400 סטארט-אפים מייחלים לאקזיט: מי ישרוד את חגיגת הסייבר הישראלי

האקזיטים של שתי חברות סייבר ישראליות בימים האחרונים מספקים השראה לכ-400 סטארט-אפים מקומיים שפועלים בתחום הרותח ■ ואולם, בקרנות ההון סיכון מזהירים שבעקבות הקונסולידציה בתחום - ליזמים יהיה קשה יותר לדפוק על הדלת של חברה גדולה

אלירן רובין
אלירן רובין
מימין: גיא גוזנר ודן אמיגה, מייסדי פייר-גלאס
מימין: גיא גוזנר ודן אמיגה, מייסדי פיירגלאסצילום: מתוך לינקדאין
אלירן רובין
אלירן רובין

במהלך השבוע האחרון זכה ענף הסייבר הישראלי לזריקת מרץ נוספת. בתוך כמה ימים, ענקית אבטחת המידע האמריקאית סימנטק חתמה על הסכמים לרכישת שני סטארט־אפים ישראליים בסכום של יותר מחצי מיליארד דולר, והחגיגות החלו - ובצדק.

אלו הם ללא ספק שני סיפורים נוצצים על הצלחה מהירה של יזמים צעירים וחרוצים, שבנו חברות מצליחות. הראשונה, פייר־גלאס (Fireglass) של היזמים דן אמיגה וגיא גוזנר, שבתוך שלוש שנים וחצי - ולאחר שגייסו 22 מיליון דולר מכמה משקיעים בולטים בתחום הסייבר - נרכשת ב-250 מיליון דולר. השנייה, סקייקיור (Skycure) של היזמים עדי שהרבני ויאיר עמית, שבתוך חמש שנים וחצי - ולאחר שגייסו 27.5 מיליון דולר - נרכשת בסכום דומה.

האקזיטים הגדולים בסייבר עסקות המכירה הגדולות ביותר של חברות אבטחת סייבר ישראליות, במיליוני דולרים

הסיבה לשתי הרכישות האלה היא בראש ובראשונה רצונה של סימנטק לשפר ולשכלל את סט המוצרים שהיא מציעה ללקוחותיה. פייר־גלאס פיתחה מערכת לבידוד הגלישה ברשת בתוך ארגונים, ובכך מרחיבה את יכולותיה של סימנטק בהגנה על נקודות הקצה בארגון. סקייקיור מביאה לחברה יכולות להגנה על מכשירי המובייל של העובדים - שמזמן נהפכו לכלי עבודה נוסף, ודרך פרוצה יותר להתחברות לארגון.

בנוסף, שתי הרכישות הללו הן כרטיס כניסה משמעותי עבור סימנטק לאקו סיסטם הישראלי, שוק שעד כה היא לא פעלה בו בכל הקשור לפיתוח וחדשנות. כפי שנמסר, סימנטק תגדיל בקרוב את פעילותה בתוך החברות שרכשה בעשרות עובדים, במה שיהיה עבורה מרכז פיתוח. פייר־גלאס וסקייקיור שפעלו במנותק, עם כוח הנדסי מוכשר הופכות למעשה ליישות אחת - תחת סימנטק.

בשתי העסקות זוכים המשקיעים להחזר מעולה על השקעתם, היזמים מזרימים לבנק עשרות מיליוני דולרים וגם העובדים זוכים לבונוסים מכובדים. ואולם, יש להזכיר כי על אף המכפיל הנאה, בקרנות מייחלים לעסקות גדולות בהרבה. פיטנגו לדוגמה, שהיתה המשקיעה הראשונה בסקייקיור, החזירה אמנם כ-80 מיליון דולר, אך מתוך קרן של יותר מ–200 מיליון דולר, שמקווה להחזיר לפחות 600 מיליון דולר, מדובר עדיין בעסקה לא גדולה במיוחד.

בישראל יש אינפלציה של פתרונות סייבר

דבר נוסף מגולם בשתי עסקות אלה, והיא תופעת הקונסולידציה המדוברת והמיוחלת בתחום הסייבר. בשנים האחרונות, ככל שהעולם נהפך לטכנולוגי ודיגיטלי יותר, ופעילות הארגונים ברשת מתרחבת, כך מתרבות התקיפות וההתראות שאיתן נאלצים מומחי האבטחה להתמודד. כתגובה לכך אנחנו עדים לכמות עולה של סטארט־אפים שמנסים לפתור בעיות בשביל מומחי האבטחה.

תופעת האינפלציה של פתרונות סייבר אמנם גלובלית, אך ייחודית לישראל. בזכות הידע של יוצאי יחידות מודיעין, וחברות כמו צ'ק פוינט שמצמיחות אלפי מומחים בתחום נוצרה תעשיית סייבר מקומית. על פי ההערכות יש בישראל כיום 300–400 חברות בתחום. בכל שנה מספר רב של חברות חדשות זוכות למימון של מיליוני דולרים, במה שמעלה את השאלה האם שוק לא גדול יחסית, של כ-150 מיליארד דולר, זקוק לכל אותן חברות?

עדי שהרבני ויאיר עמית, מייסדי סקייקיור
עדי שהרבני ויאיר עמית, מייסדי סקייקיורצילום: רונן שהרבני

בראיון שנערך לפני כמה חודשים עם סורש קומאר, מנהל חטיבת הטכנולוגיות של בנק ההשקעות BNY Mellon, הוא סיפר כי הבנק משתמש כיום ב–65 מוצרי סייבר שונים, שלרוב אינם יודעים לתקשר זה עם זה. "זה הרבה - וזה לא אידיאלי", ציין. דבריו של קומאר משקפים את התחושות של כל ארגון כיום בעולם. האיום ממשי ונדרש לו פתרון מיידי - וכך מוצא את עצמו בנק עם עשרות מוצרים הניתנים על ידי ספקים שונים, והעבודה מסתבכת. תופעה זו חוזרת אל הסטארט־אפים, שמתקשים בשל כך לחדור לשוק עם פתרון נקודתי חדש.

גיא הורוביץ
גיא הורוביץצילום: DTCP

כאן נכנסות סימנטק ודומותיה לתמונה. החברה שנחשבת לאחת מהמובילות בתחום האנטי וירוס, אך נתפשה כמעט מנומנמת בכל הקשור להתחדשות סט מוצריה, הפכה את עורה באחרונה, במיוחד לאחר שרכשה את חברת Blue Coat ביותר מ-4 מיליארד דולר, והחלה לחפש אפיקי צמיחה חדשים. המסלול המתבקש היה, כך נראה, ישראל.

העובדה שחברת אבטחת תוכנה ותיקה מכניסה לתוכה שתי חברות צעירות עם פתרונות זריזים וחדשניים, מגלמת את התופעה שקומאר וחבריו מייחלים לה. את סימנטק קומאר כבר מכיר וסומך עליה, וכאשר היא תציע לו כעת סט מוצרים הכולל שמירה על מחשבי העובדים ומכשירי המובייל - הוא יעדיף את האפשרות הזאת על פני עבודה מול שני סטארט־אפים בנפרד.

קובי סמבורסקי
קובי סמבורסקיצילום: אופיר אייב

מקורות בקרנות ההון סיכון מעריכים שענקיות אבטחת המידע יהיו יותר בררניות - וכבר לא יפתחו את הארנק כל כך מהר. קובי סמבורסקי, שותף בקרן ההון סיכון גלילות קפיטל, שהשקיעה ומכרה כבר כמה חברות סייבר, מוסיף כי "הלקוחות מחפשים להקטין את כמות הספקים דבר המביא לקונסולידציה בכל הענף". אפקט נוסף של הרכישות אלה יכול גם לקצץ בכל פעם את שוויין של הסטארט־אפים המתחרים. "ככל הנראה, אם עכשיו סימנטק תפעיל את כל מנגנון השיווק הענק שלה כדי לקדם את שני המוצרים שרכשה, הסטארט־אפים שעד כה היו מתחרים שווים, ימצאו את עצמם בעמדה נחותה", ציין סמבורסקי.

גיא הורוביץ, שותף בדויטשה טלקום קפיטל פרטנרס, שהשקיעה בפייר־גלאס, מוסיף כי "הבעיה שסטארט־אפים באים לפתור צריכה להיות מוגדרת וקשה לפתרון, אחרת זה פחות מעניין. אם בעבר מנהלי אבטחת המידע בארגונים התנסו בטכנולוגיות חדשות רבות - כיום כבר יש להם רשימת קניות מוגדרת. אני חושב שהיכולת של סטארט־אפ לדפוק על הדלת של חברה גדולה תלך ותצטמצם".

לגבי צמיחת השוק הישראלי טוען סמבורסקי כי "רוב החברות המוצלחות יפתחו רכיב שבסוף יוטמע בחברה גדולה ויש סיכוי שנראה עוד חברות עצמאיות וגדולות כמו סייבר ארק, אבל אלה יהיו רק מקרים בודדים. עם כל כאב הלב - הרוב לא יצליחו, לאחוז קטן יהיו אקזיטים מוצלחים בטווח שבין 100 ל-300 מיליון דולר, ואולי חברה אחת או שתיים תהיה גדולה ועצמאית. זה המגרש של הסייבר הישראלי".

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ