רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

בתחילת יוני נכנס לתוקף החוק המחייב כל תושב להצטרף למאגר הביומטרי. הקמפיין שהתלווה לתחילת החוק גרם לבלבול בקרב אזרחים רבים, שניגשו ללשכות רשות האוכלוסין מאחר שסברו שהם מחויבים להנפיק תעודת זהות ודרכון ביומטריים - אף שלא כך הדבר. בעקבות הבלבול נרשמו עומסים כבדים בלשכות רשות האוכלוסין.

הנפקת תעודה ביומטריות מחייבת המתנה לפקיד בלשכת רישום האוכלוסין, ואורכת לפחות רבע שעה, במהלכה מתבצע תשאול לווידוא זהות המבקש, הוא מצולם לתמונה ביומטרית הנצרבת על גבי התעודה המונפקת וטביעות האצבע שלו נסרקות ונשמרות בשבב על גבי התעודות החכמות. השילוב של חוסר הוודאות מצד האזרחים וחבלי הלידה של התהליך הטכני מצד העובדים בלשכות יוצר זמני ההמתנה מתארכים.

הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על תהליך ההנפקה של התעודות החדשות.

1. מי צריך להנפיק דרכון או תעודת זהות ביומטרית?

מי שבידו מסמכי זיהוי בתוקף לא נדרש להגיע ללשכת רשות האוכלוסין כדי להחליפם - והתעודה הנוכחית תכובד בכלל המוסדות. מבקשי תעודה מתחת לגיל 18 נדרשים להתייצב בלשכה יחד עם אחד ההורים. 

2. ואם אני לא רוצה?

החל ב-1 ליוני 2017 נכנס חוק המאגר הביומטרי לתוקפו, והמשמעות היא שכל התעודות שיונפקו מעתה יהיו ביומטריות, ולא ניתן יהיה יותר להנפיק תעודות רגילות.

3. איך קובעים תור להנפקת דרכון?

עקב הביקוש הגדול והעומסים בלשכות, הוחלט כי הנפקת התעודות הביומטריות תעשה בזימון תורים מראש, באמצעות שליחת מייל לאחת הלשכות המופיעות באתר הרשות.

4. בתוך כמה זמן אמורים לחזור אלי ולקבוע תור?

לדברי גורמים מרשות האוכלוסין וההגירה - הפנייה תענה בתוך 48 שעות.

5. שלחתי מייל אבל אף אחד לא חזר אלי, מה לעשות?

בעקבות הביקושים הגבוהים הצטברו בלשכה עשרות אלפי מיילים, ועל כן חלק מהבקשות לקביעת תור טרם נענו. כרגע ניתן עדיין גם לגשת ללשכה, אך יש לקחת בחשבון שההמתנה תהיה ארוכה - שכן העדיפות ניתנת לאלה שקבעו תור מראש.

6. איזה מסמכים צריך להביא להנפקת התעודה?

על מנת להנפיק תעודת זהות יש להביא את תעודת הזהות הנוכחית. לטובת הנפקת דרכון ביומטרי - יש להציג את תעודת הזהות הנוכחית. רישיון נהיגה לא יתקבל על ידי פקיד הלשכה.

לשכת רשות האוכלוסין וההגירה בראשון לציון
לשכת רשות האוכלוסין וההגירה בראשון לציוןצילום: תומר אפלבאום

7. אלו תמונות צריך להביא?

אין צורך להגיע ללשכת האוכלוסין עם תמונת פספורט. הצילום לתעודה הביומטרית מתבצע על ידי נותן השירות בלשכה. לגבי קטינים עד גיל 6 ניתן לבחור אם לצלם בלשכה או להביא תמונה העומדת בתקן שתיסרק למערכת.

8. כמה זה עולה?

תעודת הזהות הראשונה שתונפק לכל אזרח היא ללא תשלום. אם תעודת הזהות אבדה, נגנבה, הושחתה או שהנפקתם תעודה ביומטרית במהלך הפילוט וכעת ברצונכם לבקש למחוק את האצבע במאגר - החוק קובע כי תדרשו לשלם על כך. את התעריפים השונים ניתן למצוא באתר רשות האוכלוסין.

9. בתוך כמה זמן אני אקבל את הדרכון החדש?

התעודה אמורה להישלח למבקש בתוך 14 ימי עבודה. התעודה תועבר לדואר ישראל - שמחויבים ליידע את המבקש באמצעות מסרון כי היא נמצאת ברשותם.

10. מה קורה למי שמסרב להכניס את טביעת האצבע שלו למאגר הביומטרי?

מי שמסרב יקבל תעודת זהות ודרכון ביומטריים אך תוקפם יפוג בתוך חמש שנים. טביעת האצבע תישמר על השבב שבתעודה אך תימחק מהמאגר. 

11. ואם הסכמתי להכניס את טביעת האצבע למאגר? מה היא המשמעות של זה?

מי שיסכים לכך יקבל תעודת זהות או דרכון בתוקף ל-10 שנים. ההסכמה לשמירת טביעת האצבע היא באמצעות חתימה על טופס.

לדברי רשות האוכלוסין וההגירה, לא מספיק שהנתונים הביומטריים של האזרח יישמרו רק על גבי התיעוד החכם ויש צורך במאגר ממשלתי שיכיל את הנתונים הללו בכדי למנוע זיוף זהות והתחזות. הרשות לניהול המאגר הביומטרי מחויבת על פי החוק לאבטח את המאגר מפני כל איום אפשרי ועושה זאת תחת הנחיות הרשות הלאומית להגנת סייבר. אחת הטענות של מתנגדי המאגר הביומטרי כי עצם קיום המאגר מהווה מטרה לגורמים עוינים מבחוץ ומבפנים וכי האפשרות שהמידע הרגיש ידלוף הוא גבוה. במעמד הנפקת תעודת הזהות או הדרכון – יש להציג בפני האזרח את הסיכונים על מנת שישקול לפיהם ויחליט האם הוא מעוניין שטביעת האצבע תישמר במאגר הממשלתי או רק על גבי התעודה אותה הנפיק.

12. אם הוצאתי דרכון ביומטרי, האם אני בהכרח נכנס/ת למאגר הביומטרי?

כן. גם אם מבקש תעודה ביומטרית סירב להכניס את האצבע למאגר, עדיין נשמרת בה תמונת הפנים. בכל מקרה - גם למי שהסכים להכניס את האצבע למאגר וגם למי שלא הסכים לכך, מתבצעת סריקה של תמונות שתי טביעות האצבע, משום שהן נשמרות על שבב שנמצא בתיעוד עצמו. תמונות טביעות האצבע מועברות למאגר הביומטרי על מנת לבצע זיהוי של האזרח - ותימחקנה בתוך 72 שעות במידה שהוא לא הסכים לשמירתן במאגר.

13. אם יש ברשותי תעודת זהות מהדור הישן - האם עלי להחליפה?

לא. תעודות זהות ישנות שלא מופיע בהן תאריך פקיעת תוקף, יוכלו לשמש את האזרח לחמש השנים הקרובות ויפוגו באוגוסט 2022.

14. מה הנוהל לגבי קטינים?

טביעות אצבע של ילדים מתחת לגיל 16 לא יישמרו במאגר. שמירת טביעות אצבע של קטינים בגילאי 16 עד 18 מחייבת חתימת הורה בנוסף לחתימת הקטין על טופס ההסכמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker