התחרות בטלוויזיה הרב ערוצית מתעוררת גם בעולם

בארה"ב, בדומה לישראל, יש לחברות הטלוויזיה מוניטין רעים בהיבטי תמחור, שירות וגבייה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית הקלפיםצילום: Chris Ratcliffe / בלומברג

התהליכים שקורים בענף הטלווזיה הרב־ערוצית בישראל דומים למתרחש בעולם. נתונים חדשים הנוגעים לרבעון הראשון של 2017 בארה"ב, מראים כי לראשונה מספר הלקוחות של נטפליקס עבר את מספר לקוחות הכבלים: 50.8 מיליון לקוחות לנטפליקס מול 48.6 לקוחות כבלים. אלא שהנתון מעט מוטה, מכיוון שאינו כולל את 38 מיליון לקוחות הלוויין — כך שייקח לנטפליקס עוד זמן להביס את הפלטפורמות הישנות.

עם זאת, המגמה ברורה. נטפליקס צומחת בקצב מהיר: 3.6 מיליון לקוחות נוספו לה בארה"ב ברבעון — גידול של 8%. מנגד, הטלוויזיה הרב־ערוצית מדממת, כשחברות הטלוויזיה הרב־ערוצית בארה"ב עברו את הרבעון הגרוע בתולדותיהן, עם נטישה של 758 אלף לקוחות ברבעון הראשון של השנה לעומת קודמו — 2.4% מבסיס הלקוחות שלהן. המגמה הזאת נמשכת מאז רבעון הרביעי של 2012, אם כי שיעורי נטישה היו נמוכים יותר.

יתרה מזאת, בסקר שנערך באחרונה על ידי ארגון הצרכנות האמריקאי ASCI התגלה כי שביעות הרצון של הלקוחות משירותי הכבלים והלוויין נמוכה ביותר — ציון 64 ומקום אחרון במידת שביעות הרצון מבין 43 תעשיות שונות שנבדקו. כמו כן, 9% מהנשאלים מסרו כי יש סבירות גבוהה מאוד שיעזבו בשנה הקרובה את חברת הכבלים או הלוויין לטובת פתרונות צפייה מבוססי סטרימינג. הנתון גדל מ–6% מהנשאלים בשנה הקודמת.

בקרב הצעירים התמונה ברורה אף יותר. בסקר שערכה חברת Salesforce נמצא כי 68% מבני דור המיליניום (גילי 18–34) מוכנים לנטוש את חברת הטלוויזיה שלהם לטובת שירות טלוויזיה של חברת טכנולוגיה. זו אמנם שאלה תיאורטית למחצה (כרגע יש רק ניסיונות ראשוניים), אבל היא מוכיחה כי צעירים יעדיפו לקבל שירות טלוויזיה מאפל, גוגל, פייסבוק.

בארה"ב, בדומה לישראל, יש לחברות הטלוויזיה מוניטין רעים בהיבטי תמחור, שירות וגבייה. הן נחשבות לחברות חמדניות עם שירות לקוחות גרוע. אגב, המחירים של טלוויזיה בארה"ב גבוהים במיוחד: מ–81 דולר בחודש בחברת הכבלים צ'ארטר עד 149 דולר לחברת הכבלים קומקאסט — מול מנוי של ב–8–10 דולרים לנטפליקס או אמאזון. זה חלק מההסבר לנטישה.

אז מה עושות חברות הטלוויזיה המסורתיות נגד הצמיחה המטאורית של נטפליקס, Hulu, ואמזון? בדומה ל–HOT ו–yes, הן החליטו להשיק מוצרים מצומצמים משלהן, הכוללים פעילות מבוססת אינטרנט, חבילת ערוצים דלה יותר — ובעיקר מחיר נמוך יותר.

חברת הלוויין האמריקאית Dish הקימה את Sling TV — פעילות נפרדת לחלוטין, המציעה חבילה של 30 ערוצים ב–20 דולר לחודש (אפשר להגדיל ל–45 ערוצים ב–40 דולר לחודש). חברת הטלקום AT&T, בעלת חברת הלוויין Direct TV, השיקה בנובמבר 2016 את Direct TV Now, מוצר אונליין עם חבילה הכולת 70 ערוצים ב–35 דולר לחודש.

שתי הפעילויות האלה הביאו לחברות הותיקות מספר של לקוחות. לפי הערכות, כ–175 אלף לקוחות נוספו לכל אחת מהן ברבעון הראשון של 2017, והן הצליחו למתן במידה מסוימת את הירידה החדה במנויים בענף כולו. גם באירופה יש דוגמאות לשירותים מצומצמים של חברות ותיקות, ובהם Now TV מבית Sky.

החברות הוותיקות והשחקנים החדשים ייפגשו בסופו של דבר באמצע, כנראה עם חבילה של כמה עשרות ערוצים בכ–30 דולר לחודש. זה גם התהליך שעובר על השוק הישראלי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker