"השיח בין פייסבוק למדינה הוא דיאלוג בין שני צנזורים"

בעקבות חשיפת העיתון "גרדיאן" את מדיניות הצנזורה של פייסבוק נערך בכנסת דיון סוער בנושא ■ נציגת פייסבוק שנכחה בדיון אמרה כי החברה מתמודדת עם מיליוני דיווחים בשבוע על תכנים בעייתיים, אך סירבה לחשוף את מספר הדיווחים והחסימות שפייסבוק מבצעת בישראל

רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפליקציית פייסבוקצילום: בלומברג
רפאלה גויכמן

"המטרה היא לנהל דיאלוג עם גוף שנהפך למעצמה ויש לדעת את הכללים, שכן המשמעות של פייסבוק בחיי היום יום של הציבור גדולה, ופה זה עולה בחיי אדם" - כך אמרה הבוקר (ב') ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני) בדיון שהתקיים בוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת, בעקבות חשיפת העיתון "גרדיאן" את מדיניות הצנזורה של פייסבוק.

בדיון שיזמה ח"כ סויד השתתפו נציגים מעמותות וגופי רגולציה כמו התנועה לזכויות דיגיטליות, המכון הישראלי לדמוקרטיה, משרד התקשורת, משרד המשפטים, אנשים פרטיים שחשבונם נחסם - וגם ראש מדיניות ותקשורת פייסבוק בישראל, ג'ורדנה קטלר. הנוכחים ביקשו להבין מהם הכללים שלפיהם פועלת פייסבוק כשהיא מחליטה האם לאשר או להסיר תכנים שדווחו לחברה כבעייתיים.

סויד פתחה את הדיון בביקורת על כך שפייסבוק אינה שקופה במדיניותה כלפי הציבור וכי על הרשת החברתית לחשוף על פי אילו הנחיות התכנים מצונזרים. עו"ד יהונתן קלינגר, היועץ המשפטי של התנועה לזכויות דיגיטליות, הוסיף למשוואה את המדינה ואמר כי "השיח בין פייסבוק למדינה הוא דיאלוג בין שני צנזורים - כל אחד מהם רוצה את הכוח להחליט בעצמו מה מותר למשתמשים-אזרחים להגיד ומה לא".

הדיון בכנסת בנושא כללי הצנזורה של פייסבוק צילום: דוברות הכנסת

"המדינה מנסה להרחיב את הסמכויות שלה ולשלוט עלינו כל הזמן"

מדינות רבות בעולם מקדמות חוקים המנסים לשלוט בתכנים שעולים על גבי הרשתות החברתיות. בישראל מקדמת שרת המשפטים איילת שקד יחד עם השר לביטחון פנים גלעד ארדן את חוק הפייסבוק, שעבר בקריאה ראשונה. לפי החוק בית המשפט יוכל להורות לגופי תוכן להסיר תוכן מסית מהרשת. 

מי שמצליחה להעמיד חוקים לא מתפשרים מול אותן רשתות היא גרמניה, שבעקבות עברה הרגיש מנסה להתמודד מול גילויי גזענות, הכחשת שואה, אנטישמיות ואלימות. חוק שעבר באחרונה במדינה מטיל קנסות כבדים של עד 50 מיליון יורו על רשת חברתית שלא תסיר תוכן פוגעני. החוק מחייב להסיר תוכן לא חוקי בתוך 24 שעות מקבלת הדיווח ועד 7 ימים במקרים של תוכן לא מובהק. במדינה נפתחו מספר חקירות נגד פייסבוק על הפרת פרטיות והימנעות מהסרת תכנים המכילים הכחשת שואה, גזענות והסתה לאלימות. בעקבות החקירות, תנאי השימוש של החברה שונו.  

השרה איילת שקד הצהירה השבוע כי בכוונת משרד המשפטים לאמץ את החוק הגרמני ככתבו וכלשונו. עם זאת, חוקי הפרטיות הגרמניים - שעליהם מושתת החוק בעניין פייסבוק - שונים לחלוטין מהחוק הישראלי המיושן יחסית, ואינו מותאם לעידן הדיגיטלי. בנוסף, החוק הגרמני שחוקק באחרונה הוא תוצאה של של דיאלוג ייחודי בין גרמניה לבין פייסבוק, מתוך הבנת המדינה כי אין ביכולתה לשלוט בכל מה שקורה ברשת החברתית, והבנתה של פייסבוק כי אם ברצונה לפעול בתוך שוק גדול וחשוב כמו גרמניה - עליה להתפשר על תנאי השימוש שלה.

תהילה אלטשולר-שוורץ מהמכון הישראלי לדמוקרטיה אמרה בדיון כי ישראל מותחת את חופש הביטוי למקומות שבהם היא מעוניינת, דבר שניתן לראות בחוק הפייסבוק של השרה שקד שמצנזר תכנים נוספים פרט לאלו הנוגעים לטרור. בוויכוח עם ח"כ סויד תהתה אלטשולר-שוורץ - האם פייסבוק חייבת להסיר כל פוסט שנכתב על עובד סוציאלי או שופט כי זוהי הכפשה? או שמא מדובר בביקורת של האזרח שניתן לו כלי להביע את רגשותיו? לדבריה, "המדינה מנסה להרחיב את הסמכויות שלה ולשלוט עלינו כל הזמן".

שרת המשפטים, איילת שקדצילום: אליהו הרשקוביץ

קלינגר הוסיף כי "כל חוק שנועד להשפיע על פייסבוק ישפיע על שאר המשק. מדינת ישראל מבקשת להסיר תכנים מהרשת כשהיא לא שקופה לגבי הבקשות שלה. חופש הביטוי היא זכות חשובה והרשתות החברתיות נותנות לנו כוח להתבטא. מדינת ישראל צריכה להילחם על הזכות לחופש הביטוי ולא לצנזור דעות, כשכמובן צריך לחוקק חוקים נגד הסתה - אך לא נגד השתקה" .

לכל הטענות ענתה קטלר כנציגת פייסבוק כי החברה מיישמת את הכללים שהיא כתבה וכי כמות הדיווחים שהיא מקבלת ביום לא מאפשרים לה להתמודד באופן פרטני עם כל משתמש. קטלר לא יכלה לענות על שאלות כמו מה כמות הדיווחים והסרות התכנים שהחברה מבצעת - אך הדגישה כי הכל נעשה בהתאם לכללי החברה שחשופים למשתמשים. לגבי חשיפת הכללים שלפיהם פייסבוק מסירה תכנים, ענתה קטלר כי לא ניתן לפרסמם באופן מלא אחרת גורמים עוינים ישתמשו בהם לרעה. 

עוד אמרה קטלר ל-TheMarker כי "אנו מקבלים מיליוני דיווחים מדי שבוע. יש לנו צוות דיווח מקיף ובעל משאבים המשרת את כל האנשים שמשתמשים באתר שלנו 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע. אנשי צוותי הדיווח דוברי שפת אם של יותר מ-40 שפות כולל עברית ומגיעים לפייסבוק עם ידע תרבותי ומקומי מקיף, כולל ישראלי. לאחרונה אף הודיעה החברה כי בשנה הקרובה תוסיף 3,000 אנשים לצוותי מרכזי הדיווח של פייסבוק ברחבי העולם, בנוסף ל-4,500 אנשים העובדים בהם כיום, לצד הוספה של כלי דיווח נוספים עבור המשתמשים".

בדיון השתתפו גם דורי בן ישראל, מנהל אתר מזבלה, שנחסם על ידי פייסבוק בטענה כי זהו אתר מסוכן שמפיץ ספאם, ועו"ד אלי נח שטוען כי העמוד העסקי שהוא מפעיל נחסם ללא כל הסבר. את הדיון חתם יו"ר הוועדה ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) בבקשה מהציבור שישתף אותו במקרי חסימה. הוא אמר כי הוא יבחן כיצד נוהגת פייסבוק במשתמשיה, והאם היא מספקת סיבות מוצדקות לחסימתם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker