רג-טק |

בית המשפט: סטארט-אפים רשאים "לקצור" מלינקדאין נתונים על משתמשים

סטארט-אפ אמריקאי קצר נתונים פומביים מרשתות חברתיות כדי לנתח התנהגות עובדים – אך נחסם על ידי לינקדאין ■ בית המשפט הורה השבוע להסיר את החסימה. לינקדאין הבטיחה לערער

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפליקציית לינקדאין
לינקדאיןצילום: בלומברג
רותי לוי
רותי לוי

האם מותר לקצור מידע באופן אוטומטי מאתרים פומביים? בית המשפט הפדרלי בקליפורניה הורה לרשת החברתית לינקדאין להסיר חסימה טכנית שמנעה מסטארט-אפ לאסוף ממנה נתונים פומביים בצורה אוטומטית.

לפסק הדין, שניתן בתחילת השבוע, יש משמעות גדולה לחברות הטכנולוגיה, שכן סטארט-אפים רבים משתמשים בפרקטיקה דומה של קצירה (scraping) וניתוח מידע פומבי מאתרי מסחר ורשתות חברתיות, כדי להציע את שירותיהם.

הסטארט-אפ HiQ השתמש בנתונים שנאספו מלינקדאין כדי לאמן את אלגוריתם הבינה המלאכותית שהוא מפתח, המאפשר לנתח ולחזות התנהגות עובדים על בסיס נתונים זמינים מרשתות חברתיות. לינקאדין שלחה לסטארט-אפ מכתב התראה, ובו טענה שהוא אוסף ממנה מידע בניגוד לתנאי השימוש של הפלטפורמה, מאחר והנתונים נאספים באמצעים טכנולוגיים אוטומטיים ולא תוך שימוש אנושי.

לטענת לינקדאין, איסוף מידע כזה בניגוד לתנאי השימוש שלה מהווה הפרה של חוק המחשבים האמריקאי (Computer Fraud and Abuse Act), שאוסר על גישה לא מורשית לחומר מחשב. לאחר שהסטארט-אפ סירב להפסיק את איסוף המידע, לינקדאין חסמה טכנית את האפשרות שלו לעשות זאת.

בתגובה, הסטארט-אפ הגיש תביעה נגד לינקדאין, שבמסגרתה ביקש צו זמני שיורה לה להסיר את החסימה. בתביעה נטען, בין השאר, כי המוטיבציה האמיתית של לינקדאין היא תחרותית – בשיחת משקיעים ב-2015 לינקדאין אף הצהירה כי היא מעוניינת להיכנס לתחום ניתוח נתונים ותחזיות, ובכך היא הופכת למתחרה ישירה של הסטארט-אפ, שיש לה היכרות מוקדמת עמו.

אריאל יוספיצילום: עמי ארליך

"אמנם מדובר בסעד זמני ולא בתביעה העיקרית, אך לשם כך השופט בחן האם מאזן הכוחות נוטה לטובת טענת הסטארט-אפ או לטובת לינקדאין", מסביר עו"ד אריאל יוספי, מנהל שותף של מחלקת הטכנולוגיה והרגולציה בהרצוג־פוקס־נאמן. "במסגרת זו, בית המשפט קבע שלסטארט-אפ יש סיכוי טוב להראות בתביעה העיקרית שהפרקטיקה שלו לא נעשית תוך הפרה של חוק המחשבים, ולכן חסימתו אינה מוצדקת. חוק המחשבים אוסר על גישה לא מורשית לחומר מחשב, אך נוסח טרם עידן האינטרנט וכוון במקור לכניסה פיזית למערכות מחשב מרכזיות. פסק הדין חשוב כיוון שהוא מגדיר מחדש את המונח חדירה לא מורשית בחוק, כך שיתאים לאופיו של המידע הזמין ברשתות החברתיות כיום".

עד כמה רלוונטי חוק המחשבים לעידן האינטרנט? בית המשפט המשיל כניסה לחומר מחשב באינטרנט לכניסה פיזית: במקרה של בית פרטי, אפילו כניסה דרך דלת לא נעולה ללא רשות עשויה להיחשב כפריצה; לעומת זאת, בחנות ציבורית כניסה דרך הדלת שאינה נעולה בשעות הפעילות תחשב ככניסה לגיטימית למרחב הציבורי, ואילו כניסה מחלון החנות - אפילו בשעות הפעילות - תחשב כפריצה לא מורשית.

כך, במקרה של אתר אינטרנט פתוח וציבורי - כניסה וקצירת מידע מפרופילים פומביים דומה לכניסה מורשית לשטח ציבורי, אפילו אם צורת הקצירה אסורה בתנאי השימוש ונעשית באמצעים טכנולוגיים אוטומטיים שעוקפים מגבלות שנועדו לחסום אותה. לעומת זאת, חדירה לאזור לא פומבי באתר דרך פריצת סיסמה, תחשב כחדירה לא מורשית לחומר מחשב.

"בית המשפט מסביר שכל תוצאה אחרת, שתקבע שבעל אתר פתוח וציבורי יוכל למנוע מקהל יעד ספציפי להיכנס לאתר ולקצור ממנו חומר פומבי, תביא להדרת מתחרים ועשויה לאפשר מקרים של הדרה על בסיס גזענות או טעמים לא מוצדקים אחרים", מוסיף יוספי. "כמו כן, בית המשפט קבע שניסיונה של לינקדאין למנוע קצירת מידע מפרופילים פומביים עשוי להוות תחרות לא הוגנת, אם יוכח בהליך העיקרי שהמניעים של לינקדאין אכן נבעו מניסיון לחסום תחרות מצד חברות וטכנולוגיות דוגמת HiQ".

לינקדאין הודיעה כי בכוונתה לערער על פסק הדין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker