התנועה לאיכות השלטון: לפתוח בחקירה פלילית נגד נתניהו בפרשת בזק

זאת בגין השמטה, לכאורה, של מערכת היחסים שלו עם בעל השליטה בבזק שאול אלוביץ' מטופס ניגוד העניינים שהגיש, כפי שנחשף בדו"ח מבקר המדינה

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: Sebastian Scheiner/אי־פי

התנועה לאיכות השלטון מתגלה כגורם פעיל בכל הקשור לפרשת בזק. כעת קוראת התנועה ליועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית (כיום מטופלת הפרשה במסגרת חקירת הרשות לניירות ערך) כנגד בנימין נתניהו, בגין השמטה לכאורה של מערכת היחסים שלו עם בעל השליטה בבזק שאול אלוביץ' מטופס ניגוד העניינים, כפי שנחשף בדו"ח מבקר המדינה.

במכתב שמפנה התנועה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, נכתב: "בדו"ח מבקר המדינה מתואר כי בעת כינונה של הממשלה ה-34, מבקר המדינה העביר לראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, 'שאלון לאיתור חשש לניגוד עניינים למתמנה לכהונת שר או סגן שר' לקראת כניסתו לתפקיד שר התקשורת. מילוי השאלון נועד לשמש ככלי בידי השר המתמנה ובידי היועץ המשפטי לממשלה לאיתור ניגודי עניינים אפשריים, ולהנחת תשתית עובדתית המאפשרת ליועץ המשפטי לממשלה לקבוע הסדרים מתאימים לשם מניעתם.

"מהדו"ח עולה שאף כי השאלון הועבר למשרד ראש הממשלה כבר ב-17 במאי, 2015, רק בנובמבר 2015, שישה חודשים לאחר מכן, שבמהלכם כיהן מר נתניהו כשר התקשורת, המציא בא-כוח ראש הממשלה את השאלון למבקר המדינה. ואולם, מן הדו"ח עולה כי מהשאלון נעדר כל אזכור בדבר הקשר הידידותי בין ראש הממשלה ושר התקשורת דאז לבין מר שאול אלוביץ' – בעל השליטה בבזק ובעל אחזקות משמעותיות נוספות בשוק התקשורת (הכוונה למילצ'ן, א"ז)".

בהודעה לעיתונות מוסבר כי "התנועה לאיכות השלטון קוראת ליועמ"ש לפתוח בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, בגין השמטה לכאורה של קשריו הקרובים עם מר שאול אלוביץ' מהשאלון לגילוי ניגוד עניינים עליו חתם בעת כניסתו לתפקיד שר התקשורת, אשר לא איפשרה מניעה מראש של הענקת הטבות לכאורה שלא כדין לבזק, תוך פגיעה באינטרס הציבורי ובאמון הציבור. עצם העובדה שראש הממשלה לא דיווח על קשריו כאמור, עלולה אף היא להוות עבירה פלילית, כמפורט לעיל – וזאת אף במנותק מחשדות לקיומן של עבירות נוספות וקשורות למסכת האירועים שצפה ועולה בתקשורת בימים האחרונים". נזכיר כי דו"ח מבקר המדינה אף חשף כי במשרד התקשורת ערכו רשימה של נושאים בהם נתניהו מעורב תחת אותו ניגוד עניינים, אך מסמך זה הוסתר מעיני מבקר המדינה.

איוב קרא
איוב קראצילום: אמיל סלמן

זו אינה הפעולה הראשונה של התנועה לאיכות השלטון בהקשר לפרשה. הרשות שיגרה היום גם מכתב שבו דרשה לחשוף את טופס ניגוד העניינים של שר התקשורת החדש, איוב קרא, ולמסור אותו גם לעיון מבקר המדינה. מסתבר שקרא טרם השלים את מילוי טופס ניגוד העניינים שעליו היה אמור לחתום עם הכניסה לתפקיד. התנועה מסבירה: "מבקר המדינה העביר לידי השר קרא שאלון למניעת ניגוד עניינים כבר ב-11 ביוני, 2017, בסמוך למינויו של קרא למשרת שר התקשורת – אך עד היום, בחלוף 50 ימים מאז אישרה הממשלה את המינוי, טרם מסר אדוני למבקר המדינה את השאלון המלא.

"העיכוב במסירת השאלון על ידי השר מעורר דאגה – בפרט על רקע הממצאים החמורים שהועלו בדו"ח המבקר בעניין ניגודי העניינים בתחום פעילותו של משרד התקשורת – וביניהם ממצאים הקשורים ישירות בשאלון שמסר, באיחור רב, רה"מ ושר התקשורת לשעבר נתניהו – המדגישים את חשיבותן של הפעולות למניעת ניגודי עניינים במשרד זה. מענה לשאלון למניעת ניגוד עניינים הוא פעולה טכנית פשוטה, שלא ניתן להפריז בחשיבותה – ועל כן לא ניתן להצדיק עיכוב במסירת השאלון לידי המבקר".

לבסוף, התנועה קראה לנציב שירות המדינה לפטר מיידית את מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר. "התנועה קוראת לנציב שירות המדינה להפעיל את סמכותו לפי סעיף 47 לחוק שירות המדינה (משמעת), ולהשעות באופן מידי את מנכ"ל משרד התקשורת, מר שלמה פילבר, מתפקידו, עד תום בירור החשדות הפליליים נגדו בפרשת בזק".

עוד נכתב בנושא זה כי "השארת מר פילבר בתפקידו תהווה פגיעה חמורה באמון הציבור בשירות הציבורי, ותחזק את התחושות הקשות של הציבור כלפי יושרת המערכת הציבורית וטוהר המידות בה. הותרתו בתפקידו חרף החשדות הכבדים נגדו עלולה להוות דוגמא שלילית ולשדר מסר לפיו חשדות חמורים בנושאי טוהר המידות בשירות הציבורי אינם נלקחים ברצינות הראויה. השארת מר פילבר בתפקידו הציבורי הבכיר מנוגדת באופן מובהק לאינטרס הציבורי, עלולה לגרום פגיעה קשה באמון הציבור, ואף עלולה לסכן מהלכים רגולטוריים חשובים בעלי השפעה כלל משקית".

נציין כי בימים אלה מתנהל משרד התקשורת בלי מנכ"ל, שנמצא במעצר בית. בכירים אחרים במשרד נעדרים או נמצאים בהליכי חקירה, והמשרד במידה רבה משותק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker