גלאון: "לבחון את הקשר בין משרד התקשורת למעשים הפליליים בהם חשוד אלוביץ׳"

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, פנתה למבקר המדינה כדי שיבדוק אם מנכ"ל משרד התקשורת סייע לבעל השליטה בבזק למקסם את רווחיו מעסקת yes: "אלוביץ' נזקק לאקרובטיקה פיננסית בעסקה - ומשרד התקשורת נעתר למשימה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו (מימין) ושלמה פילבר

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון פנתה אל מבקר המדינה השופט בדימוס יוסף שפירא בבקשה שיבחן את הקשר בין התנהלותו של משרד התקשורת למעשים הפליליים לכאורה שבהם חשוד איש העסקים שאול אלוביץ'.

בפנייתה כתבה גלאון כי "אני מבקשת לבחון את הקשר בין העבירות שבגינן נחשד אלוביץ׳, שנועדו לאפשר לו לקבל תמורה גדולה יותר על מכירת yes, לבין ההחלטה הנמהרת והחשודה של משרד התקשורת מדצמבר אשתקד על ביטול ההפרדה התאגידית בבזק.

"נדמה כי אלוביץ׳ היה מצוי במצוקה תזרימית ונדרש לאקרובטיקה פיננסית, וכי מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר נעתר למשימה, ובהודעתו הלקונית באישון לילה על ביטול ההפרדה התאגידית, ניסה להוביל לכך שאלוביץ׳ יקבל מבזק 170 מיליון שקל נוספים".

עוד ציינה גלאון כי "יש לבדוק מה ידע מנכ"ל משרד התקשורת על הסעיף המתנה את התשלום הנוסף לאלוביץ׳ בביטול ההפרדה התאגידית, האם פעל משרד התקשורת ביודעין כדי למקסם את התמורה של אלוביץ׳ מעסקת רכישת yes, והאם קיים קשר בין העבירות שבגינן נחשדים אלוביץ׳ ומקורביו לבין החלטות רגולטוריות שהתקבלו במשרד התקשורת.

"נדמה אם כך שקיים קשר בין העבירות שבגינן נחשד אלוביץ׳, שנועדו לאפשר לו לקבל תמורה גדולה יותר באופן אישי על מכירת yes, לבין ההחלטה הנמהרת והחשודה של משרד התקשורת מדצמבר אשתקד על ביטול ההפרדה התאגידית בבזק – באופן שמחייב את בדיקתך. ביום חמישי, ה-22 בדצמבר 2016, בשעה עשר בלילה, העביר לחברת בזק מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, הודעה נמהרת וחפוזה על ביטול ההפרדה התאגידית בחברה. כבר אז, התעוררה השאלה האם הודעת משרד התקשורת על ביטול ההפרדה התאגידית נועדה לשרת את האינטרס הצרכני והציבורי, או שמא האינטרס הכלכלי של שאול אלוביץ׳ הוא שעומד במוקד ההודעה.

זהבה גלאוןצילום: אילן אסייג

"עיתויה של ההודעה כמו גם תוכנה הרימו גבות רבות. העיתוי של שליחת ההודעה – ימים ספורים לפני תום שנת 2016 ובשעת לילה מאוחרת, העובדה שביטול ההפרדה התאגידית היה מנוגד לעמדה המקצועית של משרדים ממשלתיים אחרים הרלוונטיים לסוגיה לרבות משרד האוצר, והעובדה שההודעה לא התעלמה מהשימוע הציבורי הנדרש על מנת לבטל את ההפרדה התאגידית בבזק – כל אלה העלו חשדות בדבר המניעים של משרד התקשורת והעומדים בראשו".

גלאון ממשיכה וכותבת בפנייתה למבקר כי "בעקבות פרסום ההודעה הנמהרת, יזמתי דיון מהיר בוועדת הכלכלה בעניין, שלבסוף הפך לדיון משותף לוועדת הכלכלה ולוועדה לביקורת המדינה. במסגרת הדיון, קרא המבקר למשרד התקשורת לעצור את ההפרדה המבנית בבזק עד להשלמת דו"ח הבדיקה של המבקר בעניין התנהלות בזק והתנהלות משרד התקשורת בנוגע לבזק.

"יש לציין שמי שעמד בראשות משרד התקשורת באותו הזמן היה בנימין נתניהו, חברו הקרוב של שאול אלוביץ׳. בעבר נחשף כי נתניהו העניק הקלות רגולטוריות ויחס מועדף לבזק, בתמורה לסיקור מחמיא ומחניף לראש הממשלה ולמשפחתו באתר "וואלה!" שבבעלותו של אלוביץ׳. אלא שבעקבות הסדר ניגוד העניינים עליו חתם נתניהו, הוא מנוע מלעסוק בענייני אלוביץ׳, כך שהסמכות להעתיר הטבות רגולטוריות על בזק ולצ׳פר את בעל השליטה בה, עברה לידי שלמה פילבר – מנכ"ל משרד התקשורת שהתמנה במינוי אישי כמשרת אמון של נתניהו. נדמה שקיים קשר בין העבירות שבגינן נחשד אלוביץ׳, שנועדו לאפשר לו לקבל תמורה גדולה יותר על מכירת yes, לבין ההחלטה הנמהרת והחשודה של משרד התקשורת מדצמבר אשתקד על ביטול ההפרדה התאגידית בבזק.

"ההתנהלות החריגה והנחפזת של משרד התקשורת בעניין ביטול ההפרדה המבנית, מעלות מיידית את השאלות – מה ידע מנכ"ל משרד התקשורת על הסעיף המתנה את התשלום הנוסף לאלוביץ׳ בביטול ההפרדה התאגידית? האם פעל משרד התקשורת ביודעין כדי למקסם את התמורה של אלוביץ׳ מעסקת רכישת yes? האם העומדים בראשות משרד התקשורת בזמנו – לרבות מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר ושר התקשורת דאז בנימין נתניהו, קיבלו החלטות בניגוד לאינטרס הצרכני והציבורי ובהתאם לאינטרס הכלכלי של אלוביץ׳, מקורבו של נתניהו? האם קיים קשר בין העבירות שבגינן נחשדים אלוביץ׳ ומקורביו, לבין ההחלטות הרגולטוריות שהתקבלו במשרד התקשורת?".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker