8200: חברת ההשמה הגדולה ביותר להיי־טק

קבוצת חיילים יוצאת מדי שנה לשוק העבודה עם דפוסי עבודה, כישורים וקשרים חברתיים המתאימים לתעשיית ההיי־טק. תוכנית שתבקש מהם לחזור לצבא לאחר תקופה בשוק הפרטי, תעורר שאלות הקשורות לזליגת ידע

רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יזמים בכנס של מאיץ הסטארט־אפים EISP 8200 , שהוקם על ידי עמותת בוגרי 8200
וממנף מדי שנה יוזמות ישראליות נבחרות
יזמים בכנס של מאיץ הסטארט־אפים EISP 8200, שהוקם על ידי עמותת בוגרי 8200 וממנף מדי שנה יוזמות ישראליות נבחרותצילום: גיא קצוביץ'

אבי חסון, עד לאחרונה המדען הראשי, נוהג לספר כיצד השירות ביחידה 8200 עיצב במידה רבה את זהותו. "אם אתה רוצה להקים חברה אחרי השחרור זה לא מסובך כל כך - כי אתה רגיל לפתור בעיות מורכבות עם מעט כוח אדם, בטווח זמן קצר ועם הרבה אחריות", אמר בעבר ל–TheMarker.

"בכל מה שקשור לניהול סטארט־אפ, 8200 היא בית ספר מדהים. היחידה מעודדת אותך לחשיבה עצמאית; בשונה, למשל, מהתרבות שיש בחיל האוויר - של תחקיר, עיבוד או ניהול. זה משהו שאומץ אחר כך בהרבה חברות, בדומה לתרבות של גוגל, שלפיה רעיונות טובים יכולים לבוא מכל מקום".

התיאור הזה של חסון מהדהד בכל שיחה עם בוגרי היחידות הטכנולוגיות. מדובר בקבוצת חיילים שעברו סינון קפדני וארוך - שיוצאת לשוק העבודה עם דפוסי עבודה, כישורים וקשרים חברתיים המתאימים לעולם ההיי־טק. תעשיית ההיי־טק אכן מקבלת אותם בזרועות פתוחות, ובתמורה תורמת לטיפוח 8200 כמותג יוקרתי ונחשק שבסופו, אולי, חיים של רווחה כלכלית.

כך נוצר מודל חד־כיווני של זרימת מוחות - מצה"ל לשוק הפרטי. לזרימה הזאת יש השפעה מהותית על פיתוח התעשייה המקומית, שספק אם כמה מסיפורי ההצלחה שלה היו באים לעולם ללא הידע שאליו נחשפו מייסדי החברות בעת ששירתו במערכת הביטחון. הצבא, יש לציין, אינו נהנה מתמלוגים עבור הידע שהומצא בין כתליו.

התוכנית המתגבשת לעצירת נשירת אנשי קבע מצטיינים מהיחידות הטכנולוגיות, תומכת בדילוג מהיר של אנשי קבע לתעשייה וממנה. היא עדיין לא פורסמה, ויהיה מעניין לראות כיצד יתמודד צה״ל עם סוגיות הקשורות לזליגת ידע ממנו לשוק הפרטי והגנה על קניין רוחני שפותח אצלו. המוטיבציה לתוכנית היא לשמר אנשי קבע טובים, ואולי גם הם עשויים לחזור לצה"ל עם ניסיון, ידע ושיטות עבודה מקוריות מהמגזר הפרטי. אך סוגיית שימור הידע והגנה עליו הופכת למשמעותית בעידן הטכנולוגי הנוכחי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker