ישראלים שהשתתפו בפיילוט המאגר הביומטרי יוכלו למחוק את טביעות האצבע שסיפקו

בחודש האחרון ביקשו 500 ישראלים למחוק את טביעות האצבע שלהם מהמאגר - וכעת עליהם לשלם עבור תעודת זהות חדשה שתהיה בתוקף ל-5 במקום 10 שנים

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
 חניכת המאגר הביומטרי במשרד הפנים בראשון לציון, 2013. בתמונה נראית אצבע המועברת על גבי קורא דיגיטלי
הזנת טביעת אצבע במאגר הביומטריצילום: תומר אפלבאום
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

זה כחודש יכולים אזרחי ישראל שהשתתפו בפיילוט המאגר הביומטרי לבקש למחוק את טביעות האצבע שלהם שהוכנסו למאגר של משרד הפנים. ההחלטה על הקמת המאגר התקבלה לאחר פיילוט של שלוש שנים וחצי ודיונים ארוכים בוועדה מיוחדת, שהוקמה כדי לדון בחוק המאגר הביומטרי. בפיילוט השתתפו יותר ממיליון אזרחים ישראלים שקיבלו דרכון או תעודת זהות ביומטריים בחינם, בתמורה להכללת טביעות האצבע שלהם במאגר. על פי רשות האוכלוסין וההגירה, מתחילת ספטמבר ועד כה ביקשו 500 ישראלים להסיר את טביעות האצבע שלהם מהמאגר.

על מנת לבצע מחיקה אזרח ישראלי עם דרכון או תעודת זהות ביומטרית, שהונפקה בין פברואר 2013 למארס 2017, נדרש לקבוע תור בלשכת רשות האוכלוסין וההגירה באמצעות האתר (כעת אין עומסים בלשכות כפי שהיו בחודשי הקיץ עם כניסת החוק לתוקף). במעמד המחיקה יהיה על האזרח למסור את התעודה הנוכחית ולהנפיק תעודה חדשה לתוקף של 5 שנים במקום 10 - בעלות של 115 שקל.

אזרחים שמנפיקים לראשונה דרכון ביומטרי או מחליפים דרכון שפג תוקפו באמצעות אתר הרשות, במהלך נובמבר-פברואר, ישלמו 155 שקל לעומת 265 שקל בלשכה. במהלך מארס-אוקטובר עלות התשלום באינטרנט תעלה ל-245 שקל ועלות התשלום בלשכה תישאר 265 שקל. ההבדל בין התקופות נובע מהרצון של הרשות למנוע עומסים בחודשי האביב והקיץ על הלשכות, ולגרום לאזרחים להנפיק דרכונים בתקופות עמוסות פחות.

לפי הרשות לניהול המאגר, מטרתו העיקרית היא למנוע זיוף מסמכי זהות וגניבת זהות. אולם, לאורך כל הדיונים בחוק לא סופקה על ידי הרשות או המשטרה הוכחה רשמית כי המאגר אכן פותר בעיות אלה. בנוסף, חקיקת חוק המאגר הביומטרי אמנם הושלמה, אך עדיין לא נקבע הדיון בתקנות הקובעות מי הגופים הנוספים שיוכלו לעשות שימוש בנתונים שנמצאים במאגר - בהם בעיקר גופי הביטחון של המדינה.

מהתנועה לזכויות דיגיטליות נמסר בתגובה: "במהלך הפיילוט היו עשרות בקשות של אנשים שנכנסו בין אם בשוגג ובין אם תחת לחץ בלשכות האוכלוסין וזו ההזדמנות שלהם להוציא את עצמם ממאגר טביעות האצבע. חשוב להבין שמי שעשה את הטעות הזאת בעבר, מקבל עכשיו הזדמנות בלתי חוזרת להוציא את עצמו ממאגר טביעות האצבע וחשוב שאזרחי ישראל ייגשו כמה שיותר מהר ללשכות האוכלוסין ויפטרו את עצמם מהצרה הזאת. מאגרים ביומטריים דולפים בכל העולם ואין שום סיבה שהמאגר הזה לא ידלוף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker