וואנקה קפיטל - קרן הון סיכון חדשה - גייסה 40 מ' ד' להשקעה בחברות טכנולוגיה הפונות לשווקים חוץ-טכנולוגים

השותפים בקרן הם רונן מלניק, שותף בחברת הייעוץ מקינזי, וגבי פרל, לשעבר משנה למנכ"ל IDB

גיא גרימלנד
גיא גרימלנד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא גרימלנד
גיא גרימלנד

וואנקה קפיטל מקבוצת אודין השקעות נכנסת לזירת ההון סיכון הישראלית. מדובר בקרן הון סיכון חדשה השונה באופייה מקרנות ההון סיכון רגילות. הקרן מתמחה בהשקעות בחברות המפתחות טכנולוגיה ששווק היעד שלהן אינו טכנולוגי. עד כה הקרן גייסה 40 מיליון דולר ממשקיעים פרטיים ומוסדיים שאינה חושפת. בעתיד היא מתכננת להשלים את הגיוס ל-50 מיליון דולר.

מלניק אמר ל-TheMarker כי הקרן צפויה להשקיע בחברות סטארט אפ צעירות מהסוג שמאפיין את ישקר, נטפים ואורמת. "נשקיע כשניים עד ארבעה מיליון דולר בעשר חברות צעירות, אך רק כאלו שפיתחו אב טיפוס והן רחוקות לא יותר משנה ממכירות ראשונות. המטרה היא לשבת כחברי דיריקטוריון בחברות ולקחת שליטה בהיקף של 20% עד 35%".

הקרן, שהחלה את תהליך הגיוס בספטמבר 2006 ביצעה עד כה מספר השקעות אך אינה חושפת אותן בשלב זה. לדברי מלניק, מאז ספטמבר האחרון נציגי הקרן בחנו השקעות בלמעלה מ-80 חברות שלדבריו לא זוכות לטיפול במסגרת מודל ההון סיכון המסורתי.

מלניק מסרב לחשוף את פרטי המשקיעים בקרן. לדבריו, "מטעמי כבוד למשקיעים", זאת בניגוד לקרנות הון סיכון אחרות שנוהגות באופן שקוף יותר וחושפות לרוב את כל המשקיעים (Limited Partners), ואם לא אז לפחות את חלקן. ובכל זאת מלניק מספק מעט פרטים על המשקיעים בקרן: "מדובר במשקיעים פרטיים מאיטליה ואנגליה, שם יצרתי מערכות קשרים עסקיות. משקיעים נוספים מגיעים מישראל, חלקם מוסדיים. חלק אחר של משקיעים הוא אמריקאי ואסייאתי. פנינו לאנשים שמכירים אותנו בתעשייה. אני מאמין שבקרן הבאה יתנו בנו אמון בזכות הישגי עבר".

את הקרן מלווה ועדה מייעצת הכוללת את רוג'ר אבראבנל, פרופסור גבי ברבש, ניצב בדימוס אריק יקואל, ד"ר יהושע רוזנצוייג, וד"ר אריה עובדיה.

"בכוונתנו ליצור באמצעות וואנקה קפיטל תיק השקעות ברמת סיכון נמוכה יותר בהשוואה לתיק הון סיכון טיפוסי וזאת תוך שמירה על רמת תשואה מצופה גבוהה, המתבססת בין השאר על ההנחה שהיקף המחיקות יהיה נמוך יותר באופן יחסי, ובשל מאפייני הסיכון השונים של חברות המטרה", הדגיש מלניק.

גבי פרל, בעל השליטה ומנכ"ל אודין השקעות הוסיף עוד כי, וואנקה קפיטל ממקדת את השקעותיה בחברות בהן האתגר המרכזי איננו חיזוי מגמות השוק או האתגר הטכנולוגי, אלא יישום מוצלח של אסטרטגיה עסקית שתביא את החברות בצורה רווחית לשוקי המטרה. "סינון החברות נעשה על פי הגדרות פרופיל הסיכון ולא סקטור היעד של החברות", הדגיש פרל.

רונן, אין לך רקע בהצמחת חברות סטארט אפ או בהון סיכון, ואחד התפקידים של שותפים בקרנות הוא לסייע לחברות מבחינה טכנולוגית. איך תשכנע יזמים לבחור בכם?

"עוד לא קרה שחברה סירבה להשקעה בה. החברות מעוניינות בייעוץ - ובזה עסקתי בעבר. הן מעוניינות בהכרות עם עסקים גדולים וגם בזה אני יכול לעזור להן. אגב, לא כל משקיע הון סיכון בקרנות אחרות הקים בעבר חברה. הן לא זקוקות ליועץ טכנולוגי ולנחש לאן צועד השוק. הן זקוקות לתפירת שותפיות עם מפיצים גדולים ועזרה בהבנה כיצד חושב ארגון גדול שרוכש מערכות. מעבר לכך, לגבי פרל היה ביצע בעבר תפקידים בקרן אוורגרין".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker