תתכוננו למנות סמנכ"ל גיוון: קרנות ההון סיכון מנסות להכניס קהלים חדשים להיי-טק

חברות ההיי-טק סובלות מהומוגניות בולטת ונוטות לקלוט לשורותיהן אנשים הדומים זה לזה ■ יוזמה חדשה של 27 קרנות הון סיכון הפועלות בישראל מבקשת לחבר אוכולוסיות נוספות בענף ■ היום הוצגה היוזמה בבית הנשיא

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא ראובן רבלין ואלן פלד
הנשיא ראובן רבלין ואלן פלדצילום: מארק ניימן/ לע"מ

כיצד משכנעים מנכ"לים ומנהלי גיוס בענף הנחשק ביותר במשק הישראלי לשלב נשים, ערבים וחרדים במשרות איכותיות? התארגנות חדשה של 27 קרנות הון סיכון הפועלות בישראל מבקשת לרתום את חברות ההיי-טק המקומיות לבצע צעדים משמעותיים לגיוון כוח האדם שלהן, ולחשוף נתונים אודות תמהיל העובדים שלהן בצורה פומבית.

ההתארגנות, Israeli Diversity Initiative, היא יוזמה של אלן פלד, השותף המנהל וממייסדי קרן וינטג',והיא מובלת יחד עם קובי סמבורסקי, שותף מייסד של קרן גלילות קפיטל. את ההשראה הם קיבלו מיוזמה דומה שקמה ב-2014 על ידי ארגון הגג של קרנות ההון סיכון האמריקאיות (NVCA). הבוקר הוצגה התוכנית בבית נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין.

היי־טק הישראלי נחשב לכרטיס כניסה לעשירונים הגבוהים – עם שכר גבוה, תנאי עבודה מפנקים, וסביבה תחרותית וגלובלית. עם זאת, שיעור המועסקים בהיי-טק מכלל המועסקים במשק נותר יציב כבר כעשור, ומגזרים רבים נותרים מחוץ לו - בשעה שהתעשייה טוענת למחסור כרוני בכוח אדם.

חברות ההיי-טק סובלות מהומוגניות בולטת ונוטות לקלוט לשורותיהן אנשים הדומים זה לזה. חרדים, ערבים, ובתפקידים מסוימים גם נשים, נתפשים כחריגים. למרות השכלתם הרלוונטית, הם נתקלים בחסמים ומתקשים להשתלב בתעשיית ההיי־טק. 

מספר ארגונים חברתיים הוקמו בשנים האחרונות כדי לרתום את התעשייה לאוכלוסיות נוספות – קמא-טק, לשילוב חרדים; קולקטיב אימפקט, לשילוב ערבים; טק-קריירה, לשילוב אתיופים; ו-She Codes לשילוב נשים בתפקידי פיתוח. אולם, הירתמות של משקיעים וחברות לעניין, אם בכלל, נעשית בצורה ספורדית. מעטות החברות שמוכנות לחשוף את תמהיל כוח האדם שלהן והגיוון בו, בצורה פומבית. 

מנתונים שהציגה הממונה על התעסוקה במשרד העבודה והרווחה, מיכל צוק, בבית הנשיא עולה כי שיעור השתתפותם של חרדים וערבים ילידי בגילי 30-40, מסך השכירים בענף ההייטק כיום נמוך מ-3%. נשים שאינן ערביות או חרדיות מהוות 28% בלבד מכלל העובדים. כאשר מתמקדים בעובדים הנמצאים ברבעון השכר העליון – עם שכר ממוצע של 34,500 שקל – התמונה עגומה יותר. כ-81% מהמשתכרים הגבוהים בענף הם גברים שאינם חרדים או ערבים. נשים שאינן ערביות או חרדיות מהוות כ-18% בלבד, וחרדים וערבים מהווים 1.6% מקבוצה זו.

מפגש של נשיא המדינה עם בכירי קרנות ההון סיכון המובילים את Israeli Diversity Initiative, בבית הנשיא הבוקרצילום: מארק ניימן/ לע"מ

למנף את ההשפעה על 700 חברות

קרנות ההון סיכון שהצטרפו ליוזמה מנהלות הון של 8 מיליארד דולר ומושקעות ביותר מ-700 סטארט-אפים. הן מקוות למנף את עמדת ההשפעה שלהן על הענף כדי לשכנע את חברות הפורטפוליו וחברות נוספות להצטרף ליוזמה. בעיית ההומוגניות כמובן לא פוסחת על הקרנות עצמן, שהבטיחו לשמש דוגמה ולהציג את הנתונים שלהן לציבור. 

"אנחנו לא נהיה גוף אופרטיבי שמפעיל מאגר עובדים או משרות פנויות, יש גופים שזו ההתמחות שלהם", מבהיר סמבורסקי, מגלילות קפיטל בשיחה עם TheMarker. "הרעיון הוא לתת לגופים האלה חשיפה מול התעשייה של ההיי-טק והסטארט-אפים, ולמנף את הכוח שלנו כדי לייצר מסגרת של שקיפות - החברות שיצטרפו ליוזמה יצטרכו מעבר להצהרה הפומבית, להעביר בכל שנה דו"ח עם הצעדים שביצעו וההתקדמות שלהן ביצירת גיוון בכוח האדם. גם לנו בתור קרנות יש איפה להשתפר, ואנחנו מחויבים לדבר".

ליוזמה נרתם גם המרכז הבינתחומי שיפעל לבניית תוכניות הכשרה לארגונים לאיתור והעסקה שוויוניים של קבוצות מיעוט, ויעניק הכשרות אקדמיות למועמדים מתוך קבוצות המיעוט שישתלבו בחברות כמנהלי משאבי אנוש. ההנחה היא שהצבת קבוצות מיעוט בעמדות השפעה של איתור מועמדים לחברות היי-טק יסייע לקידום הגיוון בתוך החברות.

"בחדר הזה יש עוצמה אדירה", אמר ריבלין בפגישה שהתקיימה הבוקר. "הקרנות שלכם מגיעות יחד למאות סטארט-אפים, ופעולה אפקטיבית שלכם יכולה לשנות את פני ההיי-טק בישראל". ריבלין הוסיף כי: ״ההי-טק הוא הקטר של המשק הישראלי. 50% מכיתות א' היום הם חרדים או ערבים - שילובם בכלכלה הוא צורך לאומי של מדינת ישראל, הוא צורך כלכלי של המשק שיש בו חוסר של אלפי מהנדסים, והוא צורך מוסרי של החברה הישראלית. היום ישראל היא "סטארט-אפ ניישן" לבודדים ואנחנו רוצים שהיא תהיה "סטארט אפ ניישן" לכולם. אנחנו צריכים לוודא שלכל ילד יש הזדמנות להגשים את החלום הישראלי. זה מתחיל בחינוך ומגיע לידיים שלכם. המנהיגות שלכם חיונית".

פיונה דרמון, שותפה ו-COO של קרן ההון סיכון JVP, הלוקחת חלק ביוזמה, מסרה: "קרן הון סיכון מבוססת על עבודה שוטפת עם משקיעים ועם יזמים מתחומים שונים ומאזורים גיאוגרפיים שונים ברחבי העולם. אני מאמינה שככל שצוות הקרן מגוון יותר - השיח, שיקול הדעת ותהליך קבלת ההחלטות נכון יותר. אני גאה בכך שקרן JVP מהווה מודל מוצלח לעיקרון זה"

אלן פלד מסר: "קבלנו החלטה להעתיק ולשכפל את היוזמה של NVCA לעולם ההיי-טק בישראל. היוזמה הזו אינה יוזמה של איש אחד, נהפוך הוא זו  יוזמה ומאמץ של קהילה שלמה לפתור את הבעיה שאנו רואים כקריטית בחברה הישראלית. מה שמיוחד בה היא שאיננו מקימים עוד ארגון, אלא בונים שותפות רחבה עם קרנות, חברות כוח אדם, עמותות, מומחים מהאקדמיה  – במטרה לתת פתרון שלם גם לסטארט-אפים וגם לקרנות. הנתינה היא לא רק בצורת תמריץ, אלא גם את הכלים להצליח"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker