מיקרוסופט ו-83North השקיעו 10 מיליון דולר ב-WhiteSource הישראלית

וויטסורס פיתחה תוכנה הממכנת את הניהול, הממשל והאבטחה של תוכנות קוד פתוח ■ "עד לפני חמש שנים, 20% משורות הקוד בתוכנה מסחרית ממוצעת היו של קוד פתוח, ואילו היום כבר 80%-70%"

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרכז מתכנתים של TCSצילום: בלומברג

חברת וויטסורס (WhiteSource), המאפשרת לארגונים לאבטח ולנהל את רכיבי הקוד הפתוח בתוכנה שלהם, דיווחה היום (ד') כי השלימה סבב גיוס B בסך 10 מיליון דולר. את הסבב הובילה 83North והשתתפו בו גם זרוע ההשקעות של מיקרוסופט ודיוויד סטרוהם מקרן ההון סיכון גריילוק – כולם נכנסו כמשקיעים חדשים בחברה.

סבב הגיוס החדש מביא את סך ההשקעות בוויטסורס ל-14 מיליון דולר. את ההון הקודם היא גייסה ממשקיעים פרטיים, New York Angels ו-Peregrine Ventures. החברה לא הסכימה לחשוף נתונים פיננסיים על הכנסותיה או שוויה בגיוס.

קוד פתוח הוא תפישת עולם חברתית, משפטית וטכנולוגית הנמצאת בשימוש גובר והולך בעולם התוכנה. רישיונות קוד פתוח מתירים להעתיק את התוכנה, להפיצה הלאה וליצור ממנה תוכנות אחרות. המוטיבציה של חברות להשתמש בקוד פתוח היא זירוז תהליך הפיתוח וצמצום העלויות.

ואולם, השימוש בקוד פתוח דורש מהחברות משאבים נוספים כמו התעדכנות שוטפת בבעיות אבטחה וגרסאות חדשות של הקוד ובחינת תנאי הרישיון שלו. כך למשל, חלק מחבילת הקוד הפתוח מחייבות את המשתמש להחזיר לקהילה, ולכן אינן מתאימות לשימוש של חברות עסקיות שמעוניינות לשמור על הקניין הרוחני שלהן. המערכת של וויטסורס יודעת לזהות ולנהל את הבדיקות הללו בצורה אוטומטית.

רמי שש, מייסד שותף ומנכ"ל WhiteSource
רמי שש, מייסד שותף ומנכ"ל WhiteSourceצילום: WhiteSource

"עד לפני חמש שנים, 20% משורות הקוד בתוכנה מסחרית ממוצעת היו של קוד פתוח, ואילו היום כבר 80%-70%, לפי גרטנר", אומר רמי שש, מייסד משותף ומנכ"ל וויטסורס בשיחה עם TheMarker. "מה שמניע את השוק שלנו הוא בעיות אבטחה – אחת מכמה מאות חבילות תהיה בעיית אבטחה שתסכן את התוכנה שלך או את הלקוחות שלו. באופן כללי, קהילות הקוד הפתוח עושות עבודה טובה בתחזוקה ובמציאת הבעיות, אולם המתכנתים לא תמיד נמצאים בקשר שוטף עם הקהילה כדי להתוודע לגרסאות החדשות ולעדכן אותן. ב-2014 היו כמה מקרים בפרופיל גבוה מאוד של חבילות שנפרצו והשפיעו על שרתים של ארגונים פיננסיים, המוכר שבהם הוא HeartBleed באג בחבילת קוד פתוח שהפך תוכנות לפריצות.

לדברי שש, לחברה מאות לקוחות ברחבי העולם, ובהן נוקיה, גט, NCR וסאפ. מתחרותיה הן חברות שמתמחות בסריקה וניטור קוד פתוח כגון בלק דאק (Black Duck).

וויטסורס הוקמה ב-2011, על ידי שש, המנכ"ל; רון רימון, יו"ר החברה; ועזי כהן, שמוביל את הפעילות שלה בארה"ב. זוהי החברה השנייה של הצוות, ב-2008 הם ומכרו את חברת Eurekify שעסקה בתחום האבטחה וניהול זהויות, לענקית התוכנה CA.

החברה מעסיקה 50 עובדים, רובם במרכז הפיתוח בישראל. ההון החדש מיועד להרחיב את פעילות החברה בשווקים הגלובליים. החברה מצפה לגייס כ-20 מפתחים נוספים במהלך השנה הקרובה למרכז הישראלי.

"השקענו בוויטסורס לאחר שהשתכנענו שהאימוץ המהיר של תכנת קוד פתוח – המהווה כיום את מרבית הקוד החדש בחברות קטנות ובינוניות ובתאגידים – אינו מנוהל היטב", אמר ארז עופר, שותף ב-83North. "בעיה זו מחריפה כאשר חברות מאמצות תהליכי  DevOps כדי לצמצם את זמן ההגעה לשוק, דבר המגביר את הצורך בפתרון כולל כמו זה של וויטסורס."

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker