פרשנות |

כן, זו פרשה 4,000: הגיע הזמן לחקור את הקשר בין נתניהו לבזק

זו כבר אינה קונספירציה של קומץ עיתונאים, כפי שניסו לטעון מקורבי נתניהו וקבוצת בזק כשעלו סימני השאלה החריפים על התנהלות משרד התקשורת. כעת אלה כבר סימני קריאה

אמיתי זיו
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: בנימין ושרה נתניהו; שאול אלוביץ'
אמיתי זיו
נתי טוקר

גם אם אין עדיין חקירה משטרתית בשם תיק 4000 — פרשת בזק, שמעורבים בה בעל השליטה בחברה, שאול אלוביץ', וראש הממשלה, בנימין נתניהו, בהחלט ראויה לשם הזה. אחרי תיק 1000 (מתנות מאנשי עסקים), תיק 2000 (השיחות עם מו"ל "ידיעות אחרונות", נוני מוזס) ותיק 3000 (הצוללות) — הגיע הזמן לחקור את האירועים בתיק 4000.

זו כבר אינה קונספירציה של קומץ עיתונאים, כפי שניסו לטעון מקורבי נתניהו וקבוצת בזק כשעלו סימני השאלה החריפים — בין השאר ב–TheMarker — על התנהלות משרד התקשורת. כעת אלה כבר סימני קריאה. הדברים כתובים שחור על גבי לבן בדו"ח מבקר המדינה שפורסם היום.

הדו"ח משתרע על פני כ–200 עמודים. הוא מורכב וכולל שפע מושגים מקצועיים סבוכים. אבל כוכב הצפון שלו ברור: משרד התקשורת בקדנציית נתניהו, ומקורבו של נתניהו, מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר, פעלו בעקביות לטובת מונופול התקשורת בזק.

מחד גיסא, המשרד גרר רגליים בכל הקשור ליישום רפורמות תחרותיות שהיו יכולות להשפיע לרעה על בזק, ונקט אכיפה בררנית וסלחנית כלפי המונופול. מאידך גיסא, המשרד קידם במרץ את ביטול ההפרדה התאגידית והמבנית בבזק — הטבה ששווה לחברה מאות מיליוני שקלים בשנה. כל זה קרה במקביל לחקירה שמנהלת רשות ניירות ערך סביב פרשת בזק, שבה נחקר פילבר בחשד לעבירות של טוהר המידות ועבירות על חוקי ניירות ערך — בגין אותה פרשה בדיוק.

פילבר פעל בניגוד לכללי המינהל התקין. הוא גיבש מדיניות חדשה במשרד התקשורת על דעת עצמו בלבד, תוך שהוא נמנע מלהיוועץ באנשי המקצוע במשרדו או במשרדים רלוונטיים אחרים — וכשהוא מנהל התדיינות מול בזק. בזק נהנתה, וצרכני התקשורת שילמו יותר.

מרכיב מרכזי בדו"ח המבקר, שכנראה מסביר ממה נובעת התנהלותו של פילבר, הוא מערכת היחסים החברית בין נתניהו לאלוביץ'. על פי הדו"ח, נתניהו לא טרח לדווח בזמן אמת על יחסי החברות שלו עם אלוביץ' ועל ניגוד העניינים שלו בשוק התקשורת. למעשה, במשך חודשים ארוכים הרגולציה של המשרד פעלה תוך ניגוד עניינים סודי שלא היה ידוע לאף אחד.

ניגוד העניינים הזה נחשף בעקבות תחקיר "הארץ" על הסיקור המלטף שקיבל נתניהו באותם ימים מאתר האינטרנט וואלה שבבעלות אלוביץ'. כמו החשדות שבתיק 2000 — שם ניסה נתניהו "לסובב את הספינה" ולהטות את הסיקור של ידיעות אחרונות לטובתו; וכמו החשדות של תיק 1000, שבו, בין השאר, נחקרת מעורבותו של נתניהו בערוץ 10 — גם בתיק 4000 עולה חשד שנתניהו השתמש בכוחו השלטוני כדי להשפיע על אופן הסיקור התקשורתי שלו.

פילבר הוא רק האיש בחזית. מבקר המדינה מכנה אותו בבירור "איש אמונו של נתניהו", ומעלה את השאלה אם לא ראוי להחיל גם עליו את הסדר ניגוד העניינים. צבר האירועים והמסקנות מוכיח כי על פילבר להתפטר באופן מיידי מתפקידו, ויפה שעה אחת קודם. אך התפטרותו לא תנקה את ידיו של שולחו של פילבר, ראש הממשלה ושר התקשורת לשעבר, בנימין נתניהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker