משרד התקשורת החל להקל על יבוא מוצרים מחו"ל

הציוד שמותר מעתה ליבוא מסחרי ללא אישור תקשורת ובלי הגבלת כמות הם מכשירי סלולר לבעלי רישיון סחר תקף, ציוד עם רכיב תקשורת בלוטות', ציוד ניווט GPS או כל מקלט רשת לוויינים אחרת, דיבוריות לרכב, שלטים לצעצועים ועוד

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכשירי סלולר
צילום: רויטרס

אחד האתגרים הגדולים שעומדים בפני משרד התקשורת הוא יבוא אישי ומסחרי של ציוד אלחוטי לישראל. לא אחת דווח על הקשיים שבהם נתקלים חברות ואנשים פרטיים בקבלת מוצרים שהזמינו מחו"ל, כמו סטרימרים, נתבים ורחפנים.

הסיבה לקשיים בקבלת מוצרים אלה נובעת מעיכוב בבדיקתם ושחרורם, בשל הוראת משרד התקשורת. הבדיקה מחויבת כדי לוודא שהמוצר פועל רק בתדרים המותרים בישראל ואינו מפריע למערכות אחרות, בעיקר צבאיות.

לפני כמה ימים שיגר סמנכ"ל ספקטרום ורישוי תדרים במשרד התקשורת, נתי שוברט, מכתב לרשות המסים עם הכותרת: "הקלות בשחרור ציוד אלחוטי מהמכס". המכתב אמנם כולל נוהל חדש המקל במעט על יבוא מוצרים, אך מעניק פטור מ"אישור תקשורת" למוצרים בודדים בלבד.

"במטרה להקל על הציבור אנו מבקשים לאשר את שחרורו על פי כל דין וללא צורך באישור משרד התקשורת של הציוד הכלול במכתב זה", כותב שוברט ומחלק את הציוד לשתי קטגוריות — יבוא אישי ומסחרי. ציוד שמוגבל רק ליבוא אישי וחל עליו הפטור החדש הוא: עד חמישה מכשירי סמארטפונים; ועד שלושה מחשבים ניידים, נייחים, מחשב לוח (טאבלט) או קורא ספרים אלקטרוני.

הציוד שמותר מעתה ליבוא מסחרי ללא אישור תקשורת ובלי הגבלת כמות הם מכשירי סלולר לבעלי רישיון סחר תקף, ציוד עם רכיב תקשורת בלוטות', ציוד ניווט GPS או כל מקלט רשת לוויינים אחרת, דיבוריות לרכב, ציוד מבוסס תקשורת אינפרא אדומה כמו שלט טלוויזיה, שלטים לצעצועים ועוד.

לעומת זאת, בנוהל החדש לא נכלל ציוד בעל תקשורת WiFi, ובכלל כך סטרימרים, ורחפנים. מרבית ממוצרים אלה תקועים כיום במשרד התקשורת. בכיר במשרד מסר כי הנושא ידוע ונמצא בטיפול כדי להרחיב בהדרגה את ההקלות ביבוא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker