סטארט-אפ של ישראלי בן 19 משתלט על קהילת המפתחים

חברת RapidAPI, שהוקמה ב-2015 על ידי אידו ג'ינו, רוכשת פעילות מהמתחרה האמריקאית בה השקיע ג'ף בזוס ■ החברה סירבה למסור את שווי העסקה, אך היא מוערכת בכמיליון דולר

אלירן רובין
אלירן רובין
אידו ג'ינו,
מייסד ומנכ"ל הסטארט־אפ
RapidAPII
אידו ג'ינו, מייסד ומנכ"ל הסטארט־אפ RapidAPII

חברת RapidAPI הישראלית מחזקת את שליטתה בתחום ממשקי תכנות אפליקציות (API). כחצי שנה לאחר שגייסה החברה 3.5 מיליון דולר, בין היתר מקרן ההון סיכון האמריקאית אנדריסן הורוביץ, רוכשת החברה את אחת הפעילויות של המתחרה הגדולה שלה - מאשאייפ (Mashape). סכום העסקה לא נמסר, אך הוא מוערך בכמיליון דולר, סכום נמוך יחסית, אולם הוא מקנה לחברה מישראל ייתרון משמעותי בתחום צומח.

ממשקי תכנות, המוכרים כ-APIs הן ערכות קוד מוכנות בהן יכולים מתכנתים לעשות שימוש פשוט מבלי להידרש לכתוב אותן בעצמם מאפס. השימוש ב-API הולך ומתעצם משום שהם מייעלים ומזרזים את תהליך הפיתוח באופן משמעותי.

ראפיד שהוקמה ב-2015 על ידי היזם בן ה-19 אידו ג’ינו יחד עם מיקי חסלבסקי, ומעסיקה כ-20 עובדים, מפתחת פלטפורמה בקוד פתוח המאפשרת למפתחים למצוא ולהתחבר ל-APIs שונים בקלות.

כיום מתכנתים משתמשים ב-APIs שונים בשביל להוסיף פונקצינליות לתוכנות. למשל, לצורך סליקת תשלומים יש להתחבר ל-API של חברות האשראי, ולצורך שליחת הודעות SMS למשתמש יש להתחבר ל-API שמאפשר זאת. לכל API יש פורמט ופרוטוקול משלו - מה שמקשה להתחבר אליו. הפלטפורמה של ראפיד שניתנת באופן פרטי כתוכנה לארגונים או כמאגר ציבורי (Marketplace) לכל דורש, יוצרת שכבת אבסטרקציה או חציצה המאפשרת למפתחים להתחבר לכל API בפורמט אחיד, ובכך להקל מאוד את החיבור אליהם.

מיקי חסלבסקי , מנהל מרכז הפיתוח בישראל ובאירופה, עם צוות הפיתוח של RapidAPI בישראל
מיקי חסלבסקי (שני משמאל), מנהל מרכז הפיתוח בישראל ובאירופה, עם צוות הפיתוח של RapidAPI בישראל

המתחרה מאשאייפ הוקמה ב-2010 וגייסה עד כה 26 מיליון דולר, בין היתר ממייסד אמזון ג’ף בזוס שהיה מהמשקיעים הראשונים בחברה וקרן אנדריסן הורוביץ בדומה לראפיד. לחברה היו עד כה שתי פעילויות, הראשונה כלי ליצירה וניהול של APIs שניתן לחברות בתשלום, ומאגר פתוח וחינמי המכיל APIs שונים בדומה למה שפיתחה ראפיד. במהלך הנוכחי תמזג לתוכה ראפיד את פעילות המאגר הפתוח שפיתחה המתחרה ובכך תגדיל באופן משמעותי את קהילת המפתחים המשתמשים במערכת.

“מאשאייפ ייצרה מוצר דומה לשלנו רק עם פרוטוקול אחר, דבר שחילק את השוק לשניים”, מסביר ג’ינו. לדבריו מאשאייפ לא הרוויחה מהפעילות והעדיפה לרכז את כל המשאבים במוצר המרכזי והמכניס שלה. "כדי להביא להכנסות מהמוצר השני נדרש ממנה לפתח מוצר מאפס, או למכור", ציין. בראפיד המאגר גם כן אינו מניב הכנסות אולם החברה פיתחה סביבו מוצרים נלווים והתקנות פרטיות שמביאים להכנסות. בין לקוחותיה המשלמים של החברה החברות סיסקו, איביי ו-SAP.

בזכות הרכישה, כל המשתמשים שהיו למאשאייפ יעברו לשימוש בראפיד בתהליך אוטומטי. “בחודשיים האחרונים תרגמנו את כל הפרוטוקול שלהם. עיקר המשמעות היא שמתווספים לנו עוד הרבה APIs, וקהילת המפתחים המשתמשים במערכת שלנו תצמח ל-370 אלף”, הוסיף ג’ינו.

אוגוסטו מאריאטי, מנכ"ל מאשאייפ הוסיף כי מבחנתו מדובר ב"מהלך מרגש שמביא לקהילת המפתחים מערכת אחודה, בה יוכלו למצוא, לבחון ולהטמיע כלים המתאימים להם".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker