טייקון בסיכון

מי יצטרף למצעד הנחקרים ואיך הטלטלה תשפיע על המתחרים?

ככל שתתארך החקירה סביב בזק, סביר שייחקרו שורה של אנשי כספים בכירים ויועצים לבזק ול-yes ■ ייתכן שאף תיבדק התנהלותם של משרד התקשורת וגורמים ממשלתיים נוספים

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול אלוביץ
שאול אלוביץצילום: דודו בכר

בימים האחרונים, בזה אחר זה, הובלו או הוזמנו לחקירה או למתן עדות בכירים בבזק וגורמים קשורים בה. מנכ"לית בזק, סטלה הנדלר, נחקרה, וכך גם עו"ד לינור יוכלמן, מזכירת החברה והיועצת המשפטית של מטה החברה. עוד בנחקרים: שאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק, ששוחרר בערבות; רון אילון, מנכ"ל החברה הבת yes, שנשלח למעצר בית; ומיקי ניימן, סמנכ"ל הכספים של yes, המצוי גם הוא במעצר בית. גם ספקים של yes בתחום התוכן נקראו לתת עדות על המהלך החריג של דחיית תשלומים לספקים שנקטה yes לקראת סוף 2016.

רשות ניירות ערך חוקרת אם בכירים בבזק פעלו לטובתו האישית של אלוביץ' על פני טובת כלל החברה וכלל בעלי המניות - בהם בעלי מניות מהציבור, שמחזיקים את מרבית מניות החברה. החקירה מתמקדת בעסקה מ-2015, שבה רכשה בזק כמחצית ממניות yes (ובכך הגיעה לאחזקה של 100% ב-yes) תמורת כמיליארד שקל, ובהתנהלות של בזק לקראת עסקה זו ובעקבותיה.

נתונים בכתבה

פרשת בזק אינה עומדת לדעוך בקרוב. היא תלווה את שוק ההון ושוק התקשורת עוד שבועות ארוכים אם לא יותר מכך. בינתיים, הפרשה ממשיכה לתת את אותותיה במניית בזק, שירדה ב-2.1% ביום חמישי, וב-7% בשלושת ימי המסחר מאז שהחקירה נהפכה לגלויה.

1. מי עוד צפוי להיחקר?

בדיון הארכת המעצר לחשודים שהתקיים ביום רביעי שעבר אמר עו"ד ערן שחם שביט, היועץ המשפטי של רשות ניירות ערך: "החקירה הגלויה נמצאת בראשיתה. החשדות כבדים, ורשימת המעורבים ארוכה מאוד".

אם כך, סביר להניח שהחקירה תימשך זמן רב, וכי במהלכה ייחקרו כל הדירקטורים בבזק שהיו מעורבים בעסקה. ייתכן מאוד שייחקרו או ימסרו עדות (אם לא עשו זאת עד כה) אלון רווה ודודו מזרחי - סמנכ"לי הכספים בבזק לשעבר, ששניהם עזבו את החברה - בין היתר, על רקע אי נוחות סביב אישור עסקות בעלי עניין בקבוצת אלוביץ'. ייתכן מאוד שיתבקשו לסור למשרדי הרשות גם מעריכי השווי בעסקה, מריל לינץ' ואמיר ברנע מצד בזק, ואנשי משרד פאהן קנה מצד yes.

הרשות תרצה לבדוק אם הופעל על מעריכי השווי לחץ להעלות את שווי החברה בעסקה ומצד מי, ואם עבר מידע סודי בין הצדדים באופן שאינו תקין.

עיון בהערכות השווי מראה כמה הן היו מבוססות על הנחות שגויות. למשל, בזק ו-yes העריכו שתיהן שה-EBITDA (רווח תפעולי תזרימי) של yes ל–2015 ול–2016 יגדל. yes העריכה כי רווח זה יגיע ל-637 מיליון שקל ב–2016. בפועל, שיעור הרווחיות של החברה קטן בין השנים הללו, ובסוף 2016 החברה דיווחה על EBITDA של 560 מיליון שקל - הבדל של 77 מיליון שקל (ראו תרשים). אם כך, הנהלת yes לא ידעה לנבא, אפילו בקירוב, לאן הולך השוק ומפת התחרות העתידית; או שגרוע מכך, היא ידעה - והעדיפה להתעלם מכך לצורכי העלאת השווי. וכמובן, גם הערכת השווי של בזק מעלה שאלות קשות.

2. האם לממשלה יש תפקיד בפרשה?

תהייה נוספת היא האם בפרשת בזק־אלוביץ' יש לא רק הון, אלא גם שלטון. ואם אכן מעורבים בה גם אנשי ממשלה - עד כמה גבוה מגיעה המעורבות?

שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת, פעל במרץ להסיר את ההפרדה המבנית מעל בזק מאז כניסתו לתפקיד. יתרה מזאת: בסוף דצמבר 2016 הוא דאג להמציא לבזק מסמך קצר שמאשר (כביכול) לבזק למזג את yes אליה. מכתב זה היווה את אחד הגורמים שסייעו לאלוביץ' לקבל תמורה נוספת של 170 מיליון שקל על פי תנאי העסקה לרכישת yes. המכתב נשלח לבזק ביום חמישי בערב, בלי שקודם לכן התקיים שימוע כמקובל במהלכים שמבצע משרד התקשורת, ומבלי שיודעו בכך משרדי ממשלה אחרים, כמו האוצר והמשפטים, שהיו מופתעים ממנו.

בזק היתה חייבת לפרסם דיווח לבורסה על המכתב, ובעקבות הדיווח הזה קם קול צעקה. פילבר נאלץ לסגת, והודיע כי ייערך שימוע קודם לביטול ההפרדה המבנית בבזק. כתוצאה מכך גם העברת "התמורה הנוספת" לאלוביץ' נבלמה. יש להזכיר כי אלוביץ' הוא חברו של נתניהו, ופילבר הוא מינוי של נתניהו.

ממשרד התקשורת נמסר בתגובה שלשום: "רשות ניירות ערך היא רגולטור עצמאי עם סמכויות עצמאיות לחקירה. החקירה של בעל השליטה בבזק ומנהלי החברה בנושאים שהתפרסמו עד כה אינה נוגעת כלל לפיקוח או האסדרה שעושה המשרד בעניין השירותים והמחירים שמספקת חברת בזק לצרכנים על פי תנאי הרישיון שלה. אנו עוקבים אחר ההתפתחויות בחקירה, ובשלב זה, לאחר בחינה משפטית ראשונית במשרד - לא נראה שיש להם זיקה כלשהי לתחום סמכויותיו של המשרד".

מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר
מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילברצילום: אמיל סלמן

3. כיצד יושפעו החברות והנהלתן?

yes מתנהלת כבר כמה ימים בלי מנכ"ל ובלי סמנכ"ל כספים. שניהם בחקירות, ותנאי מעצר הבית שלהם אינם מאפשרים להם להיות במגע עם החברה. בזק מתנהלת בלי יו"ר הדירקטוריון אלוביץ' - שהוא יו"ר פעיל מאוד ומעורב בתהליכים בחברה. כמה זמן יוכל להימשך מצב זה? בינתיים, גם מנכ"לית בזק וגם מנכ"ל פלאפון דאגו לשלוח מסר מרגיע לעובדים וללקוחות, אך האמת היא שהטלטלה בקבוצה היא עזה.

אם יתברר כי נושאי משרה בבזק פעלו שלא לטובת החברה, הם יצטרכו לשלם (לכל הפחות) בכיסאם - ובכלל זה מנכ"לית החברה הנדלר, שעל פי פרוטוקולים מישיבות של הוועדה המיוחדת שהוקמה בבזק כדי לדון ברכישת yes, פעלה באופן תמוה להגדיל את המחיר שתשלם בזק על רכישת מלוא המניות של yes. כבר כיום מתנהלת תביעה נגזרת על אישור העסקה, שהגיש עו"ד רונן עדיני, וייתכנו תביעות נוספות.

בדיוק לפני עשור, ב–2007, התפוצצה בבזק "פרשת האופציות": התברר כי לכ-40 בכירים בחברה אושרו תוכניות תגמול נדיבות תוך רמיסת כללי המשטר התאגידי. הפרשה הובילה בסופו של דבר לפרישת בכירים בחברה, ובהם היועצת המשפטית בשמת שלוש, המנכ"ל יעקב גלברד והיו"ר דב וייסגלס. הפרשה הנוכחית חמורה לא פחות.

עו"ד נתי שמחוני ממשרד הרצוג פוקס נאמן, המייצג את החברה ואת הנדלר אמר בשבוע שעבר: "מנכ"לית בזק שיתפה פעולה באופן מלא עם חקירת רשות ני"ע, ענתה על כל השאלות שנשאלה וכפרה במיוחס לה. הנדלר ממשיכה לנהל את בזק, כך שהחקירה לא תשפיע על פעילות החברה. בזק ידעה בעבר אירועים לא פשוטים ותמיד יצאה מחוזקת מהם, וכך יהיה גם הפעם".

4. מה יקרה לפירמידה של אלוביץ'?

אלוביץ' הוא טייקון בסיכון. גם אם פרשה זו תסתיים בלא כלום, יהיו לו קשה להתאושש ממנה.

לא ידוע מהו סך החובות של אלוביץ' בחברה הפרטית יורוקום שבמעלה הפירמידה שלו, אבל זהו כנראה חוב משמעותי של מאות מיליוני שקלים. כמה מהלכים למימוש נכסים שנקט אלוביץ' בשנים האחרונות הוכיחו כי הוא זקוק למזומנים.

מכונת הכסף העיקרית של אלוביץ' היא בזק, שמשלמת דיווידנדים במיליארדי שקלים בכל שנה. מאלה מגיעים לאלוביץ' פחות מ-10% בשל מבנה אחזקות משורשר. כדי להשפיע על אלוביץ', תספיק האטה בקצב הדיוודידנים של בזק, או אפילו משנה זהירות בעסקות בעלי העניין שבזק ו-yes חותמות עם קבוצת אלוביץ'.

כל זרועות הפעילות של בזק מאוימות כיום בהגברת התחרות בטווח הקצר והבינוני. בתחום הטלוויזיה הרב־ערוצית (yes), לא רק שהתחרות התעצמה בשנתיים האחרונות, אלא שביום שלישי הקרוב צפויה להיכנס לזירה מתחרה כבדת משקל נוספת - פרטנר.

בתחום הסלולר (פלאפון) מתחוללת ממילא תחרות עזה, וזו כנראה אינה עומדת לדעוך. באפריל האחרון קיבלה חברה נוספת, רישיון סלולר בישראל - אקספון, החברה השישית במספר בשוק הסלולר. במעמד קבלת הרישיון הבטיח מנכ"ל החברה להשיק את הפעילות בתוך כחמישה חודשים, כלומר כבר בספטמבר הקרוב.

אפילו בתחום הקווי, הבסיס האיתן של בזק, משתחרים עננים באופק. באמצע יולי תיכנס בזק לפיקוח חדש על מחירי הטלפוניה בתמחור נמוך הרבה יותר מזה הקיים כיום, ובמודל שיאפשר למתחרותיה להציע את מוצר הטלפון במחיר זול הרבה יותר ממחירי החברה. אפילו בתחום תשתית האינטרנט, שבו בזק מונופול, מתחילים להיווצר סימנים של הגברת התחרות.

התחרות הגוברת מעלה חשש שבטווח הקצר והבינוני תיפגע הרווחיות של בזק, הגבוהה במידה חריגה, מה שישפיע - גם אם באופן מתון - על שיעור הדיווידנדים שתחלק החברה, ואלה חדשות רעות לבעל השליטה בה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker