מנפחים את בלון התוכן הסלולרי

האם טיפקום אכן שווה עשרות מיליוני שקלים, כפי שהסכימה השבוע יוניסל לשלם תמורתה? קשה להבין כיצד תעשייה מפסידה מצליחה לייצר חלום ששווה עשרות מיליוני שקלים

ערן גבאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן גבאי

באחד מכנסי התקשורת בשבוע האחרון הצהיר מנכ"ל חברת התוכן הסלולרי יוניסל, נמרוד קמחי, כי "בתחום התוכן בסלולר הכל משתנה ובמהירות". קמחי לא יכול היה להרשות לעצמו לומר אחרת, מכיוון שרק יום קודם לכן הוא רכש את המתחרה בעולם התוכן הסלולרי, חברת טיפקום, בסכום שעל פי הצהרתו שלו נאמד בעשרות מיליוני שקלים.

מרבית תושבי ישראל כלל לא שמעו על שירותי התוכן בסלולר, ובוודאי שלא התנסו בהם, אך התעשייה הזאת, שמוכרת למאות אלפי צעירים רינגטונים, טרוטונים ומשחקים בסלולר, מציגה לכאורה חברות ששוויין עשרות מיליוני שקלים כל אחת.

עם זאת, בתעשייה יש גם מי שמדבר על היקפי הורדות ושימוש נמוכים יותר, ועל אדישות מסוימת של הצעירים (גילאי 16-30) שעדיין לא פוצחה. מפעילות הסלולר מתחילות רק כעת לשים דגש גובר והולך על תחום התוכן בסלולר, ורק באחרונה הצהירה מובילת השוק פרטנר כי פיספסה עד כה את עולם התוכן, והיא מתכוונת להסתער עליו כעת באמצעות פתיחת הרשת שלה בפני שחקני תוכן חדשים רבים.

שוק שירותי הערך המוסף בישראל מוערך כיום ביותר מ-1.1 מיליארד שקל, שחלק הארי שלהם עדיין מוחזק על ידי המפעילים הסלולריים, שגורפים בממוצע כ-70% מההכנסות. ספקיות התוכן, שמספקות שירותים משלימים לתחום התוכן הסלולרי על גבי תשתיות חברות הסלולר, מתחרות כיום על שוק שמוערך בכ-200 מיליון שקל בשנה, ומונה כחמש חברות גדולות ועוד כעשר חברות קטנות יותר.

שוק זה צפוי אמנם לגדול בעשרות אחוזים מדי שנה בשנים הקרובות, בעיקר כתוצאה מהמשך החדרת שירותי הדור השלישי בסלולר על ידי המפעילות הגדולות, אך בינתיים שיעורי הרווחיות בתעשייה זו נמוכים ביותר, וגם הצמיחה בהיקפי המשלוח של הודעות SMS בישראל ליותר מ-9 מיליון הודעות מדי יום אינה מסייעת למאזני החברות בענף.

אז האם טיפקום אכן שווה כיום עשרות מיליוני שקלים? מי שינסה לשפוט על פי תוצאות תעשיית התוכן הסלולרי בישראל יתקשה להבין כיצד התעשייה המפסידה הזאת מצליחה לייצר חלום ששווה למשקיעים עשרות מיליוני שקלים.

השימושים בשירותי הערך המוסף והתוכן בסלולר אמנם גדלים, אך 2006 לא הביאה עמה בשורה של ממש לתחום. שיעור ההכנסות משירותי התוכן, שנחשבים למנוע הצמיחה העתידי החשוב ביותר של המפעילות הסלולריות, נותר ב-2006 כמעט באותה רמה שנקבעה בענף כבר ב-2005. אמנם שוק הסלולר כולו צמח ב-2006 בקרוב ל-10%, אך עדיין הצמיחה בהיקף ההכנסות משירותי התוכן בסלולר, בניכוי SMS, היתה רחוקה מזו שנחזתה תחילה. גם 2007, למרות שמספר מכשירי הדור השלישי שיפעלו בשוק יחצה במהלכה את רף מיליון המנויים, לא צפויה לייצר צמיחה של ממש בעולמות התוכן הסלולרי, אומרים בענף, ומכוונים ל-2008 כשנת המפנה.

הפלא של בי קונטקט

אבל ליוניסל, כך מסתבר, יש תוכניות אחרות. יוניסל נחשבת בתעשייה למובילת שוק, והיא אכן ביצעה בשנה האחרונה כמה מהלכים ומיזמים משותפים שהצביעו על חשיבה יצירתית ועל אסטרטגיה עסקית שאמורה לייצר תוצאות אם וכאשר פוטנציאל שירותי הערך המוסף והתוכן בסלולר אכן יבשיל. יוניסל צפתה בשנה האחרונה במתחרה, חברת בי קונטקט, מבצעת במאי 2006 הנפקה בתל אביב ונוסקת לשווי של כ-30 מיליון שקל. ביוניסל ובטיפקום הרימו גבה ולא האמינו שהשווי שהעניק השוק לבי קונטקט הקפיץ את שווי החברה פי יותר מעשרה מהשווי שנחשב בתעשייה לריאלי ערב ההנפקה. בינואר 2006 עוד התבצעה עסקת מכירת מניות בבי קונטקט לפי שווי חברה של 1.4 מיליון שקל בלבד.

אחרי כמה שבועות של ניסיון לספק הסברים לפלא, כהגדרתם, שהתרחש בשוויה של בי קונטקט, הבינו ביוניסל ובטיפקום שבי קונטקט פשוט השכילה לנצל מומנטום, ועל כן כדאי גם להן לנסות לחקות אותה. שפת הקיטורים הוחלפה בתחילת חשיבה והיערכות לקראת היעד הברור - הנפקה עתידית שלהן.

נכון שבינתיים נהנית יוניסל, במקרה הטוב, מרווח של כמה מאות אלפי שקלים בודדים בחודש, והכנסותיה השנתיות מוערכות ב-35 מיליון שקל, אבל כשפועלים בשוק של חלומות די בכמה מהלכים מעוררי עניין כדי להבטיח שהשווי שלך ינסוק ללא הכר. כך ידעה בי קונטקט לצרף לשורותיה השנה את היו"ר יעקב פרי (מנכ"ל סלקום לשעבר) ולהצהיר על זכייה במכרז של חברת מדיה גדולה בברזיל. עוד כמה רכישות של אתרים ישראליים, והחברה מצליחה לשמר את אוויר הפסגות של שווי 30 מיליון השקלים למרות צמיחה של 4.5% בלבד בשורת ההכנסות ב-2006.

קמחי שינן היטב את המהלכים הללו, והבין כי חבירה שלו למתחרה טיפקום, בהנחה שהעסקה תאושר על ידי הרשות להגבלים עסקיים, תייצר את המומנטום שהוא כל כך צריך לקראת ההנפקה של החברה הממוזגת. את העובדה שרק לפני כשנה השקיעה קרדן ביוניסל קרוב ל-2 מיליון דולר, מתוך גיוס כולל של 2.5 מיליון דולר, מנסים כעת שלא להזכיר. כך, בשוק התוכן הסלולרי של ימינו יכולה פתאום יוניסל לרכוש חברה בסכום המוערך בכ-30-40 מיליון שקל, וכולל בנוסף גם עסקת החלפת מניות, מבלי שהדבר מעלה תהיות.

טיפקום ביצעה אף היא כמה מהלכים אסטרטגים בחודשים האחרונים לשיפור מעמדה, אך היא עדיין, על פי הערכות, חברה מפסידה עם מחזור עסקים הגבוה במעט מ-20 מיליון שקל. בטיפקום יאמרו בוודאי כי גם בי קונטקט היא חברה מפסידה, עם מחזור עסקים של כ-10.5 מיליון שקל, ויעדיפו לרכז את תשומת הלב בהכרזות האחרונות של מנכ"לי חברות הסלולר, ששוב מצהירים כי התוכן הוא המלך החדש של עולם הסלולר. החברה המורחבת של יוניסל-טיפקום תפעל גם באירופה ובארצות הברית, וזה אכן מסתמן כקלף המנצח של חברות התוכן הסלולרי בישראל, שמבינות כי שוק הסלולר בישראל קטן, וללא ניחוח משכר של השווקים בחו"ל הן לא ינסקו או ישמרו על השוויים המפונטזים.

החברות אמנם מדברות כבר כמה שנים על פתיחת שווקים ורכישת חברות במזרח אירופה, לדוגמה, אך נדמה שהדברים מתרחשים בקצב אטי בהרבה מההצהרות. כמה הסכמים להפצת תכנים מול מפעילים זרים אמנם נחתמו, אך גם הגדלת החשיפה הפוטנציאלית לעשרות מיליוני מנויים עדיין רחוקה מלהניב תוצאות, מפני שגם השווקים בחו"ל אינם מביאי הבשורה נכון להיום. כך עסקות לרכישת חברות תוכן בעולם מתבצעות עדיין בערכים נמוכים, למרות פוטנציאל השוק. לא מעט נובע מכך שחברות הסלולר בכל העולם עדיין מבולבלות, ולא ממש יודעות כיצד להתמודד עם התופעה החדשה. מצד אחד, אינטרנט בסלולר היא פלטפורמת התכנים העשירה ביותר שידעו חברות הסלולר להציג בפני הלקוחות שלהן, אך באותה נשימה היא גם האיום הגדול ביותר עליהן, מפני שהיא יכולה לאפשר לענקיות הרשת לגזול מהן את הנכס היקר להן מכל - השליטה בלקוחות.

בינתיים מצאו החברות פתרון ביניים, בו הן מציעות למנוי הסלולר שלהן מנוע חיפוש, המציג לו קודם כל את תוצאות החיפוש מתוך מאגר המידע של המפעיל הסלולרי, כאשר רק בשלב שני מוצגות גם התוצאות מרשת האינטרנט הרחבה. אלא שמפעילי הסלולר יודעים כי 70% מהבקשות של המנויים במנועי החיפוש הסלולריים הם לתכנים שמחוץ לפורטל של המפעיל. במצב כזה, כשעיקר התכנים שמבקש מנוי הסלולר לצרוך אינם נמצאים בשליטת המפעיל, חברת הסלולר נהפכת לחרדה עוד יותר להכנסות העתידיות שלה ומבקשת בעיקר למשוך זמן.

חברות הסלולר ימשיכו בשנים הקרובות לשמר את עליונותן אל מול ספקי התוכן, גם אם תפישת "הגן הנעול", ולפיה המפעיל הסלולרי חושף את מנוייו למאגר תכנים עצמאי וקבוע, תלך ותיחלש בשל הממשק המלא לאינטרנט הסלולרי. הגידול הצפוי במספר חברות התוכן הסלולרי בעולם יגדיל משמעותית את התחרות בענף, לטובת המפעיל הסלולרי שיוכל להתמקח טוב יותר עם בעלי התכנים. קל על כן להבין מדוע נדרש לבחון בקפידה את שוויין של ספקיות התוכן בסלולר. הפוטנציאל בתחום אכן גדול, אך כך גם הסיכון בעבור ספקיות התוכן. מי שאינו מבין כי תחום זה ימשיך להישלט על ידי מפעילות הסלולר, כשספקיות התוכן יהיו תלויות בהן לחלוטין, עשוי להוביל תעשייה שלמה לספקולציה מסוכנת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום