ההסתדרות מפעילה לחץ על שר התקשורת - לא לאפשר פתיחת תשתיות בזק למתחרות

מחר תנסה פרטנר להניח סיב אופטי בתשתית בזק באמצעות עובדי קבלן, ולא באמצעות עובדי בזק, כפי שהיה נהוג עד היום ■ ארגון העובדים בבזק הכריז מלחמה, ובאמצעות ההסתדרות מפעיל לחצים על שר האוצר ומנכ"ל משרדו

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימון שמילה ואיוב קרא
מימון שמילה ואיוב קראצילום: יוסי זליגר

לחץ גדול מופעל בימים האחרונים על מנכ"ל משרד התקשורת, מימון שמילה, ועל שר התקשורת, איוב קרא, מצדו של אבי ניסנקורן והסתדרות העובדים, עד כדי איום בסכסוך עבודה, בכל הקשור לפתיחת תשתיות בזק למתחרות. הדברים עשויים להגיע לידי פיצוץ מחר (ה'), עת פרטנר תנסה להניח סיב אופטי שלה בתשתית בזק (בקריית אונו). פרטנר רוצה להשתמש בעבודה בקבלן חיצוני ולא בעובדי בזק כפי שנעשה עד היום, ובכך בזק מתכוונת להילחם בכל הכלים העומדים לרשותה.

הרפורמה בפס הרחב מ-2015 קובעת, בין היתר, כי מתחרות של בזק יוכלו לגשת ולעשות שימוש בתשתיות פסיביות של בזק - גובים במדרכות וצינורות פלסטיק באדמה (מכונים קנים). העבודות הן בתשלום שנקבע על ידי המדינה, ולפחות בתחילת הדרך נעשה באמצעות עובדי בזק עצמם.

לטענת סלקום ופרטנר, בזק קבעה להן מחירים גבוהים ולוחות זמנים ארוכים להתקנות באופן שיטתי. מסיבה זו פנו שתי החברות לחברות קבלן חיצוניות, שממילא עובדות עם בזק, כדי לבצע את העבודות האלו במחיר יותר נוח ובלוח זמנים יותר קצר.

בזק טוענת כי השימוש בעובדי קבלן הוא בניגוד ל"תיק השירות" ובניגוד למה שנכתב בחוק שהסדיר את פתיחת התשתיות, שקבע כי השימוש בעובדי קבלן יעשה רק "במקרים חריגים". בהודעה לבורסה בנושא הבהירה בזק כי היא מוכנה לקרב על העניין: "החברה חולקת על האמור בהודעה של משרד התקשורת ועל נימוקיה, רואה בכך פגיעה בקניינה, ובכוונתה להתנגד להחלטה בכלים החוקיים העומדים לרשותה".

סיב אופטי
סיב אופטיצילום: VIA BLOOMBERG NEWS

"המצב מרגיש נפיץ"

מי שהצטרפה (או צורפה) לסכסוך היא הסתדרות העובדים, שהודיעה רשמית שאם העבודות יבוצעו על ידי עובדי קבלן במקום עובדי בזק, היא שומרת לעצמה את הזכות לפתוח בסכסוך עבודה.

אלא שטענות בזק לא מצאו אוזן קשבת אצל מנכ"ל משרד התקשורת, שאינו רואה מניעה לשימוש בעובדי קבלן, וזוכה לגיבוי מלא משר התקשורת. "הודעתי לחברות שהמשרד איתן", מסר בתגובה ל-TheMarker שמילה. ההסתדרות לא מוותרת אף היא, ובימים האחרונים נעשו מספר שיחות בין ניסקורן לקרא ושמילה, ומחר אמורה אף להתקיים פגישה בין קרא לניסנקורן בעיקר על הסוגייה הזו.

עובד בזק מבצע התקנה של סיב אופטי. למצולם אין קשר לכתבה
עובד בזק מבצע התקנה של סיב אופטי. למצולם אין קשר לכתבהצילום: אמיתי זיו

כל המתח הזה מתנקז עכשיו להתקנה אחת, של פרטנר בקריית אונו, התקנה ראשונה שנעשית באמצעות קבלן חיצוני. "המצב מרגיש נפיץ", הגדירו זאת גורמים בפרטנר, שמצידם לוחצים על משרד התקשורת לוודא שההתקנה יוצאת לפועל כסדרה. בגלל חשיבות המקרה, מנכ"ל משרד התקשורת בעצמו מתכוון להיות נוכח בהתקנה ולראות שהיא מתבצעת כראוי.

תוכניות מרחיקות לכת של החברה מראש העין

ועד עובדי בזק אינו מתכוון לשבת בשקט בזמן שעובדי קבלן מבצעים עבודות בתשתיות בזק. נציגות העובדים כבר שלחה הודעת SMS לעובדים בזו הלשון: "עובדות ועובדים יקרים, היום בזק קיבלה הודעה ממשרד התקשורת המחייבת אותנו להכניס קבלנים של המתחרים (ספקי תקשורת) לתשתיות שלנו בניגוד לסיכום שלנו בוועדת כלכלה והסכם מול הנהלת החברה. ארגון העובדים פנה להסתדרות בבקשה להוציא סכסוך עבודה. החל מהיום אין לבצע כל עבודות פיתוח בחברה כוללת עבודות פיתוח של המתחרים". דובר בזק טען כי הנציגות נסוגה בה מהסיפא של ההודעה.

ההתנגדות של וועד עובדי בזק למהלך היא קצת משונה, משום שההתקנות שעושות החברות המתחרות הן התקנות תוספתיות ואינן באות במקום העבודה הסדירה של בזק. מה שכן, פרטנר מאיימת להפוך למתחרה של בזק בתחום התשתיות, התחום בו בזק מחזיקה מונופול. פרטנר משתמשת בגובים של בזק על מנת לפרוש סיבים אופטיים ולהגיע לבתי הלקוחות עם תשתית חדשה של אינטרנט אולטרה מהיר. סיב אופטי משחרר את פרטנר מהתלות בבזק ובשימוש בקו הנחושת שלה. לחברה מראש העין יש תוכניות מרחיקות לכת בתחום והדבר אינו מוסיף נחת לבזק.

מבזק נמסר: "לאור הכרזת ארגון עובדי בזק על עיצומים, פנתה החברה לביה"ד לעבודה, בבקשה לקבל צו מניעה. יצוין כי העיצומים שבהם נוקטים העובדים מכוונים כלפי עבודות הפיתוח בהן עוסקת החברה, אך אין בהן כל פגיעה בפעילות השוטפת ובשירות הניתן ללקוחות החברה וללקוחות ספקי התקשורת האחרים העושים שימוש ברשת בזק. עילת הפנייה לבית הדין היא הצורך בהמשך פעילות הפיתוח, זאת משום שבזק מחויבת בביצוע עבודות פיתוח גם לספקי תקשורת אחרים והעיצומים עלולים למנוע ממנה לעמוד במחויבותה זו".

משר התקשורת לא נמסרה תגובה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker