דרכי גישה לאינטרנט: Wix מוסיפה כלים להנגשת אתרים

התזמון של ההודעה אינו מקרי – מחר תדון ועדת העבודה בחוק המחייב נגישות אתרים ■ השיפור החדש יאפשר לוויקס לפנות לקהל עסקי ומקצועי הנדרש בהתאמות הנגשה לפי חוק

רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסך ההנגשה החדש באתר וויקס
מסך ההנגשה החדש באתר וויקסצילום: WIX

חברת וויקס (Wix) שמפתחת מערכת לבניית אתרים בקלות, מדווחת היום (ב') על השקת כלים חדשים המאפשרים למשתמשיה לבנות אתרי אינטרנט נגישים עבור אנשים עם מוגבלויות, ולהנגיש אתרים קיימים שנבנו על הפלטפורמה באופן רטרואקטיבי. 

הכלים החדשים של וויקס כוללים כפתור לסידור אובייקטים באתר (DOM) – המתאים בין הסדר הוויזואלי לבין סדר הניווט. עד עתה, לא ניתן היה לשלוט בסדר האובייקטים באתר, והדבר גרם לשיבושים בניווט, שנעשה על ידי טכנולוגיות עזר המותאמות לאנשים עם מוגבלויות.

בנוסף, וויקס הוסיפה כפתור ליצירת פוקוס ויזואלי על אלמנטים שונים באתר; אפשרויות ניווט באמצעות מקלדת בלבד; "סמנטיקות המאפשרות להעניק משמעות מילולית לרכיבים באתר האינטרנט, כך שלמשתמשים בטכנולוגיות עזר תהיה יכולת התמצאות גבוהה יותר בגלישה באתר; ו-Aria Tags – תוספת ייעודית בקוד המספקת לטכנולוגיות העזר שכבת מידע נוספת.

הנגשת האתרים מתבצעת באמצעות הפעלת ״אפשרויות הנגישות״ באתר, הוספת טקסט המתאר רכיבים שונים באתר, ארגון כותרות האתר בצורה היררכית, והתאמת ניגודיות וגופן - בעזרת הנחיות שוויקס הכינה לצורך זה.

התזמון של ההודעה אינו מקרי – מחר (ג') מתוכנן להתקיים דיון חשוב בוועדת העבודה, הרווחה והבריאת של הכנסת בנוגע לתקנות הנגישות לאתרי אינטרנט לאנשים עם מוגבלויות. הנגשת אתר כרוכה בהשקעה כספית גבוהה ובתהליך הטמעה ופיתוח. לפיכך, הנוסח המעודכן פוטר מהנגשה בעלי אתרים קיימים שהמחזור הכספי הממוצע שלהם נמוך ממיליון שקל בשנה, ובעלי אתרים חדשים (המוגדרים ככאלה שקמו אחרי 25 באוקטובר 2015) שהם עוסק פטור או שהמחזור הכספי הממוצע שלהם קטן מ–100 אלף שקל בשנה.

בעלי אתרים שהמחזור הכספי שלהם קטן מ-300 אלף בשנה יקבלו פטור עד אוקטובר 2020. פטור לשלוש שנים יינתן גם לבעלי אתרים שיציגו אישור ממומחה נגישות על כך שמבחינה טכנולוגית הם אינם יכולים לבצע התאמות נגישות לאתר.

לתוספת הנגישות בפלטפורמת וויקס יש תמריץ עסקי, ללא יכולות כאלה וויקס אינה יכולה להציע את שירותיה לעסקים משמעותיים שמחויבים בהנגשה לפי חוק. יחד עם זאת, האפשרות להנגיש כל אתר שנבנה על גבי וויקס, ללא עלויות פיתוח, היא בשורה משמעותית שתפתח גם אתרים קטנים לקהל שעד כה לא נהנה מגלישה חופשית באינטרנט – מרחב ציבורי לא פחות חשוב מדרכי גישה במרחב הפיזי.   

ביולי הכריזה וויקס על השקה צפויה של "וויקס קוד" (Wix Code) - המאפשר למפתחים, לפתח תוספים על פלטפורמת וויקס על ידי שימוש בשפת גאווה-סקריפט. "וויקס קוד" מאפשרת למפתחי אתרים להשתמש בפלטפורמת וויקס כדי לחסוך זמן תכנות יקר, אך לפתח בעצמם תוספים המתאימים לדרישות הספציפיות שלהם כמו אפשרויות תשלום, הזמנה ואינטראקציה עם לקוחות - ולשלבם באתר. פיתוח זה, לצד הוספת יכולות הנגישות, חושפים את פלטפורמת וויקס לקהל משתמשים חדש – מקצועי יותר ובעל דרישות מתוחכמות יותר.

וויקס סיימה את הרבעון השני של 2017 עם הכנסות של 103.5 מיליון דולר - צמיחה של 51% בהכנסות בהשוואה לרבעון המקביל. אולם, גם הוצאותיה צמחו ב-41% והסתכמו ב-96 מיליון דולר. החברה הציגה הפסד נקי חשבונאי (GAAP) של 14.4 מיליון דולר, לעומת 11.4 מיליון דולר ברבעון המקביל. ההפסד הנקי המתואם (Non-GAAP) עמד על 0.2 מיליון דולר או 0 סנט למניה בדילול מלא, לעומת 3.7 מיליון דולר או 9 סנט למניה ברבעון המקביל. תזרים המזומנים החופשי עמד על 17.4 מיליון דולר, עלייה של 71% בהשוואה לרבעון המקביל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker