מסתמן: חקירת רשות ניירות ערך מתמקדת במצג שווא בדו"חות yes

קשה לפספס את העובדה שבחקירת רשות ניירות ערך בעניין בזק ובעל השליטה, שאול אלוביץ', אף אחד מבכירי בזק טרם זומן לחקירה, ואילו מ-yes זומנו לחקירה המנכ"ל וסמנכ"ל הכספים. אפשר ללמוד מכך על מה שבאמת עומד בלב החקירה

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל yes, רון אילון
מנכ"ל yes, רון אילוןצילום: עופר וקנין

חקירת רשות ניירות ערך בעניין בזק ובעל השליטה, שאול אלוביץ', מתמקדת, ככל הנראה, בהצגת מצג שווא בדו"חות yes שנועדה להטיב עם אלוביץ' ולאפשר לו לקבל תמורה גדולה יותר על מכירת yes. אם כך הם הדברים, החקירה אינה עוסקת בשאר עסקות בעלי העניין של אלוביץ', וגם לא בעסקה הגדולה, שבמסגרתה רכשה בזק את מניות yes, אלא רק ברכיב מסוים בתמורה על העסקה הזו.

בפברואר 2015 נחתמה העסקה לרכישת יתרת מניות yes על ידי בזק מחברת יורוקום DBS של שאול אלוביץ'. בעסקה נקבע תשלום במזומן בסך 680 מיליון שקל, ועוד תמורה מותנית המכונה בדו"ח "תמורה נוספת שנייה".

נקבע כי יורוקום של אלוביץ' תקבל עד 170 מיליון שקל נוספים, בהתאם לתזרים מזומנים חופשי שתציג yes ב-2017-2015. נקבע גם מנגון מקדמות לתמורה הזו שיתקבל על השנתיים הראשונות מהעסקה ויתקבל אחרי הדו"ח השנתי של החברה ל-2016.

התמורה המקסימלית האפשרית מגיעה ל-33.3 מיליון שקל על 2015 ו-23.3 מיליון שקל על 2016, או סך כולל של 56.6 מיליון שקל. כדי לקבל את התמורה הזו, yes צריכה להציג תזרים מזומנים של 228 מיליון שקל ו-417 מיליון שקל ב-2015 ו-2016, בהתאמה. והנה, yes עמדה ברף הזה והציגה בדו"חות תזרים מזומנים של 240 מיליון שקל ו-421 מיליון שקל בהתאמה. זאת אומרת, שב-2016 היא עברה את הסף כמעט בדיוק.

איפה הבעיה? נטען כי yes, לכאורה, דחתה תשלומים לספקים, ועיכבה השקעות לקראת סוף 2016, כדי לעמוד ביעד תזרים המזומנים החופשי שנקבע בעסקה. התשלומים הנדחים באו לידי ביטוי ברבעון הראשון של 2017, ואז לפתע דיווחה החברה על תזרים מזומנים חופשי שלילי של 9 מיליון שקל. זוהי תוצאה חריגה מאד לחברה, ולהשוואה, ברבעון המקביל ב-2016 לחברה היה תזרים מזומנים חופשי של 99 מיליון שקל.

אם הדבר נכון, מדובר בהתנהגות פסולה של yes משני טעמים. ראשית, היא הציגה מצג שווא בדו"חותיה, אך שנית, וחמור מכך, היא פעלה לפי האינטרס של בעל מניות יחיד - שאול אלוביץ' - ולא בהתאם לאינטרס של החברה עצמה או של החברה האם בזק, שהעדיפה כמובן לשלם פחות על הרכישה.

הגורמים המעידים על כך שבזאת מתמקדת החקירה, הם העובדה שעד כה לא נעצר ונחקר אף אחד מבזק, כולל לא המנכ"לית, סטלה הנדלר, או סמנכ"ל הכספים של החברה. מנגד, כן נחקרים מנכ"ל yes, רון אילון, וסמנכ"ל הכספים של החברה, מיקי ניימן. פרטים נוספים יתבררו בקרוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker