הסטארט-אפ הישראלי שעושה סדר בניירת גייס כבר 17 מיליון דולר

צייטגולד אוספת מעסקים קטנים מסמכים פיזיים כמו חשבוניות ותדפיסי קופה אחת לשבוע; מייצרת עבורם ארכיון דיגיטלי של התנהלותם הכספית ומעניקה להם, בין השאר, שירותי גבייה ותשלום לספקים ■ קרן בטרי ונצ'רס הובילה את הגיוס

רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייסדי הסטארט-אפ צייטגולד, מימין לשמאל: יאן דיפן, קובי אלדר ושטפן ישוניקצילום: Zeitgold
רותי לוי

לעסקים קטנים ובינוניים יש חשיבות עצומה לכלכלה והם מעסיקים את מרבית העובדים במגזר העסקי, אולם הם מנותקים במידה רבה מכלכלת ההיי-טק. רמת הפריון שלהם נמוכה (כלומר, העובדים מייצרים פחות בזמן נתון) ורובם אינם משלבים חדשנות, דבר שהופך את מוצריהם ליקרים לעומת חברות מתחרות ומקשה עליהם למכור ולצמוח. הסטארט-אפ הישראלי-גרמני צייטגולד (Zeitgold) מנסה לחבר את העסקים הקטנים לטכנולוגיה, ולקחת מהם את הנטל הבירוקרטי הכרוך בניהול ספרי חשבונות.

היום (ד') הוא מדווח על השלמת סבב גיוס של 10 מיליון יורו (כ-12 מיליון דולר) בהובלת קרן ההון סיכון בטרי ונצ'רס (Battery Ventures) ובהשתתפות הולצברינק ונצ'רס (Holtzbrinck Ventures). שתיהן משקיעות קיימות בחברה שהשקיעו בה 4 מיליון יורו (כ-5 מיליון דולר) מוקדם יותר בתחילת השנה.

צייטגולד (בתרגום חופשי: "זמן זהב") פיתחה תוכנה לאוטומציה של ההתנהלות הפיננסית של בית העסק. החברה מספקת ללקוחותיה קופסה ובה עליהם לשמור את כלל מסמכי העסק – חוזים, חשבוניות, תדפיסי קופה, ומסמכים מרשויות המס; לצד כתובת מייל שאליה הם יכולים להעביר קבצים דיגיטליים. מדי שבוע היא אוספת את הקופסאות, ומייצרת בצורה אוטומטית עבור בית העסק ארכיון דיגיטלי של התנהלותו הכספית.

"אנחנו משקפים ללקוח מה קורה בעסק", מסביר קובי אלדר, המייסד הישראלי בחברה. "בעל עסק מקבל מאיתנו שירותי גבייה ותשלום לספקים, עוקב אחרי הנזילות הפיננסית שלו ומקבל ארכיון מלא של מסמכים ממוינים שניתן לחפש בו. ברגע שהלקוח הצטרף לשירות שלנו, אנחנו מחליפים את רואה החשבון בבעלי מקצוע שנמצאים אתנו בהסכם, אך חשוב לציין שרואי החשבון אינם הלקוחות של החברה אלא העסקים הקטנים"

לדברי אלדר, "הרעיון של הקופסה הפיזית מתאים לעסקים קטנים שאינם מחוברים לטכנולוגיה. אם נבקש מהם לסרוק את המסמכים לאפליקציה אנחנו מייצרים להם עבודה חדשה שלא הייתה להם לפני, ומייצרים גם אינטראקציה שבורה ובלאגן – מה אם הוא לא צילם הכל כי התעצל? או שצילם לא מספיק טוב? גם היום כשעסקים קטנים מתנהלים מול רואי חשבון הם שולחים להם את המסמכים במעטפה".

לחברה יש לקוחות משלמים בגרמניה ובהם מסעדות, בתי קפה, בעלי מלאכה קטנים כמו חשמלאים, מלון בוטיק וחנויות אופנה קטנות. החזון שלה הוא להעניק לעסקים קטנים כלים להפקת תובנות עסקיות שיאפשרו להם להתנהל בהוצאות ובתמחור מוצרים, לקבל הלוואות משתלמות יותר ולהשוות מחירים בין נותני שירות.

"החדירה של הטכנולוגיה בעסקים קטנים היא נמוכה מאד - חלק ניכר מהם עדיין מתנהלים עם קופות רושמות. הם לא יודעים מהו המוצר המוביל שלהם, והם גם לא ידעו לאבחן חריגה בהוצאות בחודש הבא שתוציא אותם מאיזון", אומר אלדר. "הם עובדים ומקבלים החלטות לפי אינטואיציות ולא לפי מידע". 

ההון החדש ישמש את החברה להמשך הפיתוח והרחבת יכולות האוטומציה וניתוח המידע של החברה, ולבניית מערך השיווק באירופה. החברה מתכוונת לגייס בשנה הקרובה 10 עובדים למרכז הפיתוח בתל אביב. בין המשרות הפתוחות: מפתחי פול-סטאק ופרונט-אנד, עם ניסיון בשפות פייתון ובריאקט-נייטיב, ומנהלי מוצר. המשרות פתוחות גם עבור ישראלים המעוניינים ברילוקיישן לברלין – שם נמצא מטה החברה. כיום מעסיקה החברה 40 עובדים –10 מהם בישראל. 

צייטגולד הוקמה ב-2015 על ידי קובי אלדר, סמנכ"ל הטכנולוגיות של החברה, שטפן ישונק, סמנכ"ל המוצר, ויאן דיפן, סמנכ"ל השיווק. השלושה פועלים כמנכ"לים משותפים כאשר אלדר מנהל את הפעילות הישראלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker