מחיר המונופול של בזק: כמה משלמות סלקום ופרטנר?

חברות התקשורת מעדיפות להניח סיבים חדשים באמצעות חברות במיקור חוץ ולא באמצעות בזק, במה שנמצא עכשיו במרכזו של סכסוך גדול ■ "באמת שניסינו לעבוד עם בזק, אבל המחירים הם פי 3 מאשר עם קבלן עצמאי, ובמקום יום-יומיים זה לוקח חודש"

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טכנאי בזק באזור העבודות של פרטנר, קרית אונו ביום חמישי
אמיתי זיו

החברות פרטנר ו סלקום מעדיפות להניח סיבים חדשים באמצעות חברות במיקור חוץ ולא באמצעות בזק, במה שנמצא עכשיו במרכזו של סכסוך גדול בשוק התקשורת. אבל מדוע מתעקשות החברות על ביצוע עבודות התשתית באמצעות חברה קבלנית מתמחה? "מתחילת הדרך לא התעקשנו על קבלנים חיצוניים", מסר בכיר באחת החברות ל-TheMarker, "באמת שניסינו לעבוד עם בזק, אלא שהמחירים הם פי שלושה מאשר קבלן עצמאי, ובמקום יום-יומיים זה לוקח חודש". הבכיר אף אישר שהוגשה בנושא תלונה רשמית למשרד התקשורת.

האם באמת בזק יקרה משמעותית מחברת הקבלן? אחת החברות העבירה לנו מחירון ואף תיארה את הקשיים בעבודה מול המונופול: "מקבלן חיצוני אני מקבל הצעת מחיר, הוא מגיע למחסן, לוקח את הכבל ומשחיל. אם נשאר יתרת כבל הוא מחזיר והכל כלול במחיר ומבוצע תוך יום עבודה. בזק מתחילה בתנאים: שאני אגלגל לה את הכבל בדיוק לפי האורך שנדרש בעבודה ועל תוף חדש. אחר כך, אני צריך להוציא משאית ולשלוח בעצמי את הכבל מאצלנו למחסן הלוגיסטי של בזק בקריית אתא, ואחר כך בזק מתחייבת להעביר את הכבל לשטח תוך 12 ימים, מה שהקבלן עושה ביום אחד".

באשר למחירון, הנה רק כמה דוגמאות. השחלת כבל אופטי קצר ל-300 מטר ראשונים: באמצעות קבלן חיצוני העבודה תעלה 900 שקל, אצל בזק 4,229 שקל; השחלת כבל אופטי ארוך (מעבר ל-300 מטר) תעלה תצריך אצל הקבלן תוספת של 300 שקל ל-100 מטר, אצל בזק 1,359 שקל; בזק אף דורשת 4,490 שקל על "סקר גובים" שמקדים לעבודה, מה שהקבלן מבצע ללא עלות; בנוסף, בזק גובה 2869 שקל על "בדיקה פיזית של התכנון" - עוד דבר שהקבלן מבצע ללא עלות.

מהחברה המתחרה טענו גם שחלק מתעריפי בזק נגבים שלא כדין: "בזק דורשת תשלום בסך 1,340 שקל עבור עבודת פיקוח בנקודת התממשקות אחת. הוראות משרד התקשורת היא ש'ככל שידרוש זאת בעל התשתית, יתלווה נציג של בעל התשתית לעובדי ספק השירות בפעילותם בתשתיות הפיזיות של בעל התשתית. פעילות ליווי זו של נציג בעל התשתית תהיה ללא תשלום'". בחברות מתלוננים כאמור גם על לוחות הזמנים, כפי שכתבה לנו אחת מהן: "בהתאם להוראות תיק השירות, על בדיקת ההיתכנות להתבצע בתוך 48 שעות, ולא 15 ימי עבודה כפי שדורשת בזק".

על רקע העלויות ולוחות הזמנים, עד כה תמך משרד התקשורת חד משמעית במתן אפשרות לסלקום ופרטנר לבצע את העבודות באמצעות חברה קבלנית ככל שיחפצו, וזאת מתוך הבנה של חשיבות הנחת תשתית חדשה לרמת התחרות. אלא שביום חמישי התחילו להתגלות סדקים בעמדה האיתנה של משרד התקשורת, עת התקשר שר התקשורת איוב קרא וביקש ממנכ"ל פרטנר לבחון פעם נוספת ביצוע עבודות התשתית באמצעות טכנאי בזק: "לאור פניית יו"ר ההסתדרות, ביקש השר מפרטנר וסלקום לתת הזדמנות נוספת לבזק, ובעיקר לעובדיה, להוכיח שהם יכולים לעשות את העבודה ברמת שירות גבוהה", מסר גורם בכיר במשרד התקשורת. כפי שפורסם ב-TheMarker, מנכ"ל פרטנר, איציק בנבנישתי, דחה את הבקשה של השר ומסר כי העבודות יימשכו בהתאם לתוכנית המקורית.

הבוקר (א') מתקיימות שוב עבודות של פרטנר בקריית אונו להנחת סיב אופטי, לפי שעה ללא הפרעות מצד עובדי בזק. כפי הנראה, נציגות העובדים השעתה את העיצומים עד להחלטה היום בבית הדין לעבודה לגביהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker