העולם מאיץ - אבל מהירות הגלישה בישראל ממשיכה להאט

לפי דו"ח של חברת פיזור השרתים Akamai, ישראל מדורגת במקום ה-33 בעולם מבחינת מהירויות הגלישה, מקום אחד אחרי קטאר ■ מהירות הגלישה הסלולרית בישראל עומדת על 9.2 מגה ביט לשנייה, כשבסוף 2016 היא היתה 9.6

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוות שרתים
בתוך חוות שרתים של גוגלצילום:

מהירות הגלישה בישראל ממשיכה להידרדר בהשוואה למדינות העולם, כך עולה מהדו"ח לרבעון הראשון של השנה של חברת Akamai, המכונה State of the Internet. אקמאי היא חברת פיזור השרתים (CDN) הגדולה בעולם, ונתוני מהירות הגלישה שלה מבוססים על מהירות בפועל, הנמוכה בהרבה ממהירות הגלישה המוצהרת של ספקיות האינטרנט.

לפי הדו"ח, ישראל מדורגת במקום ה-33 בעולם מבחינת מהירויות הגלישה, מקום אחד אחרי קטאר. מדובר בירידה לא זניחה בדירוג העולמי, לאחר שבדו"ח לרבעון הרביעי של 2016 דורגה ישראל במקום ה-27 בעולם. מהירות הגלישה ההמוצעת בישראל היא 13.7 מגה-ביט לשנייה - 5% פחות מזו שהיתה ברבעון קודם (14.4 מגה ביט לשנייה) אך גם 1.4% יותר ממהירות הגלישה ברבעון המקביל ב-2016. עוד על פי נתוני אקמאי, 95% מהישראלים גולשים במהירות של מעל 4 מגה, אך רק 28% גולשים במהירות של מעל 15 מגה.

גם בסלולר המצב אינו מזהיר, אם כי הפערים ביחס לעולם קטנים יותר. מהירות הגלישה הסלולרית בישראל עומדת על 9.2 מגה ביט לשנייה, כשבסוף 2016 היא היתה 9.6. במצרים, ללדוגמה, מהירות הגלישה הסלולרית היא 12.2 מגה ביט לשנייה, בקניה 13.7 מגה, ובאנגליה - 26 מגה ביט לשנייה.

ישראל סובלת מרמה נמוכה של השקעות ברשת. חברות התשתית הקווית, בזק ו-HOT, נהנות מדואופול שאינו מעודד אותן להתחרות על הלקוח בהיבט המהירות. בזק נמנעת מ"להדליק" רשת סיבים שהיא פורשת כבר משנת 2014 ושמגיעה למרבית משקי הבית בישראל. החברה עושה זאת, ככל הנראה, כדי לסחוט מהרגולטור הקלות. בתחום הסלולר ההאטה בהשקעות נובעת מסיבה הפוכה: תחרות עזה בין החברות, שמביאה אותן לגבול הרווחיות. מצב זה אמור להשתנות במהלך 2017, עם הכניסה להסכמי שיתוף-רשת בין מספר חברות, וההשקעות הצפויות ברשת דור ארבע וחצי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker