בדיקות שתן בסמארטפון: Healthy.io גייסה 12 מיליון דולר

החברה הישראלית מפתחת ומשווקת ערכה לבדיקת שתן ביתית הניתנת לאבחון באמצעות מצלמת הסמארטפון ■ הלקוחה הראשונה של הבדיקה הדיגיטלית היא מערכת הבריאות הלאומית בבריטניה (NHS). בישראל החברה צפויה להשיק פעילות עם קופת חולים מאוחדת

אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערכת בדיקת השתן הביתית של Healthy.ioצילום: Healthy.io
אלירן רובין

הסטארט־אפ הישראלי Healthy.io, שפיתח מוצר לבדיקת שתן ביתית הנעזרת במצלמת הסמארטפון, השלים סבב גיוס ראשון (Series A) בסך 12 מיליון דולר. את הגיוס הובילו משקיעי הסיד בחברה, בראשות קרן ההון סיכון Quantum Pacific Ventures של עידן עופר והשתתפו בו משקיעים פרטיים.

המוצר הראשון של החברה מאפשר לבצע בדיקת שתן ביתית באמצעות צילום בסמארטפון. למעשה, בדומה להפיכת בדיקת ההריון למוצר ביתי - בהלתי מעוניינים להפוך את כל בדיקות השתן לביתיות. המוצר מגיע כערכה הכוללת כוס, פס מדידה (סטיק) וסרגל כיול שבעזרתו מכיילים את מצלמת הסמארטפון לצבעים שהתקבלו בפס המדידה.

איך זה עובד? כמו במעבדה: טובלים את פס המדידה בכוס השתן, ולאחר הופעת הצבעים מניחים על גבי סרגל הכיול. מצלמים את הסרגל יחד עם פס המדידה, והתוצאות נשלחות לרופא המטפל. המחקר של החברה כולל בדיקות מעבדה שנפתחה לשם כך במשרדי החברה בתל אביב, בדיקות של מצלמות ממכשירים שונים במצבי תאורה שונים, וכן פיתוח של מערכת לקריאת התוצאות. המוצר עבר ניסוי קליני בארה"ב על 500 חולים בגילים 18–80, וקיבל אישור לשיווק ברחבי אירופה (CE), לאחר שעבר את הביקורת הרגולטורית הגרמנית. החברה אף זכתה לפני כשנה בפרס החדשנות של הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס (Tech Pioneer).

הלת׳י הוקמה ב–2013 על ידי יהונתן אדירי, שכיהן כיועץ הטכנולוגי לנשיא המדינה לשעבר, שמעון פרס, וממקימי חברת התחבורה השיתופית Getaround, במהלך לימודיו באוניברסיטת סינגולריטי ב–2009. את פיתוח הטכנולוגיה מוביל ד״ר עידו עומר, מומחה לעיבוד תמונה, שהגיע לחברה ממעבדות מיקרוסופט בסיאטל. החברה מעסיקה 25 איש וצפויה להשתמש בהשקעה כדי להביא לאימוץ הפתרון על ידי מערכות בריאות ברחבי העולם, ולקדם פיתוח של מוצרים נוספים.

צילום: אמיל סלמן

הלקוחה הראשונה של בדיקת השתן הדיגיטלית היא מערכת הבריאות הלאומית בבריטניה (NHS), שמשתמשת במוצר כדי לאפשר לחולי טרשת נפוצה לבצע בדיקות שתן בבית ולהימנע מביקורים תכופים בחדרי המיון, בשל אבחון מאוחר של זיהום בדרכי השתן. לדברי ד״ר צ׳ראלס דיווי, מנהל יחידת החדשנות של בית החולים UCL Partners London, "אנחנו רואים פוטנציאל גדול ביישום הדיגיטלי של בדיקות שתן ביתיות ועובדים עם הלת׳י לבצע אינטגרציה למוצריה בכל הנתיבים הקליניים הרלוונטיים לרוחב ה–NHS".

מעקב הריון עם קופת חולים מאוחדת

במקביל, החברה עתידה להשיק בישראל, בשיתוף קופת החולים מאוחדת, את שירות בדיקת השתן במסגרת פעילות המעבדה הדיגיטלית של הקופה ובמיקוד על נשים בהריון. לדברי חנה שילדר, ראש מטה חטיבת הרפואה במאוחדת, "הפעילות של הקופה עם הלתי היא חלק ממהלך אסטרטגי רחב של מאוחדת, ששמה לה ליעד לקדם רפואה דיגיטלית באיכות גבוהה בדגש על רפואת נשים, מעקבי הריון ושירותים מתקדמים בבית הלקוח".

באשר לסבב הגיוס, שהגדיל את ההשקעות בכל הסבבים בחברה ל–18 מיליון דולר, ציין המנכ"ל אדירי, כי בשלב זה החברה בוחנת כמה הצעות מקרנות הון סיכון להגדיל את הסבב ל–15 מיליון דולר, כדי להעמיק את ההשקעה במחקר ופיתוח על המוצרים הבאים. "לפני פחות מארבע שנים הצבנו יעד שאפתני - להיות החברה הראשונה שעוברת ניסוי קליני שבמרכזו מצלמת הסמארטפון ללא הוספת חומרה, ואנחנו גאים שהצלחנו במשימה. אנחנו שמחים שזכינו באמון של שותפות קליניות מובילות בבריטניה ובישראל".

לדבריו, החברה עובדת על מתן פתרון "תווית לבנה" (White Label), נטולת זהות, עבור חברות ביטוח וקופות חולים ברחבי העולם - במטרה לאפשר את מעבר בדיקות השתן הבסיסיות מהמעבדה אל הבית. "ככל שימשיך קצב העלאת הסלפי לרשתות החברתיות, שהוא כיום כבר 10 מיליארד מדי יום, נדע להפוך את הטכנולוגיה של חיישני הצילום המשתפרים לפתרון בעיות רפואיות מורכבות, להקל על חייהם של חולים בעולם, ולהוריד את עלויות הטיפול של מערכות הבריאות״, אמר אדירי. "אנחנו גאים מאוד שמשקיעי הסיד בחברה ממשיכים איתנו לעבר שלב הצמיחה הגלובלית והרחבת המכירות. הם היו הראשונים שהאמינו בחזון של הפיכת מצלמת הסלפי למוצר קליני", ציין.

רון זוהר, סמנכ״ל המוצרים בחברה, שהיה מאנשי המוצר הראשונים בפייבר, מסביר כי בשונה משאר מוצרי הדיגיטל בעולם, תחום הבריאות מציב משוכות רגולטוריות שמקשות לרוב על מסלול פיתוח מהיר של המוצר: "שאר חברות האינטרנט מסוגלות לשחרר גרסות, לבדוק, לעדכן תוך כדי עבודה - מה שבלתי אפשרי בתחום זה. הצלחנו בעזרת פירוק הבעיה לגורמים להגיע למצב בו הפכו את מצלמת הסמארטפון למכשיר רפואי לכל דבר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker