שיתפתם את הכתבה הזו בווטסאפ? חבל שלא עשיתם את זה בטלגרם

קבוצות של 5,000 אנשים, הודעות בהשמדה עצמית ואנונימיות מוחלטת - לטלגרם, המתחרה של ווטסאפ, יש הרבה מה להציע למשתמשים

רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדרות בן ציון בתל אביב
רפאלה גויכמן

רגע אחרי שתקראו את הכתבה הזאת, יש סיכוי שתשתפו אותה בווטסאפ עם חברים או משפחה. רגע אחרי זה, סביר להניח שתשלחו עוד כמה הודעות ווטסאפ - כדי לקבוע עם חברים, לתאם מי אוסף היום את הילדים, לשלוח תמונה חמודה של הכלב או החתול, או לרכל על הגננת בקבוצה של הורי הגן. בכל יום נשלחים באמצעות אפליקציית המסרים ווטסאפ 55 מיליארד הודעות. ואולם מאז שנרכשה על ידי פייסבוק לפני שלוש שנים, משתמשים רבים הכתירו את שירות המסרים המיידיים המתחרה טלגרם כחלופה ראויה יותר - בעיקר בעקבות הילת האבטחה שדבקה בו.

סך המשתמשים בווטסאפ עדיין גבוה פי יותר מעשרה משל המתחרה, אך לטלגרם יש כמה יתרונות ברורים מול אפליקציית הבת של פייסבוק. טלגרם, שעדכון הגרסה האחרון שלה כולל אפשרות לשליחת תמונות וסרטונים בהשמדה עצמית, אינה רק אפליקציית הבית של דאעש ושל סוחרי סמים בתוך קבוצות טלגראס (בזכות יכולות ההצפנה), היא מכילה פיצ'רים רבים שאולי אינכם מכירים.

10 יתרונות שכדאי להכיר

הנה רשימה חלקית של יתרונותיה של טלגרם, למי שאינו מבין במה היא עדיפה על ווטסאפ.

1. גיבוי אוטומטי של תכנים בענן: בניגוד לווטסאפ, טלגרם מאפשרת לכל משתמש לשלוח לעצמו טקסטים, תמונות, סרטונים וקטעים קוליים מכל סוג של פורמט, ואף אין צורך בקו טלפון. השירות של טלגרם מבוסס ענן - אפשר לגשת לכל קובץ שהועלה מכל מכשיר, אם המשתמש התקין טלגרם מהמחשב ומהסמאטפון. מכיוון שזהו שירות ענן, האפליקציה תופסת מעט משטח האחסון של המכשיר, והיסטוריית השיחה לא נמחקת גם במעבר לסמארטפון חדש. לא חייבים להיות תלויים בגוגל דרייב או בשירות אחר המוגבל בשטח אחסון.

2. גרסה לטאבלט: אפליקציית טלגרם זמינה גם בטאבלטים — ווטסאפ עדיין לא שם.

3. צ'אט סודי: בעת כתיבת הודעה חדשה אפשר לבחור את האפשרות New Secret Chat, ולאחר בחירת איש הקשר, נשלחת אליו הודעה שהוא מוזמן לשיחה סודית. לטענת החברה, היא מפעילה הצפנה מקצה לקצה, כך שמי שיכול לקרוא אותה הם רק השולח והנמען, והיא אינה נשמרת בשרתי החברה. ההודעות בצ'ט סודי אינן ניתנות להעברה, ואפשר להגדיר גם מנגנון השמדה עצמית להודעות, של עד שבוע. כמה סודית ומאובטחת השיחה? אם משתמש יעשה צילום מסך לגוף ההודעה — זה יופיע בשיחה עצמה.

4. השמדה עצמית: גם מחוץ לצ'אט הסודי, טלגרם מאפשרת לשלוח תמונות וסרטונים עם מנגנון השמדה עצמית. בזמן שהמשתמש מצרף תמונה או סרטון, יופיע בתחתית התמונה שעון שמאפשר לו להגדיר את מספר השניות שבהן התמונה תופיע עד למחיקתה. בנוסף, אם מקבל התמונה ביצע צילום מסך של התמונה הנעלמת — טלגרם תודיע על כך.

5. קבצים גדולים: טלגרם מאפשרת לשלוח קבצים במשקל של עד 1.5 ג'יגה לקובץ, מכל סוג: doc, zip, mp3 וכו'. לעומת זאת, בווטסאפ משתמשי אנדרואיד יכולים להעביר קבצים במשקל של עד 100 מגה־בייט, ומשתמשי אייפון - עד 128 מגה־בייט.

6. קבוצות: בעוד בווטסאפ אפשר להכניס עד 254 אנשים לקבוצה, עדכון 4.1 של טלגרם מאפשר לצופף בקבוצה אחת עד 10,000 אנשים. על מנת שהדברים לא ייצאו משליטה בקבוצה בסדר גודל כזה, טלגרם הגדירה למנהל הקבוצה יכולת להוסיף עוד מנהלים עם הרשאות שאותם הוא יגדיר, למשל מנהל שיכול למחוק הודעות, להסיר משתמשים ולנעוץ הודעות - אבל לא יכול בעצמו למנות מנהלים חדשים. אפשרות נוספת וייחודית בטלגרם היא פתיחת ערוץ שיכול להכיל יותר מ-100 אלף משתתפים, שמנהליו יכולים לשלוח הודעות, תמונות וסרטונים מאובטחים ומוצפנים. מפעיל הערוץ יכול לשלוח הודעות למשתמשים, אך הם לא יכולים להגיב.

7. סטיקרים: מלבד הוספת אימוג'י בשיחות, טלגרם מאפשרת גם סטים שונים של סטיקרים. התוכנה מאפשרת גם להכין סטיקרים מותאמים ולחפש סטים שונים באמצעות בוט ייחודי.

8. איכות השיחה הקולית: איכות השיחות הקוליות בטלגרם טובה מבווטסאפ. כמו כן, ניתן להגדיר אם כל משתמש טלגרם יכול להתקשר בשיחה קולית או רק מי שנמצא באנשי הקשר - בניגוד לווטסאפ שמאפשרת לכל משתמש להתקשר לכל משתמש.

9. צ'אטבוטים: טלגרם היתה מהראשונות שאימצו את פיתוח הבוטים - תוכנות שיושבות בתוך אפליקציות המסרים ומאפשרות לבצע משימות שונות, כמו ארגון פגישות, הזמנת אוכל, מציאת קווי אוטובוס וכו'. כיום ניתן למצוא בה יותר מ-10,000 בוטים שונים.

10. מחיקת חשבון לא פעיל: טלגרם מאפשרת למשתמשיה למחוק לחלוטין את החשבון, הכולל הודעות, קבוצות ואנשי קשר. החברה מציעה טווח זמן של בין חודש לשנה - ואם היא מזהה לבדה כי לא היה שימוש בחשבון במשך חצי שנה, היא תבצע את מחיקת החשבון על דעת עצמה. אחת הסיבות העיקריות לכך היא שהחברה, המספקת שירותים בחינם וללא כוונת רווח, צריכה לנהל את שטח האחסון שלה עם היד על הדופק - והעמסה על שרתי החברה המפוזרים בעולם צריכה להיות מושכלת.

תחנת רכבת בלונדוןצילום: אייל טואג

הפיצ'רים הזהים שאינכם מכירים

לשתי האפליקציות, ווטסאפ ולטלגרם יש כמה פיצ'רים זהים, שכדאי להכיר.

הראשון הוא יכולת לנעוץ שיחות. ווטסאפ וטלגרם מאפשרות למשתמשים לנעוץ שיחות חשובות, כך שיופיעו ראשונות בעת פתיחת האפליקציה. בעוד טלגרם מאפשרת למשתמשיה לנעוץ מספר אינסופי של שיחות - ווטסאפ מגבילה אפשרות זו לשלוש שיחות בלבד.

הפיצ'ר השימושי השני שמציעות שתי האפליקציות הוא שימוש בגיפים. אחד הפיצ'רים הראשונים שטלגרם הטמיעה בשירות שלה הוא שליחת גיפים, ובאחרונה גם ווטסאפ צירפה אפשרות זאת למשתמשיה.

הפיצ'ר השלישי החשוב הוא של מחיקת הודעות. בינתיים האפשרות למחיקת הודעות שנשלחו היא ייחודית לטלגרם ולווייבר (אפליקציית מסרים נוספת, פופולרית פחות בישראל). ואולם השנה הודיעה ווטסאפ כי תאפשר אף היא למחוק הודעות שנשלחו בתוך חמש דקות, אף כי השירות עדיין לא הוטמע.

ובמה עדיפה ווטסאפ על טלגרם?

למרות יתרונותיה המובהקים של טלגרם, לווטסאפ הוותיקה והמוכרת יש עדיין כמה יתרונות:

1. שיחות וידאו: בניגוד לטלגרם, בווטסאפ אפשר לבצע גם שיחות וידאו, בדומה לשירותים כמו פייס-טיים של אפל או סקייפ.

2. מספר המשתמשים: ההישג הגדול ביותר והחשוב ביותר של ווטסאפ הוא מספר המשתמשים הגדול שלה בעולם. בשבוע שעבר פורסם בבלוג של החברה כי מדי חודש משתמשים באפליקציה 1.3 מיליארד משתמשים, מהם מיליארד איש הם משתמשים יומיים, המשתפים מיליארד סרטוני וידאו ו-4.5 מיליארד תמונות מדי יום.

ווטסאפ היתה פופולרית הרבה לפני שפייסבוק רכשה אותה - אך אין ספק שהרשת החברתית הביאה לזינוק במספר המשתמשים בה, בעיקר מפני שלאחר הרכישה היא ביטלה את דמי המנוי. לווטסאפ יש פי עשרה יותר משתמשים מלטלגרם - יתרון שמקנה לה כמעט ניצחון, שכן סביר להניח שהמשתמש ימצא בה את רוב אנשי הקשר.

ווטסאפצילום: רויטרס

אז מי האפליקציה הכי מאובטחת?

טלגרם הושקה לפני ארבע שנים על ידי האחים היזמים ניקולאי ופבל דורוב, מי שעומדים גם מאחורי הרשת החברתית VKontakte- הגרסה הרוסית של פייסבוק, המונה יותר מ-410 מיליון משתמשים בחודש. זו תוכנה חינמית ללא מודל רווחי מפרסומות או מנויים, המנוהלת על ידי ארגון טלגרם מסנג'ר LLP, המקבלת תמיכה כלכלית מקרן Digital Fortress LLC, שבראשה עומד אקסל נף, שותף מייסד נוסף בטלגרם.

הנושא החם והמדובר ביותר במאבק בין אפליקציות המסרים הוא רמת ההצפנה. זה אחד הדיונים הארוכים והלא פתורים בניסיון להבין מי הפלטפורמה הבטוחה יותר בהקשר של פרטיות. אמנם לטלגרם יצא שם של תוכנת המסרים המוצפנת ביותר, הפופולרית בקרב משתמשים שרוצים לטשטש עקבות - למשל משתמשים שרוצים לרכוש קנאביס באופן אנונימי באמצעות קבוצת טלגראס וארגון הטרור דאעש בזמן יצירת קשר בין הפעילים - אך מומחים לקריפטוגרפיה מסבירים כי מנגנון ההצפנה של טלגרם מעולם לא נבדק באופן רשמי ופומבי שיכול להוכיח כי היא אכן מוצפנת. לעומת זאת, ווטסאפ משתמשת במנגנון הצפנה פתוח ומוכר של Open Whisper Systems, שבו משתמשת גם גוגל לאבטח את אפליקציית המסרים שפיתחה - Allo, הפופולרית פחות.

רכישתה של ווטסאפ על ידי פייסבוק הטילה צל גדול סביב נושא הפרטיות. טלגרם מבטיחה למשתמשיה אנונימיות מוחלטת מרגע כניסתם למערכת, שכן שרתי החברה מפוזרים בעולם. משרדי החברה אמנם רשומים בברלין, אך מפתחי האפליקציה יושבים במקום שאינו ידוע לציבור, ולדבריהם הדבר נועד למנוע הפעלת לחץ מצד מגורמים מדיניים למסור מידע על משתמשים או מידע שזרם באפליקציה. לעומת זאת, שרתיה של ווטסאפ נמצאים בארה"ב. בעבר, פייסבוק כבר מסרה מידע לממשלת ארה"ב ולארגוני ביון, ובהם ה-NSA, בעקבות צווים שהורו על כך.

בעדכון האחרון הוסיפה גם טלגרם מערכת CDN (רשת אספקת תוכן) - מערכת שרתים המפוזרת ברחבי העולם ומחוברת לרשת אחת, שאמורה לייעל את זמן הורדת הקבצים המועלים בשיחות. המערכת יודעת לזהות את המיקום של המשתמש ולהעלות את התכנים שבהם הוא צופה מהר יותר. מערכת זו מחלקת גם את העומס בזמן ששרת אחד נופל, ובכך לא נפגעת חוויית המשתמש.

אף שעדיין לא הוכרעה המערכה סביב רמת ההצפנה הטובה ביותר, העובדה שטלגרם היא אפליקציה שאינה שייכת לחברה גדולה כמו פייסבוק או גוגל, היא אחת הסיבות שהפופולריות שלה עולה ברחבי העולם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker