רופא אונליין, ואתר חינמי להכנה לפסיכומטרי: גובשה תוכנית ישראל דיגיטלית

אחרי שספגה ביקורת בדו"ח מבקר המדינה האחרון, בין השאר על העיכוב בגיבושה, תוגש התוכנית לממשלה ביום ראשון ■ אחד מיעדיה: "קידום תהליכי דיגיטציה בענף הנדל"ן"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילה גמליאלצילום: שלומי דעי

מטה ישראל דיגיטלית והשרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, יגישו לממשלה ביום ראשון את התוכנית הלאומית לישראל דיגיטלית. התוכנית כוללת מגוון פרויקטים, כמו הקמת מערך שיעורים מקוונים לבחינה הפסיכומטרית בחינם, וכן "מנוע זכויות" — פלטפורמה שבה אזרחים יוכלו לקבל מידע על הזכויות המגיעות להם.

התוכנית ויישומה מתוקצבים ב–1.5 מיליארד שקל ל–2017–2018 וינצחו עליה השרה גמליאל וראש המטה לישראל דיגיטלית, שי לי שפיגלמן. גמליאל מסרה כי "התוכנית תאפשר הזדמנות למוביליות בחברה, ותקרב את היום בו ילדה מדימונה או ילד מרהט, יקימו את הגוגל או הפייסבוק הבאים".

התוכנית נפרשת לאורך 70 עמודים וכוללת דיון בפער הדיגיטלי בישראל, תופעה שלפיה אנשים בעלי הכנסה נמוכה משתמשים פחות באינטרנט לטובת שיפור איכות חייהם. עוד דנה התוכנית בתחום הממשל המקוון, ומציגה נתונים שלפיהם ישראל מפגרת אחרי מדינות המערב בשימוש האזרחים באינטרנט עבור קבלת מידע מהממשלה ושליחת טפסים מקוונים.

התוכנית הדיגיטלית בנויה על בסיס שלוש מטרות־על: צמצום פערים, האצת הצמיחה הכלכלית וממשל חכם וידידותי. אחד הפרויקטים שהיא כוללת הוא "קמפוס" — פרויקט שיעורים פרטיים מקוונים לתלמידי תיכון; פרויקט אחר הוא טלה־רפואה בתחום הבריאות הדיגיטלית; פרויקט נוסף הוא תוכנית סיוע לעסקים קטנים להקמת חנות מקוונת; וכן תוכנית "קהילות דיגיטליות" לצמצום הפער הדיגיטלי והגברת האוריינות הדיגיטלית בקרב אוכלוסיות בפריפריה החברתית והגיאוגרפית ועוד. היא כוללת גם התייחסות מיוחדת ליוקר המחייה ולמחירי הדיור, ואחד מיעדיה הוא "קידום תהליכי דיגיטציה בענף הדיור והנדל"ן". זאת על ידי הרחבת פרויקט "רישוי זמין" ו"תכנון זמין" בהובלת מינהל התכנון ויוזמות נוספות בתחום.

התוכנית הנוכחית אינה הראשונה שתוצג לממשלה, ולכן נכון לקבל אותה במידה מסוימת של סקפטיות. לפניה היו כמה תוכניות ממשלתיות בתחום, והחלטות ממשלה כבר מתחילת שנות ה–2000 — בכולן הובטח שיפור השירות לאזרח, הפחתת נטל הביורוקרטיה וכדומה. במקביל, גם לרשות התקשוב הממשלתית במשרד ראש הממשלה יש תוכנית אסטרטגית ל–2016–2018, שרובה ממוקדת בתחום הממשל המקוון, הנגשת מידע וייעול עבודת הממשלה באמצעות כלים דיגיטליים.

דו"ח המבקר האחרון ביקר את הפיצול בין מטה התקשוב הממשלתי למטה ישראל דיגיטלית, וציין שמטה ישראל דיגיטלית נדד בין משרדים ממשלתיים מסיבות פוליטיות שאינן ענייניות. על המטה עצמו נכתב בדו"ח: "כמעט שלוש שנים לאחר מועד החלטת הממשלה, מטה ישראל דיגיטלית טרם השלים את גיבוש התוכנית". כעת היא תוגש.

שפיגלמן מסרה כי "האתגר הבא הוא להבטיח כי יתרונות הטכנולוגיה יחלחלו לכל רבדי החברה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker