קריירת היי-טק ומשפחה? ד"ר מיכל פרנקל מצאה שהמעסיקים הישראלים בהיי-טק מאפשרים לאמהות לאזן בין עבודה למשפחה

פרנקל: "בישראל, התפישה המסורתית של המשפחה מהווה קלף במשא ומתן עם המעסיקים"

גליה ימיני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גליה ימיני

אופי העבודה מרובה השעות בהיי-טק, שעות העבודה הארוכות, והלחץ הרב על העובדים בתעשייה נתפשים לעתים קרובות כגורמים המקשים על נשים לשלב בין עבודה ומשפחה. ואכן, מספר הנשים בתעשייה זו נמוך ביותר, וכמעט אפסי כשמגיעים למשרות בכירות. אולם, מחקר חדש של ד"ר מיכל פרנקל מהחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית מגלה כי דווקא הביקוש הרב לעובדי היי-טק מקצועיים מאפשר לנשים בתחום לנהל משא ומתן מוצלח יותר על תנאי עבודתן (ביחס לתחומי עיסוק תובעניים אחרים).

במאמר שיופיע בכתב העת Gender, Work and Organization טוענת פרנקל כי האמהות המועסקות בתעשיית ההיי-טק הישראלית נדרשות לגבש את זהותן אל מול שני מודלים מתנגשים. מצד אחד, דמות עובד ההיי-טק האידיאלי בעולם, הזמין תמיד למעסיקיו ולקוחותיו, עובד מסביב לשעון, ונכון תמיד לנסוע לחו"ל; ומצד שני, דמות האם האידיאלית מהמעמד הבינוני - האם העובדת אשר מממשת את יכולותיה רק בין שמונה לארבע ומספיקה גם לאסוף את הילדים.

החוקרת מצאה בישראל הסדרים ארגוניים באמצעותם מתאפשר לנשות ההיי-טק לשלב בין הזהויות: עבודה מהבית בחלק מימי השבוע, גמישות בשעות עבודה, חלוקת השבוע למספר ימי עבודה ארוכים ולצידם ימים קצרים יותר.

הסדרי העבודה-משפחה בארגון מעניק לגיטימציה לדרישתן של אמהות לאזן בין צורכי עבודה ומשפחה באופן שנתפש סביר על ידי סביבתן, ומונע פגיעה בהן מצד המעסיק גם כאשר הן סוטות בברור ממודל העובד האידיאלי המקובל בענף.

"בניגוד לממצאי מחקרים המתייחסים לענף ההיי-טק בארה"ב, ולפיהם מעסיקים מעמידים בפני עובדיהם ועובדותיהם בחירה בין מסירות לעבודה למסירות למשפחה", אומרת פרנקל, "בישראל, התפישה המסורתית של המשפחה מהווה קלף במשא ומתן עם המעסיקים לקידום התמודדות טובה יותר עם האיזון בין עבודה ומשפחה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker