משרד המשפטים מבקש להכניס הקלות משמעותיות בחוק להנגשת אתרים

הנוסח החדש מבקש להתמודד עם תופעה של עורכי דין שניצלו את התקנות כדי לאיים בתביעות על בעלי אתרים - וקובע כי על התובע לשלוח לבעל האתר דרישה לתיקון ולתת לו 60 יום לעמוד בבקשה ■ עוד נקבע כי יינתן פטור מחובת נגישות לבעלי מוגבלויות לאתרים קטנים או חדשים

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדם עובד על מחשב, משרדי היי-טק
לפי התקנות, תוכני וידאו יידרשו להציג כתוביות ותיאור כתוב של תוכן הסרטון

נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים העבירה לאישור ועדת העבודה של הכנסת את הטיוטה הסופית של תקנות הנגישות לאתרים ושירותים באינטרנט. התקנות החדשות — שאושרו על ידי שרת המשפטים איילת שקד ושר האוצר משה כחלון ונדרשות לאישור של הוועדה — מחדדות את התקנות הקיימות ונועדו להקל על בעלי אתרים רבים שעומדים בפני תביעות בגלל אי־הנגשה.

תקנה 35 בתקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות קיימת מ–2013 ומועד כניסתה לתוקף נדחה פעמיים, כי אתרים רבים בישראל לא עמדו בקריטריונים שהציבה. על פי התקנה, בעלי אתרים מחויבים לבצע התאמות נגישות — ברמה של AA (תקן שקבע מכון התקנים) — שכוללות כל טופס מקוון למילוי נתונים או כל מידע אחר המשמש לקבלת שירות.

התקנה קובעת מהן דרישות הנגישות לשירותי אינטרנט. אישור הנוסח החדש יקל כלכלית על בעלי אתרים קטנים ובינוניים, וגם על בעלי אתרים חדשים, שלא יצטרכו להשקיע סכום גדול בתקופה הקרובה כדי להנגיש את האתר.

הנוסח המעודכן, שנכתב בסיוע איגוד האינטרנט, פוטר מהנגשה בעלי אתרים קיימים שהמחזור הכספי הממוצע שלהם נמוך ממיליון שקל בשנה, ובעלי אתרים חדשים (המוגדרים ככאלה שקמו אחרי 25 באוקטובר 2015) שהם עוסק פטור או שהמחזור הכספי הממוצע שלהם קטן מ–100 אלף שקל בשנה. בנוסף, בעלי אתרים שהמחזור הכספי שלהם קטן מ–300 אלף בשנה יקבלו פטור מהנגשה עד אוקטובר 2020. מקבלי הפטור אמנם לא יידרשו להנגיש את האתר כולו, אך תחול עליהם החובה לפרסם באופן נגיש לאנשים עם מוגבלות את דרכי ההתקשרות עם מפעילי האתר לקבלת השירות שהם מספקים. פטור ינתן גם למי שמספקים שירות דרך רשתות חברתיות, שהתשתיות שלהן לא מאפשרת הנגשה מלאה.

לגבי מסמכים כמו קובצי וורד ו–PDF, חלה חובת הנגשה רק על אלה שיעלו מ–26 באוקטובר 2017. עם זאת, מסמכים שהגולשים צריכים למלא כדי לקבל שירות (כמו מסמכים לקבלת קצבאות או הטבות מס, בקשה להוצאת דרכון וכדומה) — יש להנגיש גם אם הוכנו לפני כניסתן לתוקף של התקנות.

לפי התקנות, תוכני וידאו יידרשו להציג כתוביות ותיאור כתוב של תוכן הסרטון. כעת, התקנה תחול רק על רשויות ציבוריות וגופים גדולים במשק שלהם מחזור ממוצע של 5 מיליון שקל בממוצע בשנה. מדובר בסרטונים שהופקו במיוחד לאתר או על ידו.

בנוסף מציע הנוסח המעודכן פטור לשלוש שנים לבעלי אתרים שלא יכולים לבצע התאמות נגישות לאתר מבחינה טכנולוגית. לפי הנוסח, בעל האתר יקבל חוות דעת ממורשה נגישות או איש מקצוע, שמאשרת כי אינו יכול להטמיע אמצעי נגישות באתר מסיבה טכנית, מתוך ציפייה כי בשלוש השנים הקרובות יימצא פתרון טכנולוגי. בעל האתר יוכל להאריך את הפטור בעוד שלוש שנים בלבד, ובתום שש שנים לא יקבל הארכה נוספת.

ארגונים רבים התריעו כי השוק לא מוכן לקראת כניסת התקנות לתוקף. בעלי אתרים רבים התלוננו על כך שכבר קיבלו פניות מעורכי דין על תביעות עתידיות, ושהתקנות הקיימות כיום חושפות אותם לקנסות ופיצויים בגין אי־עמידה בחוק. על פי הנוסח הקיים, כל אדם עם מוגבלות או ארגון של בעלי מוגבלויות יכול להגיש תביעה ללא הוכחת נזק. בנוסח החדש על התובע לשלוח לבעל האתר דרישה לתיקון ולתת לו 60 יום לעמוד בבקשה לתיקון. הנציבות רשאית להוציא צו נגישות לבעל אתר שמפר את התקנות, כאשר הקנס על ההפרה הוא 75 אלף שקל וכ–3,700 שקל על כל יום נוסף של הפרה. במקרה של תביעה פרטית, ניתן לתבוע את בעל האתר ללא הוכחת נזק עד כ–62 אלף שקל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker