בלו־ויין תרחיב את השירות לעסקים קטנים בארה"ב: גייסה קו אשראי של 130 מיליון דולר

החברה הישראלית מספקת אשראי לעסקים קטנים ובינוניים שאינם מצליחים לקבל אשראי מבנקים ■ הריבית שמוצעת ללקוחות מתחילה ב-15% ■ מרכז הפיתוח של החברה נמצא בישראל, אך היא מספקת את השירות רק ללקוחות בארה"ב

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלירן רובין
אלירן רובין

חוסר היכולת של בנקים לספק אשראי מהיר לעסקים קטנים הוליד במשך השנים מערך אלטרנטיבי שנועד לספק מענה לדרישה הגדולה. כמה סטארט־אפים טכנולוגיים שכללו את המנגנון ונהפכים פופולריים בקרב העסקים הקטנים, וגם הבנקים עצמם מביעים בהם אמון, אף שלכאורה הם מתחרים בהם. אחד הסטארט־אפים הבולטים בתחום הוא בלו־ויין, שהודיע אתמול כי קיבל קו אשראי חדש בסך 130 מיליון דולר מסיליקון ואלי בנק, בנק לאומי, טריפל פוינט ונצ'רס ו–SunTrust Bank.

אייל ליפשיץ, מנכ"ל בלו־וייןצילום: BlueVine

בלו־ויין פיתחה פלטפורמה דיגיטלית לחיתום מהיר, מימון כנגד חשבוניות (פקטורינג) ומתן אשראי לטווח קצר לעסקים קטנים ובינוניים. ההון שגויס, לפי החברה, יאפשר לה להרחיב את היצע מוצרי האשראי הקיימים ולהקצות אשראי בסכום של עד חצי מיליארד דולר. מהחברה נמסר כי היא משרתת כיום כמה אלפי לקוחות, וכ–80% מהם הם לקוחות חוזרים. הריבית שמציעה בלו־ויין ללקוחות גבוהה יחסית לשוק — ומתחילה בכ–15%. עם זאת, בלו־ויין פועלת רק בארה"ב, שם הריבית הממוצעת על חוב בכרטיסי אשראי היא 15.5%. הפער בין הריבית שהיא מקבלת מגופי המימון לריבית שהיא נותנת לעסקים מהווה את הרווח הגולמי שלה.

קו האשראי החדש לא נכנס לתוך בלו־ויין ואינו בתמורה למניותיה. החברה גייסה עד היום 68 מיליון דולר כהון (אקוויטי), בין היתר מהקרנות 83North סיטי ונצ'רס ולייטספיד, וכן כ–205 מיליון דולר כאשראי.

חברה ישראלית נוספת שמפתחת מוצר דומה היא פאנדבוקס, שגייסה הון, בין היתר, מקרן ההשקעות הפרטית של מייסד אמזון ג'ף בזוס. גם פאנדבוקס התחילה לספק הלוואות לעסקים קטנים. חברה אמריקאית אחרת שמתחרה בה היא Kabbage, שגייסה באחרונה 250 מיליון דולר (אקוויטי).

מבחינת הבנקים, נוצר כאן מצב מעניין, שבו הם מממנים חברה שכביכול מספקת שירותים מתחרים להם. אך באופן מעשי הבנקים נהנים מכך, מכיוון שחברות אלה לוקחות על עצמן את הסיכון שבמתן הלוואות לעסקים הקטנים.

לדברי יפעת אורון, מנכ"לית לאומיטק, "הלוואות קטנות של גופים טכנולוגיים החלו לצוץ בעקבות המשבר של 2008, לאחר שהבנקים עברו טלטלה רצינית. הבנקים הבינו שהעלות של אנשים ותהליכים עבור הלוואה קטנה לא משתלמת. סטארט־אפים מורידים משמעותית את עלות החיתום. נוצר פה Win–Win מוחלט, כי הבנקים בארה"ב לא מעוניינים לתת אשראי ישיר לעסקים הקטנים ומעדיפים להלוות לגופים כמו בלו־ויין שנותנים את אותו המענה לחברות הקטנות".

יפעת אורון, לאומיטקצילום: עופר וקנין

"אנחנו אוגרים המון מידע על הלווים"

מייסד בלו־ויין, אייל ליפשיץ, מסביר את התמורות בענף את מקומם של הסטארט־אפים בזירה: "אנחנו פועלים כיום בשוק האמריקאי, שבו על כל חמישה עסקים קטנים ארבעה לא מצליחים לגייס אשראי". הסיבה לכך היא שהבנקים לא יודעים כיום לבצע חיתום שונה וייחודי לעסק קטן שנדרש לקו אשראי של 20 אלף דולר, ומעדיפים להתעסק עם לקוחות גדולים, או נותנים קו אשראי נוקשה לעסקים קטנים.

לדברי ליפשיץ, "בגלל הפער נוצר שוק אלטרנטיבי, שאליו אנחנו מגיעים עם גישה טכנולוגית. חצי מהחברה זה מחקר ופיתוח — אנליסטים, מומחי וחוקרי דאטה. המוצר עצמו והאופן שבו אנחנו עובדים עם הלקוחות הוא כולו אינטרנטי. בנינו אותו כך שיהיה דיגיטלי. יתרה מזאת, מתחת למכסה המנוע אנחנו משתמשים בטכנולוגיה כדי לגרום לכל דבר שאנחנו עושים להיות יותר מדויק וכדי לחסוך כוח אדם".

איך אתם עושים את זה?

"אנחנו אוגרים המון מידע, למשל מה אומר אתר האינטרנט על בעל המקצוע. אם אתה נגר אולי זה פחות משמעותי, אבל אם לחברת שיווק יש אתר מיושן זה אולי אומר עליה משהו. אנחנו מסתכלים על שלושה פרמטרים: הראשון הוא זיהוי מרמה. השני, אומדן יכולת הפירעון בעזרת התחברות לחשבון הבנק. השלישי, הוא מה הסיכוי שאם יש לבעל העסק כסף אכן יחזיר לי אותו. יש כאן גם ניתוח התנהגותי — אם אדם נהג בעבר להחזיר או לא להחזיר חובות. אבל אנחנו לומדים הרבה דברים על הלווים, למשל דרך ביקורות באינטרנט".

חייבים נוכחות אינטרנטית כדי לקבל ממך שירות?

"זה עוזר, אבל אנחנו מסתמכים על נתוני אשראי שיש בארה"ב על כל אדם. אפשר להעשיר את זה בעוד נתונים, כמו אם יש לו בית ואם יש לו תואר. עם זאת צריך להיזהר לא להכניס לשיקולים כמו מין ומוצא וגיל. לבסוף, אם קיבלתי את הנתונים שאני צריך, אני יודע לתת היום קו אשראי ב–20 דקות ובצורה מדויקת".

"אנחנו לא מחפשים להירכש"

גוף ענק נוסף שהתחיל באחרונה לספק שירותים פיננסיים לעסקים הוא אמזון. ביוני דווח על כך שאמזון השלימה מתן הלוואות בכמיליארד דולר ל–20 אלף עסקים. ליפשיץ אומר כי "יש כיום בארה"ב חוב צרכני של כרטיסי אשראי בסך טריליון דולר, ועסקי בסך כ–400 מיליארד דולר. יש מקום לכמה שחקנים. התחילה כבר קונסולידציה בענף, כך שלא יהיו 50 שחקנים אלא פחות, ואני מאמין בחברה שלנו".

המוצר שלך אסטרטגי לבנקים — קיבלתם הצעות להירכש?

"כל הזמן יש שיחות על שיתופי פעולה והתעניינויות נוספות, אבל אנחנו לא מחפשים להירכש".

המוצר שלכם פעיל רק בארה"ב. מתי עסקים בישראל ייהנו ממנו?

"אני ישראלי ומרכז הפיתוח שלנו בישראל, אף שזה לא מחויב. ישראל חשובה לנו, אבל מבחינת השוק הישראלי יש כאן כמה אתגרים. זה לא רק בגלל שהשוק קטן. הגישה למאגרי מידע בישראל היא מוגבלת. יש אפשרות בארה"ב לגבות כסף מכל חשבון על סמך אישור של הלקוח אצלי בלי אישור מהבנק. בארה"ב אני יכול לשים שיעבוד על כל חברה באופן דיגיטלי. השוק האמריקאי בנוי על אמון. מי שפוגע בו נקנס משמעותית. יש אפשרות לקרוא מצב חשבון בנק, אין דבר כזה בישראל, או בכלל מאגר מידע על אשראי צרכני ועסקי".

במסגרת ההודעה על הגיוס הודיעה החברה גם על קו אשראי חדש שמבוסס על החזר שנתי עם תשלומים חודשיים. לדברי ליפשיץ, "התחלנו ממקום מחושב מאוד עם מוצר אחד לפקטורינג. לאט־לאט הבנו את הצרכים והשקנו מוצרי אשראי. המטרה שלנו היא שיהיה לנו סל מוצרים פיננסיים גדול. כדי להגיע לחזון הזה נצטרך הרבה כסף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker