רשות החדשנות בחרה ברנו-ניסאן, Merck, שיכון ובינוי, המ-לט ופרוטרום להפעלת המעבדות הטכנולוגיות

מדובר בתוכנית משלימה לתוכנית החממות, לשילוב סטארט-אפים בחברות תעשייה מסורתיות ■ התחומים בהם יעסקו המעבדות הם ייצור מתקדם הכולל בנייה חכמה, חומרים מתקדמים, מפעל חכם, רכב, וטכנולוגיות מזון

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל רשות החדשנות, אהרון אהרון
מנכ"ל רשות החדשנות, אהרון אהרוןצילום: עופר וקנין
אלירן רובין
אלירן רובין

בתום תהליך תחרותי שקיימה, רשות החדשנות הודיעה היום (ג) כי בחרה את חמשת הארגונים שיפעילו את המעבדות לחדשנות טכנולוגית - תוכנית משלימה לתוכנית החממות לשילוב סטארט-אפים בחברות תעשייה מסורתיות. חמשת הזכיינים שנבחרו הם רנו-ניסאן העולמית, Merck, שיכון ובינוי, המ-לט ופרוטרום.

המעבדות יעמידו תשתיות טכנולוגיה וידע במגוון תחומים לסטארט-אפים, במטרה לגבש מוצר ולהגיע להוכחת היתכנות, וכן יאפשרו לזכיינים ליישם תהליכים של חדשנות בתחום העיסוק שלהם. עלות הפרויקט מוערכת בכ-50 מיליון שקל לשלוש השנים הקרובות, והמימון כולל הקמת תשתית טכנולוגית לטובת היזמים בסכום של עד 4 מיליון שקל, ותפעול שוטף בסכום של חצי מיליון שקל לשנה. הסטרט-אפים שייקלטו במעבדות יקבלו מימון של 85% מעלות ההשתתפות ועד מיליון שקל למימון פרויקט הוכחת היתכנות.

בהתאם לזוכות במכרז, התחומים בהם יעסקו המעבדות הם ייצור מתקדם הכולל בנייה חכמה, חומרים מתקדמים, מפעל חכם, רכב וטכנולוגיות מזון. אהרון אהרון, מנכ"ל רשות החדשנות, מסר כי "התוכנית תשמש פלטפורמה לחיבור של תעשיית הייצור עם תרבות היזמות והחדשנות של ישראל".

"במסגרת ההליך קיבלנו 16 הצעות מצוינות המצביעות על הצורך האמיתי עליו באה התוכנית לענות. תוכנית המעבדות תשמש פלטפורמה לחיבור של תעשיית הייצור עם תרבות היזמות והחדשנות שישראל התברכה בה, ותאפשר לחברות ישראליות יתרון תחרותי בעולם", ציין אהרון.

ד"ר אניה אלדן
סמנכ"לית הרשות הלאומית לחדשנות טכנולוגית וראש זירת הזנקצילום: דניאל צ'צ'יק

אניה אלדן, סמנכ"לית הרשות הלאומית לחדשנות טכנולוגית וראש זירת הזנק, הוסיפה כי "התוכנית מאפשרת בנייה של אקו סיסטם של חדשנות בתחומים של תעשיות ייצור מתקדם, באמצעות חיבור בין תשתית טכנולוגית וידע של חברות גדולות, בארץ ובעולם, לטובת הסטרט-אפים. התוכנית מצטרפת לתוכנית החממות הטכנולוגיות".

בהתייחס לביקורת על חלוקת מענקים לחברות עתירות הכנסות, כבר ציין בעבר אבי חסון, לשעבר יור רשות החדשנות - כי בכל זאת נדרשת יוזמה. "אפשר להגיד שחברות יעשו את זה לבד, אבל כשיש מבנה מוכן ויש עזרה מצדנו לעשות חיבורים – זה מבטיח שדברים ייקרו. לפעמים קשה לחברה גדולה ליצור מסגרת מובנית ויש משהו במכרז שמייצר תשתית שבה כל השחקנים באקו-סיסטם יכולים להיפגש. נתנו עדיפות לפריפריה ולתעשייה המסורתית - כי אנחנו חושבים ששם הפערים הכי גדולים ויש חוסר בגישה לתשתית ולידע", אמר חסון.

חברת המ-לט, לדוגמא, מייצרת ברזים שונים ותפעיל מעבדה באזור התעשייה ציפורית, שתתמקד בטכנולוגיות בתחום האינטרנט של דברים בעולם התעשייה (IIoT). שיכון ובינוי, סולל בונה ותאגיד האנרגיה האיטלקי ENEL יפעילו מעבדה טכנולוגית שתוקם במפרץ חיפה ותתמקד בתחום התשתיות החכמות: בנייה, תחבורה ואנרגיה.

קבוצת הרכב רנו-ניסאן העולמית תפעיל מעבדה טכנולוגית שתוקם בקריית עתידים, כחלק ממתחם משותף של עיריית תל אביב ואוניברסיטת תל אביב. המעבדה תתמקד בתחום הניידות העירונית החכמה.

חברת Merck Performance Materials  וחברת הייצור Flex יפעילו מעבדה טכנולוגית שתוקם ביבנה בתחום החומרים המתקדמים ותהליכי ייצור חדשניים לטובת הדור הבא של מוצרי האלקטרוניקה. חברת פרוטרום תפעיל מעבדה טכנולוגית שתוקם בחיפה ותתמקד בפיתוח חומרי גלם ייחודיים לתעשיית המזון, המשקאות וחומרי גלם פונקציונאליים.


הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker