תשתית גבוהים פי שלושה מאלה שגובה חברת הקבלן, ואף הוגשה תלונה בעניין זה למשרד התקשורת. ההבדלים הם לא רק בעלות, אלא גם בלוחות הזמנים — לטובת חברות הקבלן.

גם מהלכי השביתה של עובדי בזק בעייתיים, בלשון המעטה. מילא אם העובדים היו שובתים, אבל הם בלמו בגופם הנחת סיב של חברה מתחרה בקרית אונו. בזק הסבירה לבורסה כי העובדים נמנעים מ"פעילויות פיתוח" של בזק ושל החברות המתחרות באותה המידה, אך ברור כי הנפגעות העיקריות הן החברות החדשות בשוק התקשורת הקווית. בזק כבר פרושה בכל הארץ, ואילו פרטנר וסלקום מניחות תשתית חדשה.

גם מבחינה משפטית, השביתה של עובדי בזק היא בעייתית, משום שהעובדים אינם שובתים נגד הרעה בתנאי העסקתם — אלא נגד רפורמה תחרותית. שביתה כזאת עלולה להיחשב שביתה פוליטית אסורה.

עכשיו דמיינו רק לרגע שטכנאי בזק, במקום לחסום את פרטנר מלהניח סיבים, היו רצים ומניחים סיב של בזק מתחת לבניין השכן בקרית אונו ומתחת הבניין שלידו, וכן הלאה. מי היה זוכה בלקוחות שבבניינים האלה? אולי בזק. אלא שהעובדים עסוקים יותר בשימור הסטטוס קוו, במקום עידוד התחרות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker