חודשיים לאחר המיזוג הגדול: הממציאה הישראלית של הדיסק און קי תפסיק לייצרו

סנדיסק, שרכשה את אם סיסטמס ב-1.55 מיליארד דולר, מצמצמת את חטיבת הדיסק און קי של החברה; הכפילות בפעילות הדיסק און קי היוותה את עיקר התחרות בין אם סיסטמס לסנדיסק, שגרמה לא פעם לירידה חדה במחירי הדיסק און קי בשוק ולשחיקה ברווחי החברות

ערן גבאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן גבאי

מאת ערן גבאי ועומרי כהן

חודשיים לאחר המיזוג הגדול, סנדיסק מצמצמת את חטיבת הדיסק און קי (Disk On Key) של אם סיסטמס - כך נודע ל-TheMarker. מאז נרכשה אם סיסטמס, ממציאת הדיסק און קי, על ידי סנדיסק בכ-1.55 מיליארד דולר, דובר לא מעט על הכפילויות שבפעילויות החברה הממוזגת - אחת הבולטות שבהן היא חטיבת הדיסק און קי של אם סיסטמס.

לפי הידוע, השינויים בחטיבה יימשכו בשבועות הקרובים, וההערכות הן שסנדיסק בדרך לסגור את החטיבה ולהפסיק את מכירות הדיסק און קי של אם סיסטמס. העובדים של אם סיסטמס יקבלו פרויקטים אחרים.

במסיבת עיתונאים שנערכה לפני כחודשיים אמר מייסד סנדיסק, אלי הררי: "בחברה הממוזגת מועסקים 2,500 עובדים - 900 מהם נמצאים עתה בישראל. מרכז הכובד של הפיתוח בסנדיסק עובר עתה לישראל, אבל אנחנו לא רואים בישראל רק מרכז פיתוח, אלא רוצים לפתח כאן גם את הצד המסחרי של הפעילות.

"מטבע הדברים יש כפילויות אבל ננסה למצוא פתרונות למצבים אלה. יהיה מספר קטן מאוד של אנשים שיצטרכו לעזוב את החברה. מצד שני, אנו מחפשים כ-250 עובדים חדשים".

מייסד ומנכ"ל אם סיסטמס, דב מורן, אמר באותה עת: "נפתחו הרבה ערוצים חדשים בעקבות העסקה, ויש מקום לכל עובד מוכשר. תהיה התייעלות בחברה, אך לא על בסיס צמצומים, אלא על בסיס גידול והרחבה". השניים אכן עומדים בהבטחתם זו, שכן המהלך אינו מלווה בפיטורים.

עם זאת, השאלה היא האם סנדיסק רכשה את אם סיסטמס כדי להוציא מתחרה מהשוק? נראה כי התשובה שלילית, מכיוון שבסנדיסק מקדמים טכנולוגיות אחרות של אם סיסטמס במוצרי מערכות אחסון, שבבי זיכרון לטלפונים ניידים ולמחשבי כף יד וכרטיסי זיהוי לטלפונים ניידים בעלי נפח גבוה של זיכרון המכונים MegaSim.

הכפילות בפעילות הדיסק און קי היוותה את עיקר התחרות בין אם סיסטמס לסנדיסק. תחרות זו גרמה לא פעם לירידה חדה במחירי הדיסק און קי בשוק ולשחיקת רווחי החברות. עם זאת, בניגוד לסנדיסק שייצרה את הדיסק און קי ושיווקה אותו בעצמה לשוק הקמעוני תחת המותג קרוזר, אם סיסטמס שיווקה את המוצר דרך הסכמי שותפות (OEM) עם חברות מחשבים ואחסון גדולות בעולם.

הערכה בחטיבת המחקר של בנק ההשקעות CIBC היתה כי סנדיסק תיתקל בקשיים בשמירה על הלקוחות הגדולים של אם סיסטמס בשוק הדיסק און קי, דוגמת קינגסטון וורבטין, מאחר שאותם לקוחות לא ירצו לרכוש את מוצרי הדיסק און קי מאותו סיטונאי המתחרה בהם בשוק הקמעוני. בשנים האחרונות פיתחה סנדיסק את מותג הקרוזר, בעוד אם סיסטמס התקשתה בשוק הצרכני עם הדיסק און קי שמכירותיו היוו כ-60% מסך הכנסותיה.

במקביל לתחרות ביניהן, שיתפו חטיבות הדיסק און קי של אם סיסטמס וסנדיסק פעולה עוד לפני המיזוג. שיאו של שיתוף הפעולה היה השקת פיתוח ה-U3, דיסק און קי בעל מערכת הפעלה פנימית המהווה לא רק כלי לאחסון קבצים, אלא גם כלי להפעלת יישומים ותוכנות, כך שעבור לא מעט אנשים הוא יכול להחליף את הצורך בנשיאת מחשב נייד ממקום למקום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker