חמישה מכרזי רדיו אזורי יצאו לדרך: רק בשרון ובחיפה יש יותר ממתמודד אחד על הזיכיון

בגוש דן, בנגב והדרום ובאילת - מתמודד יחיד; מזוז הביא לעיכוב הוצאת המכרז לרדיו אזורי בירושלים

ערן גבאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן גבאי

אזור הזיכיון לתחנת הרדיו האזורי בשרון התגלה כאזור המבוקש ביותר עבור מתמודדים חדשים, מבין אזורי המכרז לתחנות הרדיו האזורי, עם שלושה מתמודדים. קבוצת "רדיוס", תחת הבעלות של יורוקום ודוד בן בסט (המנכ"ל), תידרש כעת להתמודד על המשך הזיכיון שלה אל מול קבוצת "רדיו מאה - מחברים את האנשים", בבעלות אורי שנער, ליאון צימן ושלום קיטל - אותה עשוי להוביל כמנכ"ל שלום קיטל; וכן נגד קבוצת "רדיו 100" - תחת הבעלות של לוגיה, ג'קי בן זקן, ארומה ישראל, אדלר-חומסקי, שי נשר וניהול פלוס - שאם תנצח, ישמש בה כמנכ"ל רינו צרור.

לעומת שני האזורים בשרון ובחיפה, קיימת אכזבה באשר לשלושת אזורי הזיכיון הנוספים של גוש דן, הנגב והדרום, ואילת - שם תתמודד על הזיכיון קבוצה אחת בלבד. באזור גוש דן מתמודדת יחידה היא קבוצת "רדיו ללא הפסקה", בבעלות דודי וייסמן, אלי עזור, אמנון דיק וקלאב הוטל, והפועלת תחת ניהולו של עידו מור.

באזור הנגב והדרום תתמודד רק קבוצת "רישו דרום", בבעלות יוסי סבן וצבי שלום, ושאותה מנהל דוד יוסוב; באזור אילת תתמודד לבסוף רק קבוצת "רדיו 102 קול הים האדום", תחת המנכ"ל גיא מרקמן.

העובדה שבשלושה אזורים מבין חמישה שיצאו ביום חמישי האחרון למכרז, לא נרשמו מתמודדים נוספים, מעלה תהיות באם לא נכון היה לאחד בין אזורי זיכיון וליצור תחרות משמעותית יותר על משאב התדר לתחנות הרדיו האזורי.

ביום חמישי הוגשו כאמור לרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו ההצעות למכרזי הרדיו האזורי (גל א') ב-5 מבין 6 אזורים שבהם התחנות עומדות למכרז. זאת, לאחר שהרשות דחתה לאחרונה את מועד הגשת מכרזי הרדיו האזורי לאזור ירושלים עד ה-27 בדצמבר.

בשלב הבא יבדקו את ההצעות יועצים משפטיים, יועצים כלכליים ויועצי תוכן. מועצת הרשות השנייה, המכהנת כוועדת המכרזים, תתכנס לדון בהצעות ולבחור את הזוכים בתוך כחודשיים מהיום.

נזכיר שמועד המכרז לתחנת הרדיו באזור ירושלים נדחה, לאור ההחלטה המאוחרת מדי של היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לפני כחודש (כשבוע וחצי בלבד לפני מועדי הגשת הבקשות למכרזים) לדרוש מהרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו לדון מחדש בעניין האיסור שקבעה הרשות - למנוע ממי שעסק בהפעלת רדיו פיראטי בישראל בשנתיים האחרונות מלהשתתף במכרזי הרדיו האזורי (גל א' ו-ב') ב-12 אזורי זיכיון.

מזוז נצמד אז לעובדה שבשני המכרזים לשתי תחנות רדיו, עבור ציבור תושבי יהודה ושומרון והציבור התורני-ספרדי לא נקבעה מגבלה שכזו, ועל כן דרש מזוז מהרשות לבצע גזרה שווה בין תנאי המכרז לתחנות הרדיו האזורי באיו"ש והרדיו התורני-ספרדי, לבין 12 מכרזי הרדיו האזורי הנוספים, הצפויים להתבצע במהלך החודשים הקרובים.

בעקבות כך, נאלצה מועצת הרשות השנייה להיצמד לערך השוויוניות ולאפשר לגורמים שהפעילו שידורים פיראטיים להתמודד במכרזי הרדיו החדשים. מאחר שבאזור ירושלים ביקשו ליטול חלק במכרז גם שתי קבוצות שהפעילו בעבר רדיו פיראטי, נדחה מועד המכרז.

כדי ליטול חלק במכרזים נדרשו המתעניינים להפקיד ערבות בנקאית בגובה של חצי מיליון שקל, שתוחזר למי שלא יזכה במכרז. החוסן הפיננסי הנוסף שנדרש מכל מועמד להציג, הוא בסך 4 מיליון שקל לפחות, כדי שהרשות תוכל לוודא שאותו מועמד אכן יכול להחזיק ולתפעל תחנת רדיו בישראל. הדרישות הללו נחשבות נמוכות ביותר בהשוואה לכל מכרז להחזקת אמצעי תקשורת אחר.

לפי הערכות, עלות הקמת התשתית ההנדסית לתחנת רדיו אזורי כיום היא כחצי מיליון שקל בלבד. אם תחנות שמשדרות כיום לא יזכו במכרז, סביר להניח שהן ימכרו את המשדרים שלהן לזוכה, במחיר נוח.

עיקר ההוצאה של תחנות הרדיו היא על משכורות לכוכבים: תחנת רדיו שמחזיקה ברשותה כוכבי רדיו גדולים עשויה להגיע להוצאות שכר של מיליוני שקלים בחודש, בעוד תחנה אחרת יכולה לחסוך משמעותית בעלויות אם תבחר באפיון שונה.

על פי הערכות, התוכן יוצר שונות כה גבוהה בהוצאות של תחנות רדיו, עד כדי כך שתחנות הנחשבות זולות להפעלה, כתחנות מוסיקה למשל, דורשות השקעה של כ-4 מיליון שקל, לעומת תחנות רדיו יקרות, מרובות כוכבים, שעשויות להגיע להשקעה של 15 מיליון שקל ועוד הרבה יותר.

כל מתמודד חייב בשליטה ישראלית (של אזרחי ישראל) ב-51% מהמניות לפחות; במצב שבו הוא אינו נתון בבעלויות צולבות בגופי תקשורת אחרים מעבר לסף שנקבע בחוק; ובתיק נקי, ללא עבירות שיש עמן קלון.

בראש השיקולים לבחירת הזוכה ניצב האפיון של התחנה ולוח השידורים (35%), שיחד עם קידום איכות השפה העברית בשידורים (10%) מהווים כמעט מחצית מדיורג ההצעה. הרבה אחריהם מקבלים ניקוד גם הישימות הכלכלית (15%); הידע והניסיון המקצועי (15%); המבנה הארגוני (15%); והתרומה לקהילה (10%).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker