עבודה מהבית: אחרי שתקראו את הכתבה הזאת לא בטוח שתרצו לבוא מחר למשרד

בעוד חברות ההיי-טק הגדולות בעולם מנסות לצמצם את אפשרויות העבודה מהבית - התופעה מתרחבת בקרב חברות היי-טק קטנות בישראל ■ תנאים מפתים במלחמה על טאלנטים, שילוב בין הורות לעבודה והפינוק של דור ה-Y מחזקים את המגמה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אישה על ערסל

בפברואר השנה קיבלו 4,000 עובדי יבמ בארה"ב הודעה מההנהלה שמבשרת להם כי ההסכם עמם, שלפיו הם יכולים לעבוד מהבית כשכירי החברה — הסתיים. העובדים התבקשו להודיע מיידית להנהלה באילו מבין ששת משרדי החברה הם יוכלו להתייצב, ומי שאין באפשרותו להגיע פיזית למשרד ימצא את עצמו ללא עבודה.

אחרי כארבעה עשורים שבהם שכירים רבים התרגלו לתנאי העבודה הגמישים, ההודעה של הנהלת יבמ מסמלת אולי את סופה של תקופה, לא רק בחברה, אלא בתאגידי ענק נוספים, שאיפשרו לשיעורים גדולים מכוח העבודה שלהם לבצע את משימותיהם השוטפות לא בהכרח ממשרדי החברות.

המדריך המלא לעובדים בהיי-טק: קורות חיים, שכר ועבודה מהבית

עד 2009 יבמ איפשרה ל–40% מכוח האדם שלה, שמנה אז 386 אלף עובדים, לעבוד מהבית. מדיניות זו חסכה לחברה 100 מיליון דולר בשנה על הוצאות נדל"ן בארה"ב לבדה, ואיפשרה לחברה להעסיק עובדים ממדינות שבהן לא היו לה משרדים.

גם ביאהו הגיעה עידן העבודה אל קצו. לפני ארבע שנים וחצי החליטה מנכ"לית יאהו לשעבר, מריסה מאייר, להחזיר את כל עובדי החברה שעבדו מהבית למשרדים, אחרת יאלצו לחפש עבודה אחרת. "אנחנו מקריבים את המהירות והאיכות כשאנחנו עובדים מהבית. כמה מהרעיונות הטובים ביותר מגיעים כשעובדים ביחד", הסבירה מאייר.

חיסכון בהוצאות על נדל"ן, על תחבורה ועל זמן אבוד, מתן הזדמנות להורים לקדם את הקריירה במקביל לחיי משפחה ופיתוח כלים טכנולוגיים שאיפשרו לתאגידים לנטר את יעילות העובדים בכל מקום דחפו את השיטה במשך שנים רבות. העבודה מהבית התבססה כאפשרות תעסוקה לגיטימית, ונהפכה מקובלת בכלל שוק העבודה. ואולם אף שהמגמה עדיין בתנופה, דווקא חברות הטכנולוגיה הגדולות — כמו יבמ יאהו, קומברס ואינטל — מצמצמות את היקף המועסקים מהבית או מבטלות לחלוטין את השיטה.

תעשיית ההיי־טק היתה מהראשונות לאמץ מודלים של עבודה מהבית, בזכות הקרבה לטכנולוגיה והגישה לתשתיות האינטרנט, וכן בשל העובדה שכדי לתת שירות דיגיטלי גלובלי נדרשת זמינות מסביב לשעון. תנאי העבודה בענף עוררו לאורך השנים מגוון רחב של תגובות, כלפי השכר הגבוה והתנאים המפנקים מצד אחד, וכלפי לשעות העבודה הרבות והשחיקה התעסוקתית בגיל צעיר יחסית. ביקורת נשמעת גם סביב הפגיעה בחיי המשפחה בעקבות שעות העבודה המרובות והנטישה של נשים רבות את התחום או בלימת הקידום שלהן בעקבות הלידה.

מעוניינים לקרוא עוד עצות ודיונים שימושיים על ניהול הקריירה שלכם בהיי-טק? התחברו לקבוצת הפייסבוק שלנו - האקוסיסטם

בין שני הקצוות האלה אימץ עולם ההיי־טק שתי גישות של עבודה מהבית, שתכליתן להמשיך ולאפשר שכר גבוה לעובדים בענף, אך גם לשמור על גמישות בתנאי התעסוקה. הראשונה היא עבודה מהבית במודל של העסקה מרחוק; חברות גדולות מעסיקות לעתים טאלנטים שמתגוררים רחוק ממשרדיה, בעיר או מדינה אחרת, שבה אין להם משרדים. גישה שנייה ונפוצה יותר היא גמישות בעבודה, שמאפשרת לעובדים, לאו דווקא אלה שמתגוררים הרחק ממקום העבודה, לבחור שלא להגיע למשרד יום אחד או יותר בשבוע, לפי הצרכים האישיים שלהם — מהימנעות מפקקים ועד רצון לבלות או צורך לבלות זמן רב יותר עם הילדים.

עבודה מהבית - בעיקר בחברות תוכנה

ואולם בעוד תאגידי הטכנולוגיה מצמצמים את הגמישות, מרבית חברות ההיי־טק בישראל דווקא מאפשרות עבודה מהבית. מסקר שנערך באוגוסט על ידי חברת אתוסיה, המתמחה בהשמה להיי־טק וביוטק בישראל, בהשתתפות 200 מנהלים ומנהלי משאבי אנוש בחברות היי־טק ישראליות, עולה כי 72% מהחברות איפשרו עבודה מהבית ו–87% מהמעסיקים מרוצים מתפוקתם של עובדים אלו. "מה שמלמד אותנו שכמעט כל ארגון הפועל בהיי־טק, גדול או קטן, במרכז או בפריפריה, נהנה מכך", מסביר עדי עירוני, מנכ"ל חטיבת ההשמה באתוסיה.

משרדי חברת וייבר ברמת גן. 70% מחברות ההיי־טק בישראל מאפשרות עבודה מהביתצילום: אייל טואג

לדברי ד"ר רפאל שניר, ראש התוכנית לתואר שני בייעוץ ופיתוח ארגוני במכללה האקדמית תל אביב־יפו. אחד ההסברים להתחזקות המגמה בקרב חברות ישראליות הוא שישראל רוצה ליישר קו עם העולם. "זה אופייני לתרבות הישראלית ללכת לפי טרנדים. אם יש משהו שפופולרי בעולם — גם פה מאמצים אותו", הוא אומר.

מרבית חברות ההיי־טק המקיימות מדיניות של עבודה מהבית מאפשרות מודל של "גם וגם" — למשל יומיים עבודה במשרד ושלושה ימים של עבודה מהבית. "מודל של עבודה קבועה מהבית של מרבית עובדי החברה נהוג בעיקר בחברות קטנות בתחילת דרכן", מסבירה ענבר הסטן־פרדו, מנכ"לית יחידת שירותים מנוהלים באתוסיה. מהסקר שערכה החברה בישראל, עולה כי יש כיום פתיחות גבוהה בתעשייה לאפשר עבודה מהבית במודלים שונים: 70% מחברות התוכנה, 48% מחברות האינטרנט, 67% מחברות הביו־טק, 61% מהחברות בענף התקשורת ו–38% מהחברות בענף החומרה מאפשרות לעובדיהן לשלב עבודה מהבית.

על השאלה כיצד מודדים את ההצלחה של עובד שנמצא רחוק מעינו המפקחת של הבוס, עונה הסטן־פרדו כי זה תלוי תפקיד. "בעבודה טכנולוגית כמו תכנות או בדיקות תוכנה, מסתכלים קודם כל על התפוקה. מדד נוסף קשור בעבודת הצוות, וחשוב לוודא שהיא לא נפגעת כתוצאה מהמרחק הפיזי בין העובדים. בעבודה שעיקרה מתן שירות, מודדים, פרט לתפוקה, גם את איכות ורמת השירות הניתן. בנוסף, יש לבדוק בסיום של כל חודש, רבעון או שנה, שהתפוקה של אלה המשלבים עבודה מהבית לא נמוכה מזו של עובדים בתפקיד דומה הנשארים רק במשרד".

לתת אמון בעובדים

שעות העבודה המרובות בעולם ההיי־טק מטשטשות את הגבול בין העבודה לבית, ופוגעות באיזון חיים־עבודה. זאת הסיבה לכך שעובדי ההיי־טק חווים שחיקה מהירה שפוגעת ביעילותם. "מחקרים מראים שאנשים שעובדים יותר מ–50 שעות בשבוע באופן מתמשך חשופים יותר למחלות והיצירתיות שלהם נפגמת. כמו כן, הן יכולות לגרום לקונפליקט חריף בין בני המשפחה, ולגרום לגירושים. לרוב, שעות עבודה רבות אינן תורמות, אלא אף מזיקות לעובדים, ובעיקר לנשים — כי בישראל עדיין קיימת התפישה שנשים צריכות להישאר בבית ולדאוג למשפחה", אומר שניר.

האיזון נמצא, לדבריה של סיגל סרור, סמנכ"לית משאבי אנוש וחברת הנהלה בקלטורה, באפשרות לעבוד גם מהבית. "בקלטורה נותנים לעובד לבחור כיצד לאזן בין העבודה לחיים הפרטיים — לא רק כשהוא צריך ללכת עם הילד לרופא, אלא גם כשהוא מעוניין לעשות משהו בשביל עצמו. אנחנו מאמינים שאפשר לסמוך על העובדים.

"כיום לכל עובד יש סמארטפון שנהפך לסביבת עבודה בפני עצמה. לכן, המושג בית כבר אינו רלוונטי. העובד יכול לעבוד מהמשרד, לצאת לקפה עם הלפטופ או להמשיך לעבוד ברכבת בדרך הביתה. בסופו של דבר, אנחנו רואים שרוב העובדים יודעים להפעיל שיקול דעת ואנחנו לא סבורים שמנצלים את זה".

מי שמהווים נתח משמעותי מכוח העבודה בהיי־טק ומחוזרים על ידי החברות הם בני דור המילניאלז, שמחפשים עבודה שתתאים לדרישותיהם, שהאחת העיקריות שבהן היא גמישות. ממחקר שערכה חברת מנפאואר השנה בקרב 14 אלף עובדים פעילים בגילי 18-65 מרחבי העולם, עולה כי שני שלישים (63%) מהמועמדים לעבודה סבורים שאין צורך שיגיעו למשרד, וקרוב ל–40% מהמועמדים לעבודה ציינו כי גמישות בשעות העבודה היא בין שלושת התנאים החשובים שהם מביאים בחשבון בקבלת החלטות בקריירה.

בניסיון להבין לאן נושבת הרוח בקרב חברות ההייטק, גדולות וקטנות, חברות סטארט־אפ, חוקרים והעובדים נראה שהדעות חלוקות לכאן ולכאן. לדברי שניר, "אם זה נכון או לא נכון לאפשר עבודה מהבית? קשה להכריע. צריך לשקול לגופו של עניין כי יש לכל גורם שיקולים משלו ולפעמים זה מה שהעובד רוצה ולפעמים זה משהו שהעובד לא יכול לבצע. יש יתרונות ברורים וחסרונות ברורים".

מחקר שנערך בשנה שעברה באוניברסיטת אוקלנד שבניו זילנד, שבו בדקו את הדינמיקה בין עובדים בחללים פתוחים (open space), שמאפיינת הרבה חברות היי־טק, מוצא יתרונות רבים בעבודה מהבית. לפי המחקר, סביבת עבודה זו מזוהה עם הסחות דעת רבות, יחסים שליליים בין עובדים, התנהגות לא קוליגיאלית ואי־אמון בין אנשים.

אם כך, מדוע החליטו החברות הגדולות להקשיח את תנאי ההעסקה ולבקש מעובדיהן להתייצב במשרד? לדעת רון שטרן, סמנכ"ל לקוחות באתוסיה, הארגונים פשוט מעוניינים לשמור את האופציה הזאת לחלק קטן מהעובדים. "אחרי שמתפרסמת בתקשורת כתבה על עבודה מהבית, עובד יכול לגשת למעסיק ולבקש לעבוד מהבית. לכן, החברות נזהרות ולא רוצות לפגוע בעצמן. אין כמעט חברות שמאפשרות ל–100% מעובדיהן לעבוד מהבית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker