אלירן רובין
אלירן רובין

הצורך הכמעט מחייב של כל ארגון בתפעול ובניתוח מידע שהוא צובר, גורם לגידול מתמיד בתעשיית ה–IT (טכנולוגיית מידע). גם השינוי בהרגלי הצריכה, שמאופיין בשימוש גובר בסמארטפונים, מעבר לשירותי ענן והצורך בעדכוני תוכנה תמידיים ובהגנה מפני תקיפות סייבר — מגבירים את הביקוש לשירותים אלה.

מחקר של אגף הכלכלה בבנק לאומי מתאר את התחזקות שוק ה–IT. לפי תחזית של חברת המחקר הבינלאומית BMI, שעליה מבוסס המחקר, מכירות החברות בשוק ה–IT בישראל יצמחו ב–4.6% ב–2017, לכ–23.4 מיליארד שקל, שיעור הצמיחה הגבוה בארבע השנים האחרונות. את העלייה במכירות יובילו תחומי השירותים והתוכנה, בעוד שהצמיחה בתחום החומרה צפוי להאט.

מהו שוק ה–IT? הדו"ח מסביר כי הוא מורכב משלושה מגזרים: חומרה (מכירת שרתי מחשוב, מחשבים וציוד נלווה, כמו מדפסות); תוכנה ומערכות מידע; ושירותים (התקנות, תחזוקה ושירותי ייעוץ, פיתוח ומיקור חוץ). הקמת אתרים ושירותי מו"פ אינם נכללים בסקירה של BMI.

להערכת BMI, נכתב בדו"ח של לאומי, הגידול בהכנסות בתחום התוכנה ינבע בעיקר מעדכון מוצרים קיימים, אבל בטווח הארוך הגידול יגיע מאבטחת מידע. זאת, בשל הצמיחה בענף אבטחת הסייבר, במיוחד עקב מתקפות האקרים על מאגרי נתונים של חברות כרטיסי אשראי או התקפה על ארגונים ואתרים המזוהים עם המדינה. "תחום הסייבר הישראלי צפוי ליהנות מביקוש מצד הממשל האמריקאי, שמבקש לשפר את המצב בתחום זה בארה"ב ובמקומות אחרים בעולם שבהם יש אינטרס אמריקאי", כותב גילי בן אברהם, כלכלן בלאומי ועורך המחקר.

לדבריו, "הגידול בהכנסות משירותי IT ינבע בעיקר מביקוש חדש לטכנולוגיות ענן, בפרט בארגונים קטנים ובינוניים — מגמה שתימשך בעתיד — ומההתפתחות בתחום האינטרנט של הדברים (IoT). לעומת זאת, תחום החומרה צפוי לדשדש, בשל ההגעה לשלבי הבגרות במכירות מחשוב". עוד כותב בן אברהם בדו"ח כי "שמירה על איכות הסביבה והפחתת השימוש במדפסות תעיב על מכירה של ציוד היקפי ומשלים, ומנגד צפויות לעלות מכירות השרתים".

לפי הדו"ח, טרנדים חמים בתעשיית ההיי־טק מושכים השקעות מצד חברות IT, ובהם תחום הערים החכמות, הבריאות הדיגיטלית שמאפשרת ניטור חולים מרחוק, והבינה העסקית שמאפשרת להגדיל יעילות ארגונית תוך שימוש בנתונים.

הממשלה תורמת לצמיחת השוק

חיילי יחידת לוט"ם באגף התקשוב של צה"לצילום: דובר צה"ל

ניתוח של ענף שירותי המידע, המתרכז בחברות מחשוב ישראליות כמו מטריקס, מלם־תים וחילן, מגלה כי שנות שגשוג כלכלי, שבאות לידי ביטוי בעליית ההכנסות ממסים וצמיחה בתמ"ג, תורמות בשיעורים גבוהים לשוק ה–IT המקומי.

כמו כן, מכיוון שחלק ניכר בפעילותן של חברות שירותי IT ניתן למגזר הממשלתי והמגזר הפיננסי, הן תלויות בהם. הדו"ח מציין כי חברות שירותי ה–IT יוצאות נשכרות בעיקר בעקבות שינויים רגולטוריים המחייבים את חברות הפיננסים לעדכן את מערכות המידע. "בעבר, יישום תקנות באזל 2, העוסקות בחישוב הלימות ההון במערכת הבנקאות; תקנות FATCA המחייבות בנקים זרים למסור פרטים על חשבונות של אמריקאים לצורכי מס; וכן תקנות סולבנסי שעוסקות בכך בקרב חברות הביטוח — היו מקור הכנסות לחברות בענף שירותי ה–IT", נכתב בדו"ח.

בן אברהם מוסיף כי במבט קדימה, אם לשפוט על פי ההתפתחויות בענף הפיננסים, נראה כי הביקוש לשירותי IT צפוי להישמר "הודות לתקנות רגולטוריות נוספות הצפויות לספק מקורות הכנסה: המשך יישום הנחיות באזל 3, בהובלת המפקחת על הבנקים; ההפרדה של חברות כרטיסי האשראי מהבנקים, בעקבות מסקנות ועדת שטרום; והקמת בנקים דיגיטליים".

סעיף נוסף בדו"ח, המתמקד בהוצאות הממשלה עצמה על תוכנה ופרויקטי מחשוב, מדגיש גם הוא את חשיבות המגזר לגידול בענף ה–IT. "נראה כי הוצאות הממשלה בתחומי המחשוב ומערכות המידע אינן צפויות לרדת", נכתב. "לפי עיקרי התקציב ל–2017–2018, משרד התשתיות הלאומיות מתכנן להקים מערכת מידע שתרכז את הנתונים על חיפושי הנפט והגז, במטרה להקל על המחפשים. בנוסף, העברת בסיסי צה"ל לנגב כרוכה בהעברת מערכות המידע והמחשוב. תחזוקה ועדכון של המערכות הקיימות יספק גם הוא מקור הכנסה ניכר".

לסיכום מציין הדו"ח כי ענף שירותי ה–IT מפגין חוזקה, ותפוקתו גדלה בהתמדה לצד גידול במספר המשרות: "לפי התחזית, צפויות ההכנסות של החברות בענף שירותי ה–IT לצמוח גם בשנה הקרובה, בהובלת תחומי פעילות חדשים, שאליהם מתרחבות הקבוצות הגדולות בעיקר באמצעות רכישות של חברות קטנות. מנגד, התחרות בין הקבוצות הגדולות, שדוחקת את מחירי השירותים מטה, וכן הצפי להתמתנות בשיעור הצמיחה ב–2017, עלולים להערים קשיים על החברות בענף".

נשים חרדיות במרכז פיתוחצילום: אייל טואג אייל טו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker