ועדת העבודה והרווחה תאשר את תקנות הנגישות לאתרי אינטרנט

מועד כניסת התקנות לתוקף נדחה כבר פעמיים, והתקנות עברו שינויים בחודשים האחרונים, ובין היתר הוגדרו פטורים לאתרים קיימים וחדשים שהיקף פעילותם לא עולה על רף מסויים

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף
יו"ר ועדת העבודה והכלכלה, ח"כ אלי אלאלוףצילום: אמיל סלמן

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת תתכנס מחר כדי לאשר את הטיוטה הסופית של תקנות הנגישות לאתרים ושירותים באינטרנט - לאחר שמועד כניסת התקנות לתוקף נדחה כבר פעמיים, ולאחר שהתקנות עברו שינויים בחודשים האחרונים. החוק צפוי להיכנס לתוקף ב–26 באוקטובר.

אחד השינויים העיקריים שיוצגו לוועדה הוא בתקנה 35 בתקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, שנועדה להקל על אתרים רבים העומדים בפני תביעות בגלל אי־היערכותם למימוש החוק. הנוסח המעודכן פוטר מהנגשה בעלי אתרים קיימים שהמחזור הכספי הממוצע שלהם נמוך ממיליון שקל בשנה, ובעלי אתרים חדשים (המוגדרים ככאלה שקמו אחרי 25 באוקטובר 2015) שהם עוסק פטור או שהמחזור הכספי הממוצע שלהם קטן מ–100 אלף שקל בשנה. בעלי אתרים שהמחזור הכספי שלהם קטן מ-300 אלף בשנה יקבלו פטור עד אוקטובר 2020.

בנוסף, יינתן פטור מהנגשה למי שמספקים שירות דרך רשתות חברתיות שתשתיותיהן אינן מאפשרות הנגשה מלאה. תוכני וידאו יידרשו להציג כתוביות, אך חובה זו תחול רק על חברות ציבוריות או חברות עם מחזור כספי העולה על 5 מיליון שקל. פטור לשלוש שנים יינתן גם לבעלי אתרים שיציגו אישור ממומחה נגישות על כך שמבחינה טכנולוגית הם אינם יכולים לבצע התאמות נגישות לאתר. אחד החידושים החשובים שהוצגו בתקנות החדשות הוא שלא יהיה אפשר לתבוע באופן מיידי את בעל האתר, אלא יינתנו לו 60 ימים לעמוד בבקשה לתיקון.

בעמותת נגישות ישראל, המייצגת אנשים עם מוגבלויות, טוענים כי אף שהתקנות החדשות מאזנות בין הצורך בנגישות לבין יישום החובות של החברות, הם רואים בחומרה את הפטור שיקבלו בעלי אתרים קטנים מהנגשת מסמכי PDF. "הבעיה שלנו היא לא עצם האיזונים. האיזונים מבורכים - הבעיה היא התזמון של הדיון הזה", אמר מייסד העמותה, יובל וגנר. "התקנות האלה עברו כבר ב–2013, לפני ארבע שנים, ויש גופים שפעלו לפי החוק והשקיעו כסף ועשו הכל כמו שצריך. עכשיו, חודשיים לפני הדד־ליין, באים ומייצרים איזונים. המסר פה הוא שבפעם הבאה כדאי לאחר לדקה ה-90, ואז מקבלים הקלות. זה פוגע במי שפועל לפי החוק ופוגע בתהליך הנגישות".

מיטל גרייבר שוורץ, סמנכ"לית קשרי קהילה ורגולציה באיגוד האינטרנט הישראלי, הסבירה כי "התקנות מפרידות בין טפסים, שחייבים להיות מונגשים, ולא משנה מתי עלו, לבין מסמכים. זה נובע מקושי של אתרים גדולים לעמוד בתנאי זה ולהנגיש מסמכים אחורה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker